Ці речовини підвищують витривалість, знімають втому і додають сили. Жоден спортсмен не відмовиться від допінгу, який допоможе йому поліпшити результат. Ось тільки прийом цих речовин суворо заборонений, і спеціальна міжнародна організація пильно за цим стежить.

Допінг-скандал року

Нещодавно ми стали свідками міжнародного скандалу. Стався безпрецедентний випадок – Міжнародний олімпійський комітет відсторонив від участі в Олімпіаді-2018 в Південній Кореї збірну Росії. Причиною стало маніпуляції міжнародною антидопінговою системою шляхом змови на рівні держави. Ось як прокоментував відсторонення збірної РФ президент Олімпійського комітету Томас Бах:

Це постійне маніпулювання антидопінговою системою в Російській Федерації є безпрецедентною атакою на чесність і справедливість Олімпійських ігор. У зв’язку з цим виконавчий комітет Міжнародного Олімпійського Комітету прийняв рішення про призупинення членства Олімпійського комітету Росії. Рішення набуло чинності негайно.

Проблеми з допінгами у російських спортсменів бували і раніше. Нагадаємо, що в 2014 році більше двадцяти російських спортсменів були дискваліфіковані за результатами аналізів на проби допінгу, які були взяті під час Олімпіади-2014 в Сочі.

На цей раз розслідування комісії МОК тривало більше 17 місяців, і після отримання достовірних даних було прийнято рішення про дискваліфікацію.

У чому ж таємнича сила допінгу, і чому за прийом цієї речовини йдуть такі жорсткі санкції з боку контролюючих органів?

Допінг у спорті

Що таке допінг

Допінг – це специфічні речовини або маніпуляції, які розширюють можливості людського організму. Застосовується допінг для поліпшення спортивних результатів. Зокрема, допінг допомагає наростити м’язову масу, підвищити витривалість або швидкість рухів.

Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) вносить препарати і маніпуляції, які розглядаються в якості допінгу, в стоп-лист ВАДА. Примітно, що в стоп-лист ВАДА входять не тільки допінги, але і речовини, які, наприклад, можуть приховувати сліди допінгу.

Що можна віднести до допінгу

ВАДА розробила цілий список заборонених речовин і маніпуляцій, які можуть вважатися допінгом. Зокрема, мається список препаратів, вживати яких заборонено повністю, а також перелік речовин, які можна приймати під час змагань.

Ось список речовин, які можуть вважатися допінгом, і прийом яких для спортсменів заборонений або обмежений:

  • Препарати, що поліпшують анаболізм. Анаболізм – це процес утворення тканин і клітин. До групи таких препаратів належать природні і синтетичні стероїдні гормони. Найчастіше вживають стероїди бодібілдери.
  • Гормони. Гормональні препарати також вважаються допінгом, оскільки вони стимулюють обмінні та анаболічні процеси в організмі, покращують витривалість та інші параметри. Крім гормонів, до допінгу можуть відноситись фактори росту та стимулятори рецепторів до гормонів. Одним з поширених гормонів, який відноситься до допінгу, є еритропоетин.
  • Стимулятори рецепторів до адреналіну. Ці препарати дозволяється приймати тільки в тому випадку, якщо спортсмен хворіє на астму і не може обійтися без таких ліків.
  • Метаболічні препарати. До таких відноситься триметазидин і мельдоній. З останнім якраз і пов’язані скандали з російською олімпійською збірною.
  • Інертні гази. Згідно з правилами ВАДА, спортсменам заборонено дихати інертними газами. Чому? Вся справа в тому, що такі інертні гази як ксенон і аргон дозволяють швидко розслабитися після важкою тренування і, швидше за все, підвищують витривалість спортсмена. Варто відзначити, що аргон і ксенон стимулюють вироблення фактора, індукованого гіпоксією (HIF), який збільшує витривалість і переносимість анаеробних навантажень.

Спортсменам також забороняється приймати діуретичні препарати, оскільки ці ліки здатні маскувати застосування допінгу.

Що можна віднести до допінгу

Маніпуляції з кров’ю

Забороняються і будь-які маніпуляції з кров’ю та її компонентами. А все тому, що підвищена доза червоних кров’яних тілець покращує доставку кисень до м’язів. Вони починають краще працювати, а у спортсмена підвищується витривалість. Для цих цілей спортсменам вводять їх же власну кров, заздалегідь підготовлену.

Вперше про переливання крові для стимуляції витривалості заговорили в 1985 році, коли американські атлети зізналися в тому, що переливали собі власну кров. З тих пір така маніпуляція потрапила під заборону. А починаючи з 2000-х років ВАДА стала виявляти спортсменів, які грішили цією процедурою. Був введений так званий біологічний паспорт спортсмена, який передбачає регулярний забір крові з проведенням аналізів на рівень гемоглобіну, еритроцитів і ретикулоцитів. При підвищенні рівня червоних кров’яних тілець підвищується і функція транспорту кисню до м’язів, що, власне, і призводить до зростання працездатності.

Стимулятори психічної діяльності

Окремо варто сказати про особливий клас допінгових препаратів – психостимуляторів. До таких належать, насамперед, кокаїн, екстазі, амфетаміни та ефедрин. При прийомі таких препаратів змінюється функціональна активність мозку і помітно підвищується витривалість.

Стимулятори психічної діяльності діють досить швидко. Підвищення функціональних можливостей організму відбувається, головним чином за рахунок блокування фізіологічних регуляторів. Такі препарати підвищують життєвий тонус, знімають втому і збільшують час тренувань або виступу спортсмена.

Одним з найгучніших скандалів, пов’язаних із застосуванням психостимуляторів, стався з легендарним футболістом Дієго Марадоною. У 1994 році його дискваліфікували на цілих 15 місяців за вживання ефедрину на чемпіонаті світу з футболу.

Допінг-контроль

Як спортсменів перевіряють на допінг

Саме ВАДА контролює вживання спортсменами заборонених речовин на міжнародному рівні. В кожній країні є власне національне антидопінгове агентство, яке зобов’язане стежити за дотриманням усіх правил щодо прийому заборонених препаратів і маніпуляцій спортсменами, які беруть участь у внутрішніх змаганнях.

Згідно з прийнятим нормам, перевірити спортсмена на наявність/відсутність допінгових речовин у будь-який час. Навіть, якщо спортсмен перебуває на відпочинку, до нього можуть звернутися співробітники ВАДА для взяття проби. Примітно, що проби спортсмена зберігаються протягом 10 років. Це необхідно для того, щоб мати можливість у будь-який момент перевірити дані. Вся справа в тому, що технології виявлення допінгів трохи відстають від технологій їх створення. Іншими словами, виявити який-небудь допінг можна через певний час (іноді й роки), і саме тому зразки, взяті у спортсмена зберігаються так довго. Бували випадки, коли в зразках олімпійських чемпіонів виявляли допінг, після чого їм анулювали перемогу, передавши золото самому краще «чистому» спортсмену.

В даний час навмисне вживання допінгу карається санкцією у вигляді позбавлення права брати участь у змаганнях до двох років. Якщо було доведено повторне вживання допінгу (або його застосування при інших обтяжуючих обставин), то спортсмену можуть посилити покарання аж до довічної заборони на участь у змаганнях.

Джерело: Likar.info