Одне з перших місць серед причин смертності в усьому світі займає інсульт. Це поняття асоціюється у нас з такими словами, як хвороба, нещастя, немічність, смерть, інвалідність. І воно неспроста! Як же розпізнати ознаки інсульту і зберегти здоров’я чи навіть життя?

Протягом року помирає близько половини хворих що перенесли інсульт, а 90% залишаються глибокими інвалідами. Що ж треба робити, щоб така грізна недуга минула стороною? Адже всі ми хочемо жити довго і щасливо, і при цьому бути здоровими. Для початку давайте розберемося, що таке інсульт і як його розпізнати.

Що таке інсульт

Інсульт – це гостре порушення кровопостачання мозку, яке проявляється як зниження або повне припинення кровотоку по церебральним артеріям, або як внутрішньомозковий крововилив. Симптоми інсульту (втрата функції руки або ноги, невиразна мова) вказують на необхідність надання негайної медичної допомоги. Якщо ви у кого-небудь помітили симптоми інсульту, відразу ж викликайте швидку допомогу.

Щоб врятувати життя людини і вберегти його від важких наслідків нападу, у розпорядженні лікаря дуже мало часу, всього лише кілька годин. Дуже важливо не упустити час. Якщо лікування розпочато протягом години після нападу, можна не лише врятувати життя людині, але і дуже часто запобігти її інвалідності.

Як правило, симптоми інсульту проявляються несподівано. Головне своєчасно їх розпізнати і, не втрачаючи часу, доставити людину в лікарню.

Ознаки інсульту
 • Порушення мовлення
 • Порушення інтелекту, свідомості, оглушення, втрата орієнтації в часі і просторі
 • Раптова слабкість в м’язах, в руці або нозі аж до паралічу, найчастіше з одного боку тіла
 • Оніміння, втрата чутливості, найчастіше з одного боку тіла
 • Порушення зору (двоїння в очах, раптова косоокість)
 • Утруднене ковтання
 • Гострий головний біль, запаморочення, втрата рівноваги, порушення ходи, координації рухів
 • Параліч м’язів обличчя
Експрес-тест на виявлення інсульту

Щоб допомогти персоналу бригад швидкої допомоги швидко визначити інсульт, у 1998 році був розроблений у Великобританії так званий F. A. S. T.-тест. Він враховує найбільш характерні зовнішні прояви інсульту.

Симптоми інсульту

Тест FAST на симптоми інсульту
 • Fface — по-англійськи означає обличчя – параліч однієї сторони обличчя, так що людина не може посміхнутися – ознака можливого інсульту
 • Аarms — по-англійськи означає руки – якщо людина не може витягнути або підняти руки, це ще один симптом інсульту
 • Sspeech — по-англійськи означає мова – невиразна мова і погане розуміння простих речень також є ознакою інсульту
 • Тtime — по-англійськи означає час — якщо хоча б один із трьох перерахованих симптомів присутній, час негайно викликати «швидку»

Якщо комусь стало погано, проведіть цей нескладний тест, який допоможе визначити, чи не трапився у людини інсульт. Чим довше зберігається порушення кровообігу в певної області мозку (найчастіше це викликано тромбом), тим серйозніші будуть наслідки для мозку. Без належного лікування з відновлення припливу крові клітини мозку швидко пошкоджуються або вмирають, що призводить до важкої інвалідності або смерті людини.

Для багатьох пацієнтів сприятливий результат інсульту можливий у випадку, якщо лікування розпочато протягом 3 годин після судинної катастрофи (деякі лікарі допускають трохи більше часу). Інсульти – провідна причина тривалої інвалідності людей.

Розрізняють два основних види інсульту: ішемічний (інфаркт мозку) та геморагічний (внутрішньомозкова гематома). Кожен вид інсульту потребує специфічного лікування. Для діагностики використовуються комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Ішемічний інсульт

Ішемічний інсульт

80%-90% усіх випадків інсульту – це ішемічний інсульт. Причина його – тромб, що викликає закупорку судин, в результаті якої різко зменшується або припиняється кровообіг в посудині. Певна ділянка мозку перестає отримувати кисень і необхідні поживні речовини. Тромб може утворитися в будь-якому місці людського організму і циркулювати по кровотоку, поки не заблокує яку-небудь кровоносну судину, що живить мозок.

Тромб може утворитися безпосередньо в головному мозку людини. У ішемічного інсульту виділяють два основних підтипи: атеротромботичний інсульт і кардіоемболічний інсульт.

Атеротромботичний інсульт

Майже половина всіх інсультів – атеротромботичні інсульти. Як правило, їх причиною є тромб, що утворюється на місці атеросклеротичної бляшки в однієї з мозкових артерій. Цей тип інсульту розвивається поступово, найчастіше у сні.

Кардіоемболічний інсульт

Причиною кардіоемболічного інсульту також є тромб. Але він утворюється в артерії поза головного мозку, найчастіше в серці. Потім він мігрує по кровоносній системі, поки не досягне однієї з церебральних артерій. Початок емболічного інсульту раптовий, в стані неспання людини.

Геморагічний інсульт

Геморагічний інсульт

Крововилив у мозок може наступити в результаті розриву судини і виходу крові за межі судинного русла. З проникненням крові в мозкову речовину утворюється великий вогнище або кілька осередків крововиливу. Іноді такий крововилив у мозок може бути фатальним. Розрізняють два види геморагічних інсультів: внутрішньомозковий крововилив і субарахноїдальний крововилив.

Внутрішньомозковий крововилив

Це найбільш поширений тип геморагічного інсульту. Зазвичай він розвивається раптово, на тлі емоційного або фізичного перенапруження. Виникає у хворих на гіпертонічну хворобу, церебральним атеросклерозом.

Субарахноїдальний крововилив

Це крововилив в субарахноїдальний простір (порожнина між павутинної і м’якої мозкової оболонки). Розвивається раптово внаслідок розриву артеріальної аневризми або черепно-мозкової травми. Основними симптомами цього типу інсульту є різкий головний біль, нудота, блювота, втрата свідомості.

Мікроінсульт

Мікроінсульт – це той же інсульт, але він уражає дрібні судини головного мозку, тому порушення мозкового кровообігу малопомітні, та відновлення відбувається швидко. Людина, як правило, не здогадується, що з нею сталося. В цьому то і його підступність. Але це попередження людині про ризик виникнення серйозного інсульту і необхідність профілактичного лікування, так як його система кровопостачання головного мозку у незадовільному стані.

В даному контексті використовується і такий термін як «транзиторна ішемічна атака (ТІА): погіршення живлення головного мозку, що викликає тимчасові мозкові розлади. Атака оборотна і в мозковій тканині відсутні некротичні зміни. При відновленні кровотоку зникають інсультоподібні ознаки. При мікроінсульті уражена судину так і залишається заблокованою.

Симптоми мікроінсульту
 • Оглушення, іноді тимчасова втрата свідомості
 • Слабкість
 • Сонливість
 • Різкий головний біль
 • Парез або параліч обличчя
 • Тимчасові порушення зору
 • Різке підвищення артеріального тиску
 • Проблеми з мовою
 • Непереносимість яскравого світла і гучних звуків
Лікування, причини і профілактика мікроінсульту

Лікування мікроінсульту передбачає медикаментозне лікування, зміна способу життя, дотримання дієти, регулярну диспансеризацію. Лікарі попереджають, що мікроінсульти не проходять безслідно для людини. Кілька таких повторних порушень мозкового кровообігу можуть призвести до різкого погіршення розумової діяльності.

Загальною причиною інсультів різних видів є поганий стан кровоносних судин як всередині головного мозку, так і поза його. До цього часто призводить атеросклероз (затвердіння стінок артерій), коли на стінках кровоносних судин із холестерину, кальцію, жиру утворюються бляшки звужують судинне русло і тим самим полегшують утворення тромбів і закупорку судини. Іноді ослаблена судина розривається і відбувається крововилив в мозкову тканину.

Для профілактики інсульту необхідно знати, що сприяє його розвитку. До основних факторів ризику інсульту відносяться гіпертонія, високий рівень холестерину в крові, діабет, зайва вага, шкідливі звички, малорухомий спосіб життя. Часто всі ці фактори взаємодіють між собою, тим самим ще більше збільшуючи ризик захворювання.

Оскільки інсульт легше попередити, ніж лікувати, стежте за своїм здоров’ям!

Джерело: HeadInsider