Отит зазвичай починається з болю у вусі, а в підсумку може призвести до появи гною. Якщо вчасно не вилікувати отит, він може призвести до серйозних ускладнень: від проблем зі слухом до менінгіту. Про що потрібно знати пацієнту — розповідає лікар-оториноларинголог медичного центру «Атлас» Марія Поляєва.

Що таке отит і як він виникає

— Отит — це запальний процес у вусі. Він може зачіпати зовнішнє, середнє або внутрішнє вухо (лабіринтит). Бувають гострі і хронічні отити.

Отит викликається гемофільними паличками, рідше іншими бактеріями. Він починається із запалення слизової оболонки порожнини вуха, потім приєднується інфекція. Коли починається отит, людина може відчувати постійний біль у вусі.

Часто хворіють на отит після проблеми в носі, наприклад риніту, у таких випадках процес переходить на слухову трубу, виникає запалення барабанної порожнини. Середній отит найчастіше починається так.

Зовнішній отит пов’язаний із запаленням шкіри зовнішнього слухового проходу. Може виникнути фурункульоз шкіри слухового проходу — наприклад, якщо людина занесла інфекцію, коли чистила вуха ватяними паличками, які не призначені для слухових проходів. Або якщо людина подряпала шкіру і приєдналася інфекція.

Читайте також:  Вихід із зони комфорту корисний для мотивації
Як лікувати отит

Слух

Якщо у пацієнта захворіло вухо, ні в якому разі не слід займатися самолікуванням. Вухо не можна гріти. Звертайтеся до лікаря. Тільки він може вирішити, що робити: якщо це зовнішній отит, пацієнту можуть призначити певний розчин антисептиків, протизапальні краплі у вуха. Краплі призначають при середньому отиті.

Якщо застосування крапель неефективно, лікар може зробити катетеризацію слухової труби. Через порожнину носа вставляється спеціальний катетер, який підводиться до євстахієвої трубі — каналу, який з’єднує середнє вухо з глоткою. Вводиться протизапальний препарат або антибіотик, щоб припинити процес в барабанної порожнини.

Іноді, коли для лікування буває недостатньо використовувати краплі, до лікування отиту приєднують антибіотики.

Читайте також:  Неприємні наслідки: 3 симптоми нестачі вітаміну D

Якщо аерація (насичення повітрям. — прим. ред.) порожнини носа нормальна, якщо людина правильно дихає, якщо не викривлена перегородка, немає поліпів в порожнині носа, вухо швидше вилікується. Якщо в євстахієвій трубі (канал, що з’єднує порожнину середнього вуха з глоткою. — прим. ред.) або в носі вже є якісь зміни і повітря не надходить у барабанні порожнини, ймовірність виникнення отиту, в тому числі й повторного, дуже велика.

Про що повинен знати пацієнт

Біль

Якщо у людини риніт (запалення в носі), потрібно його добре пролікувати, щоб він не дав ускладнення на вухо. Запорука здорового вуха — здоровий ніс. Лікарі не рекомендують використовувати ватяні палички. Так можна порвати барабанну перетинку і спровокувати середній отит. Якщо тими ж паличками травмувати шкіру слухового проходу, може початися зовнішній отит.

Можливі ускладнення

Біль

Якщо отит не лікувати, може утворитися гній. Барабанна порожнина має певний обсяг: якщо гною багато, йому потрібно знайти вихід. У кращому випадку рветься барабанна перетинка і починається генетично — тоді гній видно в зовнішньому слуховому проході. Якщо барабанна перетинка з якихось причин не рветься, гній шукає інший вихід і може перейти на тверді і м’які мозкові оболонки — в такому випадку почнеться менінгіт. Тобто отит — це дійсно дуже серйозне захворювання.

Читайте також:  3 способи вживання риби можуть призвести до хвороби серця та судин

У разі отиту середнього вуха запалення може перейти на внутрішнє вухо — виникне лабіринтит. Може виникнути мастоїдит — запалення в слизовій оболонці і скроневої кістки.

Без адекватного лікування отит, особливо у дітей, може спровокувати стійку втрату слуху (якщо будуть зруйновані слухові кісточки — молоточок, коваделко і стремінце). В цьому випадку єдиним можливим варіантом лікування стане операція.

Важливо лікувати отит вчасно.

Джерело: The challenger