Чи нам потрібно очищатися від шлаків і токсинів? Чи варто сідати на дієти, пити трав’яні відвари або голодувати?

Очищення організму: що таке шлаки

Тема очищення організму не нова. Нам то і справа радять періодично чистити свій організм від токсинів і шлаків з допомогою новомодних детокс-дієт, трав’яних зборів і очисних клізм. Однак чи варто займатися цими процедурами? Чи вони дійсно приносять користь організму?

На жаль, однозначної відповіді на це питання не існує. Одні спеціалісти захищають ідею очищення організму, а інші запевняють, що нічого корисного в цьому немає. Так, більшість представників офіційної медицини запевняє, що практично всі продукти обміну речовин виводяться з організму через органи, які й призначені для очищення. Це печінка, нирки, кишечник і потові залози. Ніяких додаткових заходів по очищенню не потрібно.

У той же час, деякі фахівці розповідають, що організм сам очищається тільки в тому випадку, коли він абсолютно здоровий, і всі вищеперелічені органи працюють бездоганно. В умовах поганої екології, неякісного харчування, стресів і постійного перенапруження на роботі наш організм страждає, і тому не в змозі виконати свої функції. Таким чином, токсичні речовини виводяться погано, засмічуючи організм, і тут потрібно шукати інші способи додаткового очищення.

Ну і найцікавіше: що ж являють собою горезвісні шлаки? Примітно, що існування шлаків у вигляді якихось покладів в нашому організмі ще не доведено. Ні УЗД, ні інші методики дослідження цього не показують.

Токсини є більш науковим терміном. Лікарі запевняють, що далеко не завжди в наших проблемах зі здоров’ям винні саме вони. Токсини являють собою речовини, які накопичуються в нас, якщо обмін речовин дає збій. Наприклад, при порушенні біохімічних показників можливе підвищення якогось ферменту, який в такому разі можна вважати отрутою. За таких обставин продукти обміну речовин можуть накопичуватися у вигляді каменів у жовчному міхурі або в нирках.

Очищення організму від шлаків і токсинів

Рекомендації лікарів

В першу чергу вдаватися до екстремальних методів очищення не потрібно, вони ще нікому не принесли користі. Лікарі запевняють, що немає такого методу очищення, який би ідеально підійшов всім людям.

Мабуть, найбільш популярним методом очищення організму є голодування, проте воно дуже небезпечне, оскільки голодування підходить не всім. Якщо зі здоров’ям є які-небудь проблеми, то голодування може нанести серйозної шкоди. Голодувати можна тільки здоровим людям, і робити це потрібно під наглядом лікаря. У минулому році учений, який зміг на клітинному рівні довести користь голодування для організму, було нагороджено Нобелівською премією. Під час голодування запускається процес аутофагії, коли клітини починають поїдати продукти розпаду, які в них накопичуються. Таким чином, організм обновляється й омолоджується.

Перед тим, як почати голодувати або якусь-небудь дієту для очищення, потрібно в обов’язковому порядку здати аналізи, які покажуть, чи є в організмі якісь проблеми.

Фахівці запевняють, що самий надійний і простий спосіб підтримувати своє тіло в чистоті – правильно харчуватися. Виключіть зі свого раціону харчування фастфуд, напівфабрикати, консерванти і інші продукти, що містять консерванти, емульгатори та іншу «хімію». Також слід розуміти, що надмірне вживання м’яса надто перевантажує травну систему. А якщо ви прихильник білкової дієти, то повинні розуміти, що таке харчування швидко зношує організм. Щоб дати відпочинок ниркам, печінці і травному тракту, періодично потрібно переходити на рослинну їжу (протягом декількох днів). У такому разі скоротиться і загальна калорійність їжі, що допоможе розвантажити роботу інших органів.

Ще одним популярним методом очищення організму є сорбенти. Вони можуть бути натуральними (наприклад, висівки або макуха овочів) або ж промисловими (найпопулярніший – активоване вугілля). Дія сорбентів заснована на тому, що при попаданні в організм вони вбирають в себе шкідливі речовини. Однак лікарі запевняють, що сорбенти вбирають в себе не тільки шкідливі, але і корисні речовини, наприклад, вітаміни і мінерали, які потрібні для підтримки здоров’я. Тому сорбенти доцільно використовувати при отруєнні, а при тривалому їх прийомі вони надають шкоди організму.

Детоксикація організму

Очищення печінки і ШКТ

Основний орган, який відповідальний за очищення організму, є печінка. Все те, що людина їсть, п’є або вдихає, потрапляє в кров. А потім проходить через печінку. Це найбільший орган організму, що виконує більше 500 різних функцій.

Сьогодні багато виробників ліків та Бадів обіцяють очистити печінку за допомогою чарівних пігулок. Потрібно розуміти, що сама по собі печінка не є місцем зберігання токсинів. Вона перетворює шкідливі речовини в водорозчинні і виводить їх з потом або іншими виділеннями. Як правило, печінка виконує чудову роботу по очищенню організму, а винятком у даному випадку є люди з захворюваннями печінки. Наприклад, у хворих вірусними гепатитами та іншими печінковими патологіями очищення крові проходить гірше, завдяки чому можливий розвиток ряду захворювань.

В печінці можуть накопичуватися деякі речовини, зокрема це вітамін А. При передозуванні вітамін А чинить токсичну дію на організм, тому вживати його у великих кількостях не можна.

Що стосується очищення кишечника, то багато прихильників альтернативної медицини просувають ідею очищення кишечника за допомогою клізм і проносних засобів. Однак, як показують дослідження, очищення кишечника може принести більше шкоди, ніж користі. Вся справа в тому, що в кишечнику (у тому числі і товстому кишечнику) живе корисна мікрофлора, яка підтримує здоров’я людини, зокрема, імунну, ендокринну, травну і інші системи та органи. Якщо часто робити клізми або надмірно захоплюватися очисними процедурами, то це завдасть величезної шкоди мікрофлорі. Крім того, при такому очищенні кишечника побічним ефектом може стати нудота, діарея, блювота, сильні болі в животі. Можлива серйозна втрата електролітів, дисбактеріоз і навіть ниркова або печінкова недостатність.

Очищення організму: міфи і правда

Міфи і факти про очищення організму

Міф 1: Очищення дозволяє видалити токсини з крові

Існує два основних органи для нейтралізації токсичних речовин. Це нирки і печінка. Всі продукти життєдіяльності організму виходять разом з екскрементами і сечею, а також з потом і частково через дихання.

Організм влаштований таким чином, що процес позбавлення від непотрібних речовин у ньому відбувається постійно, і йому не потрібно якимось чином покращувати роботу цих органів.

Міф 2: Очищення допомагає позбавитися від шлаків, які залишаються в кишечнику

Прихильники очищення запевняють, що екскременти можуть прикріплятися до стінок кишечника і виділяти там велику кількість токсинів, що веде до проблем зі здоров’ям.

Насправді, фекалії ніяк не прикріплюються до стінок кишечника, а шлаки і токсини не йдуть назад у кров.

Міф 3: Очищення кишечника покращує роботу імунної системи

Робота імунної системи залежить від способу життя і рівня стресу. Якщо ви займаєтеся спортом, правильно харчуєтеся і не відчуваєте стресу, то імунна система буде працювати чудово. Ніяких даних про поліпшення роботи імунітету при очищенні кишечника немає.

Міф 4: Очищення кишечника допомагає позбавитися від «нечистот»

Насправді, всі корисні компоненти їжі всмоктуються в кров ще в тонкому кишечнику. В товстий кишечник проходять відходи від їжі, які не засвоїлися організмом. Іншими словами, всі «нечистоти» організму виводяться через екскременти і сечу, і ніяких додаткових заходів очищення не потрібно зовсім.

Міф 5: Очищення кишечника допомагає схуднути

При очищенні з організму виводиться багато рідини і стілець. Однак, що стосується жирових відкладень, то з ними боротися можна лише з допомогою фізичних навантажень і правильного харчування. Крім того, при очищенні ви можете втратити значну кількість електролітів (натрій, калій), що негативно відбивається на стані здоров’я.

Міф 6: Після очищення помітно поліпшується стан шкіри

Є думка, що після очищення істотно поліпшується стан шкіри, однак такі дані не підтверджуються ніякими дослідженнями і спостереженнями.

Міф 7: Очищення організму додасть вам енергії і дозволить ясно мислити

Прихильники очищення кишечника запевняють, що після звільнення від шлаків і токсинів людина починає ясно мислити, а також у неї вивільняється велика кількість енергії. Проте таких даних, які підтримують таку теорію, не існує. Можливо, в деяких випадках має місце ефект плацебо, оскільки люди на час відмовляються від шкідливих звичок і очікують негайного поліпшення стану здоров’я.

У висновку ще раз нагадаємо, що саме головне – вести здоровий спосіб життя. Їжте тільки натуральну їжу, не переїдайте, займайтеся спортом і уникайте стресів. Так ви будете сповнені енергії, і ніякого очищення вам не знадобиться.

Джерело: Likar.info