Чим шкідливі вільні радикали і як антиоксиданти можуть допомогти в боротьбі з ними?

Трильйони клітин людського організму щодня стикаються з серйозною загрозою – вільними радикалами. Ці шкідливі частинки народжуються в результаті переробки їжі в енергію, можуть потрапити в наш організм разом з повітрям, яким ми дихаємо, і утворитися під впливом сонячних променів на шкіру і очі.

Вільні радикали бувають різної форми, розмірів і хімічної конфігурації. Їх об’єднує одне – всі вони володіють ненаситним апетитом, крадучи електрони звідусіль, звідки вийде. Подібна «крадіжка» може докорінно змінити структуру і функції «обкрадених» клітин. «Хижі» радикали здатні змінити навіть інструкцію кодування ДНК.

Але ми не беззахисні проти цих шкідливих елементів. Наш організм звик до невпинних атак, і виробляє дуже велику кількість молекул, які нейтралізують вільні радикали, так само, як вода гасить вогонь. Крім того, наш організм може отримати допомогу, закликавши до лав захисників атакованих клітин антиоксиданти, які здатні наситити електронами вільні радикали, не продукуючи шкідливі речовини.

антиоксиданти

Антиоксиданти

Існують сотні, можливо, тисячі, різних речовин, які можуть діяти як антиоксиданти. Найбільш відомими з них є вітамін С, вітамін Е, бета-каротин та інші каротиноїди, а також такі мінерали селен і марганець. В їх співтовариство входять глутатіон, коензим Q10, ліпоєва кислота, флавоноїди, феноли, поліфеноли, фітоестрогени, і багато інші речовини.

Однак, використання терміна «антиоксидант» для позначення цих речовин, може ввести в оману. Адже деякі речовини, які діють як антиоксиданти, в одній ситуації, можуть самі почати поглинати електрони в іншому середовищі хімічних речовин. Іншою великою помилкою є те, що антиоксиданти є взаємозамінними. Це не так. Кожен з них має унікальне поєднання хімічних і біологічних властивостей. А це означає, що жодна речовина не може виконати роботу, яка під силу групі речовин.

антиоксиданти

Яка ж користь антиоксидантів для здоров’я?

Широкій громадськості антиоксиданти знайомі з 1990-х років. В цей період вчені почали розуміти, що вільні радикали беруть участь у ранніх стадіях закупорки артерій при атеросклерозі і можуть сприяти розвитку раку, втрати зору, а також цілого ряду інших небезпечних захворювань. Деякі дослідження показали, що люди, які вживають мало овочів і фруктів, багатих антиоксидантами, піддаються більшому ризику розвитку таких захворювань, ніж люди, які споживають багато фруктів і овочів. Вчені всього світу взялися за дослідження в цій області.

Ще до того, як результати цих досліджень потрапили в руки засобів масової інформації, харчова промисловість почала рекламувати переваги антиоксидантів. У магазинах почали з’являтися заморожені ягоди, зелений чай та інші продукти, які позначалися як продукти, багаті антиоксидантами.

БАДи

Для того щоб спростити боротьбу з вільними радикалами з допомогою антиоксидантів, вчені почали винаходити «чарівні пігулки», які змогли б стати засобом від багатьох хвороб. Великі уми провели не один місяць над розрахунками того, яка саме кількість натуральних компонентів слід помістити в пігулку, щоб зміцнити імунітет, омолодити і вилікувати організм. І сьогодні від різноманітності пропонованих біологічно активних добавок (БАД) може запаморичитись голова.

антиоксиданти

БАДи чи овочі-фрукти?

Безперечно те, що антиоксиданти потрібні. Залишається вибрати, звідки їх брати – з натуральних продуктів або з БАДів. Відповідь здається очевидною, натуральні антиоксиданти повинні бути більш ефективні, ніж синтезовані, адже природа рідко помиляється.

Проте, в цьому питанні є своє важливе «але» – екологічна ситуація, що склалася в останні кілька років, генномодифікація і інші хитрощі зменшують кількість вітамінів і мікроелементів.

Так, згідно з даними досліджень американських вчених, за останні кілька десятиліть у моркви стало менше заліза на 24%, в брокколі зменшилася кількість кальцію на 37%, а гарбуз на 52% втратила вітамін В2 і т. д.

У зв’язку з цим у БАДів з’явився свій козир. З’єднання, створені після тривалих розрахунків і досліджень штучним шляхом значно сильніше. А, крім того, в природі просто не існує деяких комбінацій, визнаних корисними.

Втім, багато лікарів і вчених не поспішають приєднуватися до рекламної кампанії БАДів, принаймні, не пропагують необхідність їх масового застосування. Вважається, що людський організм може «агресивно» прийняти ударну дозу мінералів і вітамінів, і в такому випадку ефект їх застосування може виявитися зворотним або спричинити побічні ефекти. Тому, самостійно приймати Бади не варто.

антиоксиданти

Прянощі – дивовижне джерело натуральних антиоксидантів

Ситуація складається парадоксальна: з одного боку, штучні антиоксиданти доступні, але навіть вчені не впевнені в тому, як правильно їх вживати, а з іншого боку, сучасні овочі і фрукти втрачають свої властивості.

Але як кажуть, вихід завжди є. Харчуйтеся органічними продуктами, в яких є достатня кількість антиоксидантів. Якщо у вас немає можливості вживати продукти, вирощені в гарантовано екологічних умовах, зверніть свою увагу на прянощі і шоколад.

Дослідження, проведені в центрі вивчення старіння, виявили, що прянощі – дивовижне джерело натуральних антиоксидантів. Встановлено, що найбільше антиоксидантів міститься в кориці і гвоздиці, а сушена куркума і орегано корисніше граната і суниці. Шоколад ж, у свою чергу, за рівнем антиоксидантів, було визнано безумовним лідером. Але не забувайте, у всьому важлива міра. І перш, ніж починати кампанію, спрямовану на поліпшення стану власного здоров’я, прийміть до уваги рекомендації лікаря, а краще – порадьтеся з декількома фахівцями. Ваше здоров’я – у ваших руках.

Джерело: Likar.info