Лімфатична система виконує важливу дренажну і очищувальну функцію в організмі, і її хороший стан, активність – це запорука міцного здоров’я, захищеності від інфекцій.

Більшість людей не знайомі з пристроєм лімфатичної системи і звертають на неї увагу тільки коли сильно збільшуються лімфовузли. Тим часом, вона вкрай важлива для збереження здоров’я. Лімфа зазвичай являє собою прозору водянисту структуру, утворену з тканинної рідини і вбирається лімфатичними судинами, які проходять через все наше тіло і діють як фільтруючі станції. Тут координуються захисні реакції організму.

Лімфовузли містять імунні клітини, які контролюють лімфатичну рідину і забезпечують швидкий початок оптимальної захисної реакції на патогени. У людини близько 600 лімфатичних вузлів, які зосереджені в певних областях тіла:

  • пахові – для контролю відтоку лімфи з ніг і нижньої частини живота,
  • пахвові – керують її рухом з рук і в області грудей,
  • шийні – для регуляції лімфи в області голови.

Лімфатична і імунна системи утворюють єдине ціле. При кожній відповідній імунній реакції на потенційне зараження лімфатична система починає працювати з підвищеною силою. Це можна відчути, наприклад, коли зазвичай непомітні лімфовузли набухають і стають відчутними або навіть видимими.

Ротоглотка: основна точка входу патогенів. Більшість хвороботворних мікроорганізмів потрапляють в наш організм через рот і ніс. Тому навколо цих “вхідних воріт” організмом збудовані специфічні бар’єри: захисні імунні клітини розміщені в мигдалинах, слизових оболонках в області шиї і в шийних лімфовузлах. Дані клітини “сканують” всі потрапляють в організм речовини і знищують їх, якщо вони розпізнаються як шкідники. Спочатку це можна відчути у вигляді набряку слизових носа і горла.

Якщо ця система є недостатньо сильною, щоб успішно боротися з хвороботворними мікроорганізмами, результатом цього найчастіше виявляється хворобливе запалення (біль в горлі, ангіна, тонзиліт), яке також може поширюватися на дихальні шляхи, викликаючи кашель, бронхіт і загрожуючи легким.

Слабка лімфатична система – шлях до хвороб. Вчені вважають, що у людей, які страждають від частих інфекцій, причина такої хворобливості криється в підвищеній сприйнятливості до патогенів ослаблених лімфатичних органів. У тому числі послаблює їх прийом антибіотиків.

Як можна підтримувати лімфатичну систему? Повноцінний різноманітний раціон з великою кількістю поживних речовин важливий для сильної лімфатичної системи, завдяки якій поліпшується захист організму від інфекцій. Крім того, для сильної імунної системи важливі фізичні вправи, сонце і свіже повітря. Легкі вправи у вигляді плавання ідеально підходять для зміцнення лімфатичної системи.

Крім того, для її хорошого стану важливо не піддаватися тривалому стресу – даний фактор згубно впливає на багато функцій організму, включаючи лімфодренаж і імунну систему.