Якщо сухий кашель виникає при ГРВІ , то на початковій стадії з ним можна швидко впоратися. В інших ситуаціях потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Про сухий кашель

В осінньо-зимовий період хвороби органів дихання зустрічаються досить часто. Гострі респіраторні вірусні інфекції – поширена група захворювань , якою переважна більшість людей хворіє хоча б один раз на рік.

Одним з основних симптомів хвороб органів дихання є сухий кашель , який з часом , звичайно , переходить у вологий ( з відділенням мокротиння ) .

За своєю суттю кашель – це складний рефлекторний акт , при виконанні якого різко скорочуються дихальні м’язи , завдяки чому стає можливим здійснити посилений викид повітря з легенів. Для чого це потрібно організму ? Насправді , кашель – це в першу чергу захисний механізм , за допомогою якого організм очищається від сторонніх тіл , мікроорганізмів або слизу. Відносно рідкісні покашлювання є варіантом фізіологічної норми (фізіологічний кашель) , що дозволяє організму при необхідності позбуватися чужорідних частинок і слизу.

Сухий кашель – це кашель , при якому не відбувається відходження мокроти. Цей симптом може спостерігатися у людей різного віку і категорій при різних захворюваннях – від « дріб’язкових » застуд і до таких серйозних недуг , як пневмонія або навіть пухлина легенів. Як і будь-який інший вид кашлю , сухий кашель також є рефлекторним актом , який здійснюється у відповідь на потрапляння сторонніх предметів , мокротиння або слизу в дихальні шляхи.

Причини сухого кашлю

Сухий кашель може спостерігатися при різних захворюваннях. Це може бути хронічні захворювання легень , або гострі запальні процеси. Найчастіше сухий кашель зустрічається при наступних хворобах :

 • Ларингіт – запальний процес у слизовій оболонці гортані. Зазвичай , у такій ситуації пацієнтів спочатку турбує першіння в горлі , а вже потім розвивається сухий кашель.
 • Трахеїт – запалення слизової оболонки трахеї.
 • Бронхіальна астма та інші алергічні захворювання дихальної системи.
 • Плеврит – запалення плеври.
 • Коклюш .
 • Пневмонія.
 • Пухлини легенів.

Частою причиною сухого кашлю є потрапляння сторонніх тіл в просвіт легенів, наприклад частинок їжі або пилу. Сухий кашель також розвивається при попаданні в легені парів дратівливих хімічних речовин і при тривалому стажі куріння .

Різновиди сухого кашлю

Характер сухого кашлю залежно від причинного захворювання може бути різним. Якщо кашель “гавкаючий” , дзвінкий і різкий , то , швидше за все , причиною стало вірусне захворювання . При тривалому такому кашлі є небезпека пошкодити голосові зв’язки. Глухий , « далекий » кашель в деяких випадках може бути одним з перших ознак туберкульозу легенів. Нападоподібний кашель часто вказує на наявність коклюшу , які найчастіше зустрічається у дітей.

Лікування сухого кашлю

Відносно легко сухий кашель піддається лікуванню при початкових стадіях бронхіту , ларингіту та трахеїту . Всі інші випадки вимагають негайного звернення до лікаря і проведення ретельної діагностики з виявлення причинного захворювання, що призвів до симптому .

При гострих респіраторних вірусних інфекціях стратегія лікування сухого кашлю найчастіше зводиться до того , щоб якомога швидше перевести його у вологий , при якому буде відділятися мокротиння . Вологий кашель не так виражено пошкоджує слизові оболонки ротоглотки , як сухий , що дозволяє уникнути втрати голосу і інших механічних уражень гортані.

Для лікування сухого кашлю використовуються спеціальні протикашльові препарати , які бувають наркотичними (можна придбати тільки за рецептом лікаря) і ненаркотичними . За наявності алергічного компонента в розвитку кашлю призначаються антигістамінні препарати.

Ось кілька загальних рекомендацій , яких варто дотримуватися при лікуванні сухого кашлю:

 • рясне пиття ;
 • регулярно зволожуйте повітря ;
 • відмовтеся від куріння в тому числі і пасивного ;
 • якщо вас мучить нічний кашель , то підкладіть під голову дві подушки ;
 • відмовтеся від використання аерозолів та їдких засобів для чищення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ

НІЧНИЙ КАШЕЛЬ