Шишкоподібне утворення в області за вухом зазвичай є локалізованим запаленням. Безболісний характер таких утворень може свідчити про ліпому (в простолюдді– жировик) або ж про доброякісну пухлину. Тоді як болючі запалення можуть бути пов’язані з абсцесами, акне або дерматитом. Розглянемо питання детальніше!

healthline.com

Абсолютно природною реакцією людини при появі аномальних утворень на тілі, в тому числі і подібних новоутворень за вухом, є переляк. Поряд з почуттям страху і занепокоєння ми починаємо відчайдушно шукати відповідь, що може бути причиною такого утворення і чи можна його вилікувати. Ситуація тільки погіршується, якщо поява шишки супроводжується болем або дискомфортом.

Хороша новина в тому, що зазвичай ситуація не представляє ніякої небезпеки. Тим не менш, слід розібратися, що викликає ці пухлини і яке лікування може знадобитися. Почнемо з визначення самої патології.

Шишка за вухом: природа і характер

Шишка в області за вухом – найчастіше локальне запалення певних залоз, званих шийними лімфатичними вузлами. Запалення цих лімфовузлів може привести до утворення однієї або кількох шишковидних пухлин не тільки за вухом, але і в будь-якій області, включаючи мочки вух або вушний канал. Існують і інші терміни, які часто використовуються для опису так званих шишок за вухом, наприклад: пухлина, кіста, наріст, вузликове потовщення.

Шишковидні утворення за вухом мають тенденцію розвиватися в обох напрямках: можуть бути або абсолютно безболісними, або дуже болючими; м’якими або щільними при пальпації; великими або маленькими в розмірі. Іноді ці утворення можуть збільшуватися в розмірі, або навпаки – зростати, повільно або дуже швидко. На щастя, шишки за вухом рідко виростають більше розміру горошини. Такі утворення можуть бути як поодинокими, так і множинними – виростаючи по кілька в кластері.

Причини появи шишки за вухом

Утворення за вухом найчастіше є звичайним випадком і, як вже згадувалося вище, не служать індикатором чогось серйозного.

Читайте також:  П'ять продуктів, які допомагають бути стрункими після 40 років

Безболісні шишковидні утворення можуть мати наступний характер:

 • Кіста сальної залози (жировик): неракове утворення, яке розвивається навколо сальних залоз.
 • Ліпома: нешкідливе, жирове утворення, яка може розвиватися в прошарку нашої шкіри і в кінцевому підсумку може ставати більш великим.
 • Доброякісна пухлина: м’яке, безболісне рухливе утворення, яке поступово розвивається з тканин слинних залоз у вушний області. Хоча в основному такі пухлини нешкідливі, один особливий їх різновид, званий холестеатомою, може руйнувати тканини навколо себе і стати причиною запаморочення, нагромаджень рідини у вусі і навіть втрати слуху.
 • Злоякісна пухлина: дуже схожа на рак шкіри. Таке (в основному) безболісне утворення розвивається за вухами і може вимагати медичної допомоги, якщо стане збільшуватися в розмірі.

Хворобливі утворення, з іншого боку, можуть бути наслідком таких причин, як:

 • Абсцес: розвивається при зараженні тканин або клітин. Наші тіла реагують на інфекцію, посилаючи білі кров’яні тільця до ураженої ділянки. У результаті починає накопичуватися гній, утворюючи шишку.
 • Дерматит: часто пов’язаний зі втомою, стресом, молочницею або неврологічними станами, що призводить до накопичення відмерлих клітин шкіри або її сухості. Як наслідок – з’являються шишки за вухом, що супроводжуються запаленням і почервонінням.
 • Мастоїдит (запалення соскоподібного відростка скроневої кістки): стан, викликаний інфекцією соскоподібного відростка скроневої кістки, що може призвести до набряку і утворення шишок за вухом. Найчастіше супроводжується головними болями, лихоманкою або втратою слуху.
 • Збільшені лімфатичні вузли: збільшення лімфатичних вузлів часто пов’язано зі звичайною застудою, яка провокує появу невеликих м’яких і хворобливих опухлість за вухами.
 • Акне: стан, викликаний гормональними змінами, стресом або високим рівнем стафілококових інфекцій на поверхні шкіри, в тому числі за вухами.
 • Отит середнього вуха: офіційний термін для позначення вушної інфекції. Може призвести до набряку за вухом у вигляді шишки.
Як самостійно поставити діагноз

У той час, як деякі види шишкоподібних утворень за вухом потребують медичної допомоги в обов’язковому порядку, інші є абсолютно нешкідливими і можуть бути залишені в спокої. Однак при виявленні будь-яких подібних шишок завжди рекомендується консультація лікаря.

Читайте також:  П'ять головних кроків для збереження здоров'я серця

Для своєчасного виявлення причин таких утворень можуть допомогти наступні поради:

Торкніться самої шишки

 • Якщо утворення викликає хворобливі відчуття, причиною може бути ліпома.
 • Якщо утворення складається з декількох локалізованих шишок, які найбільше дратують, ніж болять, і схожі скоріше на загальну опухлість, причиною може бути акне або кіста.
 • Хворобливе відчуття і запалений характер може бути викликаний абсцесом.

Уважно вивчіть зовнішній вид утворення

Примітка: вивчити зовнішній вигляд шишки самому може бути трохи складно, але якщо вам вдасться потягнути мочку свого вуха вперед і оглянути утворення в дзеркалі, ви зможете, принаймні, отримати загальне уявлення про його зовнішній вигляд.

 • Якщо утворення крихітна і м’ясиста, це швидше за все ліпома.
 • Якщо утворення виглядає локалізованою, червоною і запаленою, це швидше за все кіста, абсцес або акне.
 • Якщо виявите густу, жовту, неприємно пахнучу рідину, яка випливає з шишки, це, швидше за все, епідермоїдна кіста; тоді як просто виділення рідини може свідчити про кісту сальних залоз.
 • Якщо ви бачите гній зеленого або білого кольору, це може бути абсцесом.

Слухайте своє тіло

Іноді можна виявити причину утворень, звертаючи увагу на те, як ваше тіло реагує на них. Наприклад, якщо утворення супроводжується лихоманкою або болем у горлі, причиною може служити інфекція. З іншого боку, якщо воно викликає хворобливі відчуття без будь-яких інших симптомів, то швидше за все ліпома. Якщо бачите, що симптоми погіршуються, збільшується розмір пухлини, або ж утворення не проходить занадто довго, негайно зверніться до лікаря.

Лікування

Утворення за вухом, викликані ліпомами, зазвичай не небезпечні і, як правило, сходять самостійно без будь-якого лікування. Тим не менш, у всіх інших випадках лікування необхідно залежно від причини появи.

Читайте також:  Харчові добавки, які потрібно обов'язково приймати тим, хто не їсть м'ясо

Домашні засоби для лікування шишок за вухом

В деяких випадках шишковидне пухлини можна лікувати навіть вдома:

 • Мастоїдит: в цьому випадку утворення викликане інфекцією вуха, яку можна легко вилікувати сумішшю протизапальної оливкової олії і протигрибкової часникової олії. Втирайте по одній або двом краплях цих олій в заражену ділянку шкіри кожен день, і інфекція повинна зникнути.
 • Лімфаденопатія: вказує на ураження лімфатичних вузлів шиї. Полоскання водою з імбиром або солоною водою допоможе позбутися від симптомів.
 • Кіста і абсцес: як би вам не хотілося, ні в якому разі не видавлюйте шишку. Замість цього використовуйте теплий компрес, щоб прибрати рідина з освіти. Цей метод також допоможе полегшити біль і дискомфорт. Ви можете додатково лікувати кісту, просочивши ватний тампон антибактеріальним маслом чайного дерева і утримуючи його на шишці близько п’яти хвилин. Це не тільки висушить рідину всередині кісти, але і зменшить пухлину.
Коли потрібно звертатися до лікаря

Домашні засоби підходять для симптоматичного лікування, часто на короткий строк. Якщо симптоми не проходять, і ви не відчуваєте ніякого полегшення, обов’язково потрібно звернутися за медичною допомогою.

Медична допомога необхідна, якщо:

 • утворення не проходить більше двох тижнів, навіть якщо воно не викликає хворобливих відчуттів (це може бути ознакою серйозної інфекції);
 • утворення викликає багато больових відчуттів і дискомфорту;
 • вам важко повертати голову або шию;
 • вам важко ковтати;
 • ви відчуваєте, що пухлина росте або поширюється;
 • ваша пухлина запалюється, починає просочуватися гній або з’являються розриви тканин;
 • супутні симптоми не зменшуються з часом або погіршуються.

Шишка за вухом зазвичай не представляє ніякої небезпеки і може зникнути в умовах домашнього лікування. Однак, якщо така припухлість або симптоми зберігаються дуже довго, рекомендується звернутися за медичною допомогою. Стежте за своїм станом завжди та будьте здорові!

Джерело: HeadInsider