Одна з найчистіших кулінарних нот – сіль – вічно терпить нападки. То її обізвуть білою смертю, то звинуватять у злочинах проти стрункості, то оголосять винуватицею інфарктів. Ми не терпимо наклепу: про продукт, який містить всього 0 калорій, пора сказати щось найважливіше.

Почнемо з головного: життя без хлориду натрію, або звичайної харчової солі, веде до досить швидкої (10-11 днів) і болісної (з судомами і нервовими розладами) смерті. Адже натрій – головний герой всіх обмінних процесів в організмі, гарант нормальної діяльності серцево-судинної системи і основний елемент кислотно-лужної рівноваги. Хлор, що входить до складу кухонної солі, знову ж незамінний: він бере участь у синтезі шлункового соку і вкрай важливий, якщо ти займаєшся спортом – без нього важко розраховувати на еластичність суглобів і міцність м’язів.

Але все сказане не означає, що з’їдати за раз пуд солі – хороша ідея. Надлишок натрію в організмі, на що зазвичай натякають ранкові набряки, спрага і підвищений тиск, поганий так само, як і його недолік. Тому слухайся, будь ласка, Всесвітню організацію охорони здоров’я. Її фахівці рекомендують дорослим, бажаючим залишатися бадьорими та радісними, вживати 2300 мг натрію в день. Зазначена доза – це приблизно 6-10 г харчової солі, або чайна ложка. Однак не поспішай засівати їжу білими кристалами.

Більшість продуктів, які потрапляють в тарілку сучасної людини, вже містять натрій. Добову потребу в цьому хімічному елементі можна заповнити, з’їдаючи, наприклад, близько кілограма свіжих овочів або налягаючи на продукти – рекордсмени за вмістом натрію: морську капусту, лобстери, восьминоги, житній хліб, квасолю. А от якщо ти поки не можеш дозволити собі їсти без втоми морських гадів, маєш повне право компенсувати недолік натрію, приправляючи їжу сіллю.

Як вибрати сіль

Тут діє те ж правило, що й відносно більшості продуктів: рафінована – погано, натуральна – добре. Іншими словами, білосніжна дрібна розсипчаста сіль з гордим словом «екстра» на етикетці – ретельно вибілена і очищена від усіх мінеральних речовин, крім натрію і хлору, продукт, в який до того ж додані хімічні компоненти, які гарантують, що порошок не буде злежуватися при тривалому зберіганні.

Зовсім інша справа – натуральна морська або кам’яна сіль. Технологія їх видобутку не змінюється століттями і досі не автоматизована, а непоказні на вид різновеликі кристали відрізняються сірим, червоним, блакитним або навіть чорним відтінками – вірна ознака того, що продукт збагачений різними корисними мікроелементами від заліза до калію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ МОРСЬКОЇ СОЛІ

2.3 МЛН. СЕРДЕЦЬ ЗУПИНИЛА СІЛЬ

СІЛЬ ДЛЯ ВАННИ НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я