Далеко не кожен чув про таке явище, як сонний параліч. Назва явища вже вселяє страх, але насправді, в цьому немає нічого страшного. Тому не варто відразу впадати в паніку! Щоб ви мали повне уявлення про сонний параліч, ми підготували 10 цікавих фактів.

10 цікавих фактів про забавний і лякаючий феномен
Сонний параліч – не захворювання

Перше, що потрібно знати про сонний параліч – це не хвороба, а повністю нешкідливий природний стан, який відбувається з незрозумілих причин. Статися таке може з кожним, незалежно від статі, віку і стану здоров’я. Але більш схильними до такого стану є діти і люди з психічними розладами. Неправильний сон, сильні стреси, сильна втома на роботі можуть спровокувати сонний параліч.

Судячи з досліджень, явище відбувалося хоча б раз в житті у 7,65% жителів планети. Проте багато людей, будучи в сонному стані, брали це за сон, не приділяючи особливої уваги. Але тепер ви знаєте, що це було насправді.

Слово науки

З наукової точки зору це явище цілком просто описано, проте до цих пір вчені не прийшли до єдиної думки про причини сонного паралічу. Під час сну мозок подає сигнали в нервові закінчення для тимчасової паралізації тіла під назвою атонія. Це дозволяє уникнути травм згодом мимовільних рухів у сні.

У деяких випадках атонія відбувається неправильно, і мозок з тілом не засинають або не прокидаються одночасно. Таке трапляється при нічних кошмарах або розладах сну. Під час сонного паралічу мозок прокидається, і до людини приходить свідомість, проте м’язи ще перебувають у стані атонії. В такому випадку людина не може рухати кінцівками і навіть говорити.

Читайте також:  П'ять симптомів на язиці, які лікарі радять ніколи не ігнорувати

Можливий і зворотний процес, коли мозок ще знаходиться в стані сну, а м’язи отримують довільні, неусвідомлені команди. У такому випадку людина може ходити і говорити, перебуваючи в стані глибокого сну.

Почуття повільної смерті

На різних форумах і обговореннях можна знайти багато інформації про це явище від людей, які на власному досвіді пережили сонний параліч. Майже всі користувачі відзначили, що в такий момент вони відчували повний відчай, ніби ось-ось настане смерть. Через деякий час, коли ви можете ворушити кінцівками, ви відчуваєте велике щастя, ніби тільки що ожили.

Тому в моменти таких паралічів може відбутися сильний стрес. Однак тривалість такого стану не дозволяє нашкодити нервовій системі людини, тому явних наслідків у явища немає.

Процес сонного паралічу

Наступити сонний параліч може як після прокидання, так і до сну. Існує поняття швидкого сну, момент якого так важко зловити при безсонні. Тіло разом з мозком повинно увійти у фазу швидкого сну, як і вийти з нього. Якщо перехід в іншу фазу сну був виконаний неправильно, може проявитися сонний параліч. Відходячи від цього, виділяють два види сонного паралічу: гіпнагогічний – в процесі засинання; гіпнотичний – при пробудженні.

Відчуття, випробовувані людиною

Неможливо за власним бажанням розбудити тіло. У кращому випадку ви зможете ворушити пальцями, губами і очима, але встати у вас точно не вийде. Звичайно, чим більше сил ви прикладете, тим імовірніше, що скоро прокинетеся, однак це не завжди допомагає. Більшості людей залишається лише спокійно чекати, поки тіло саме прокинеться, або спробувати заснути знову. Процес може тривати від кількох секунд до кількох хвилин.

Читайте також:  Недорогий зернобобовий продукт ефективно знижує рівень цукру в крові
Галюцинації

У деяких випадках при сонному паралічі можуть виникати як візуальні, так і слухові галюцинації. Вони не схожі на картини сну, але можуть бути досить страшними. Прояв галюцинацій відбувається, якщо мозок вже повністю не спить, і в організмі відбувається сильний конфлікт. Через галюцинації такий параліч стає ще страшнішим, адже захистити себе від вигаданої небезпеки немає можливості.

Небезпека

На сьогоднішній день сонний параліч вважається цілком нешкідливим. Такий стан не може завдати фізичної шкоди людському організму. Однак від нього може постраждати нервова система, оскільки такий стан досить моторошний, та стресу уникнути важко. Тому важливо усвідомлювати всю серйозність явища, і не впадати в паніку, щоб не нашкодити своєму психічному здоров’ю.

Історія сонного паралічу

Як не дивно, але перші записані відомості про сонному паралічі датуються ще V століттям. Перший раз явище було згадано в медичних писаннях стародавній Персії.

У 1664 році в Голландії один лікар проводив діагностику захворювання жінки, яка страждала від такого паралічу. Тривала діагностика результатів не приносила, тому висновком було, що жінка просто-напросто страждає від такого виду нічних кошмарів.

В XIX столітті було проведено чимало досліджень, які дозволили відокремити сонний параліч від нічних кошмарів. Саме тоді вперше було згадано термін «сонний параліч», якому намагаються знайти пояснення ось вже сотні років.

Читайте також:  Лікарка розповіла, які продукти збільшують ризик хвороби Паркінсона
Сонний параліч в народі

В різних культурах світу по-різному уявляють собі причину явища. У народі такий стан тіла пов’язують з потойбічним впливом, наприклад:

  • Японія – тіло зв’язується невидимим металом
  • Китай – одержимість нечистим духом
  • США – вплив розумної позаземної раси
  • Африканські країни – диявол, який сидить на спині, не дає можливості піднятися
  • Європейські країни – вплив демонів снів, які вступають в статевий акт з людьми виключно вночі, провокують розпусний сон у сплячої людини. До жінок приходить демон Інкуба, до чоловіків – демонесса Сукуб.
Сонний параліч у мистецтві

Самим знаменитим ілюструванням є серія з 4 картин знаменитого середньовічного художника Генрі Фюзели, під назвою «Нічний кошмар». Художник намалював 4 варіанти кошмару, і надихнув його саме сонний параліч, про яке в той час було відомо вкрай мало.

На картинах Фюзели зобразив Інкуба, що сидить на грудях молодої дівчини. Тон картини повністю передає всю тяжкість сидячого зверху демона. Надихнувшись роботами свого товариша, Микола Абильдгаард намалював однойменну картину. На ілюстраціях зображено Інкуба, що сидить одночасно на двох жінках – обох дружинах художника.

Знаючи ці 10 фактів про сонний параліч, вам вже не буде так страшно. А також він не стане для вас проблемою. Обов’язково поділіться цією інформацією з близькими людьми, щоб уберегти їх від зайвого стресу.

Джерело: HeadInsider

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News