На початку 19 століття німецький лікар Крепелін писав, що наслідки алкоголізму не настільки страшні, оскільки половина людства – жінки майже не причетні до алкоголю. Якщо алкоголізм набуде поширення і серед жінок – нашим нащадкам буде загрожувати повна загибель, пророкував він. Алкоголь згубно впливає на статеві клітини, порушує їх дозрівання, життєздатність, викликає в організмі вагітної жінки та інші непоправні зміни. Не можна забувати, що нестриманість до спиртного нерідко обертається на свою тіньовою стороною через багато років, коли в пору батьківства та материнства вступають вже діти. Ось тут-то з’ясовується, що вони позбавлені цього щастя. Давнішній порок батьків дає про себе знати жорстоко і невблаганно: молода людина не може стати батьком, а молода жінка – матір’ю. Про небезпеку подібного явища все частіше пишуть вчені, називаючи його «відлунали ефектом».

Іноді доводиться чути: наша, мовляв, знайома пила, вела не надто здоровий спосіб життя, а зараз чекає дитину. Що ж, у такої жінки може наступити вагітність. Але хотіли б нагадати і застерегти: у любительок спиртного вона частіше протікає з ускладненнями, токсикозами, інфекцією, а пологи настають у більшості випадків раніше терміну. Материнська доля цих жінок, як правило, дуже важка. Адже вони відібрали у своїх дітей можливість рости здоровими, життєрадісними, пізнати радості буття повноцінної людини. Bce необхідне для росту і розвитку дитина, що перебуває в утробі матері, отримує з її кров’ю через спеціальний орган – плаценту. Вона має властивості вибірково пропускати поживні речовини, трансформуючи, знешкоджуючи їх, видаляючи з них продукти переробки. На жаль, алкоголь не тільки успішно долає цей бар’єр, але і залишає свій слід, порушуючи захисні функції плаценти і материнського організму. З цієї причини плід потрапляє в умови, що роблять негативний вплив, розвивається кисневе голодування, порушується живлення і т. д.

Плацента може затримувати і знешкоджувати найбільш токсичний продукт розпаду алкоголю – оцтовий альдегід починаючи тільки з 12 тижнів вагітності. У плоду в ці ж тижні закладаються і формуються найважливіші органи. Тому найбільш небезпечно вплив алкоголю в перші три місяці вагітності. Досліди на тваринах переконливо доводять, що через вплив алкоголю в ранній період вагітності зародок або гине, або у нього грубо порушується розвиток. Дітям алкоголіків властиві деякі спільні риси. По-перше, як правило, вони народжуються маленької ваги (близько 2 кілограмів), мають маленький зріст (45 сантиметрів і менше). У таких дітей низький лоб, шкірна складка над бровами, укорочений ніс з запала переніссям, маленькі неправильно розташовані очі, з неоднаковими очними щілинами, вушні раковини неправильної форми. Крім того, окружність голови і розміри мозку зменшені.

Діти, організм яких систематично дивувався алкоголем в утробі матері, погано розвиваються, вони частіше хворіють, не в состоянііусвоіть комплекс навичок і знань, необхідних людині в житті. І допомогти їм лікарі практично не можуть. Але й цим не вичерпується підступність алкоголю. До кінця вагітності плід може перейняти пристрасть матері до спиртного. Нехай це нікого не дивує: діти, чиї батьки «дружні» з чаркою, відрізняються особливою фізіологічною ранимостью, підвищеною потребою і чутливістю до алкоголю. В майбутньому навіть рідкісне вживання ними спиртних напоїв може швидко виробити важку звичку і в короткі терміни привести до різних психозів з тяжкими наслідками. Коли вчені обстежили велику групу людей, страждаючих алкоголізмом, то виявилося, що майже 40 відсотків з них мають обтяжену спадковість. Інакше кажучи, в їх хвороби винні батьки.

До речі, про це люди догадувалися ще в далекій давнині. Римляни, наприклад, писали на стінах будинків тих, хто п’є: «П’яниці народжують п’яниць». Небезпечний для дитини і алкоголь, який приймає жінка в період годування немовляти грудьми. Його організм ще не захищений від токсичної дії спиртного. Системи, які в певній мірі будуть його знешкоджувати і виводити, дозрівають тільки до 4-5 років життя. Ось чому алкоголь безперешкодно обрушується на нервову систему немовляти. Вона страждає від цього набагато сильніше, ніж у дорослої людини. Малюк спить більше покладеного, мало рухається. Найчастіше така його поведінка не насторожує матір, а часом і радує її: до чого, мовляв, спокійна дитина. А біда вже на порозі, навіть непомітне на перший погляд дію алкоголю може затримати розумовий розвиток дітей. Деякі люди не прислухаються до роз’яснень лікарів про шкоду алкоголю. Заспокоюють себе та інших тим, що, мовляв, і у питущих батьків нерідко виростають здорові, повноцінні діти. Скажемо відверто, це не заслуга батьків.

Справа в тому, що система репродукції (відтворення людини) дивно раціонально продумана самою природою. Вона всіма силами оберігає майбутнє життя від впливу багатьох шкідливих і небажаних факторів. Але захисні сили матері можуть послабити вплив цих факторів, а не виключити повністю. Ризик народження неповноцінної дитини пов’язаний не тільки з тяжкістю і тривалістю зловживання алкоголем, але і з індивідуальними особливостями організму жінки, повноцінністю функцій її печінки, кровотворних органів, кровоносних судин до того, як під її серцем зажевріла нова життя. Жоден лікар не може визначити, яка доза спиртного виявиться фатальною для майбутньої дитини: ковток, чарка, стакан? І не в цьому, зрештою, суть. Ось цифри безпристрасною і об’єктивної статистики: вірогідність народження немовлят з комплексом патологічних змін у жінок-алкоголіків дуже велика і складає від 30 до 50 відсотків.

Ще більш неминучим стає поява таких дітей у жінок, що лікувалися від алкоголізму і продовжують вживати спиртні напої. Пояснюється це тим, що більшість коштів, використовуваних при лікуванні, збільшують в крові кількість того самого оцтового альдегіду, який більш згубно, ніж сам алкоголь, впливає на організм, що розвивається. Тому, перш ніж приймати рішення мати дитину, такі жінки повинні порадитися з лікарем. Алкоголь і діти – несумісні. Це треба засвоїти всім, хто мріє мати дітей, хто хоче виростити здорових, красивих, талановитих продовжувачів свого роду!