Зовсім недавно МОЗ України оновило рекомендації для лікарів щодо правильного лікування грипу та ГРВІ. Але якщо навіть фахівцям потрібно час від часу нагадувати про норми доказової медицини, чого чекати від звичайного населення?

  1. Вакцинація – найкращий спосіб профілактики грипу, і ефективність її підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Для лікування є противірусні препарати, однак у вірусів грипу може розвиватися стійкість до ліків.
  2. Більшість людей одужує протягом тижня без будь-якої медичної допомоги. Але грип може призводити до розвитку тяжкої хвороби або смерті у людей із груп підвищеного ризику (літніх, вагітних, дітей до 5 років, хронічних хворих з ослабленою імунною системою), тому їм рекомендують вакцинуватися кожен рік.
  3. Грип поширюється повітряно-крапельним шляхом. Коли інфікована людина кашляє і чхає, крапельки що містять вірус потрапляють у повітря. Достатньо один раз чхнути в метро або автобусі в годину пік, щоб заразилося 150 осіб. Вірус може також передаватися через руки. Для запобігання передачі люди повинні прикривати рот і ніс при кашлі носовою хусткою і регулярно мити руки. Особливої потреби носити медичну маску у здорових людей немає: вона потрібна хворим, щоб не розпорошувати вірус зі слиною.
  4. За допомогою противірусних препаратів від грипу можна ефективно запобігати і лікувати хворобу. Їх необхідно приймати, по можливості, на ранніх стадіях хвороби (протягом 48 годин після настання симптомів). Існує два класи таких ліків: 1) адамантани (амантадин і ремантадин); 2) інгібітори нейрамінідази грипу (осельтамівір і занамівір, а також перамивір і ланинамивір, ліцензовані в деяких країнах).
  5. Згідно з Європейськими медичними протоколами, під час неускладненого грипу та ГРВІ пацієнтам не рекомендовано прийом імуномодуляторів, імуностимуляторів, Бадів, гомеопатичних засобів, вітамінів, відхаркувальних засобів, антибіотиків і антигістамінних засобів.
  6. Якщо ви захворіли, оформіть лікарняний і залишайтеся вдома, поки не пройдуть всі симптоми інфекції. Пити лужну мінеральну воду, теплі компоти, чай, відвар з сухофруктів. Регулярно провітрюйте кімнату, слідкуйте, щоб повітря було вологим.
  7. Промивайте ніс сольовими розчинами. У відволікаючих процедурах (інгаляціях гарячим пором, гірчичники, банки) сенсу немає.
  8. Високу можна збивати температуру, якщо вона приносить вам відчутний дискомфорт. Для цього потрібно використати парацетамол або ібупрофен. Температуру аспірином не знижують.
  9. І ще раз. Вірусні інфекції не лікують антибіотиками. Вони не тільки не зменшать ризик ускладнень, але можуть дуже сильно нашкодити вашому здоров’ю.

Тест створений командою Likar.info