Для діагностики хвороб печінки, жовчного міхура, селезінки необхідно провести ультразвукове дослідження.

Для правильного лікування будь-якої хвороби дуже важливо точно поставити діагноз. Іноді лікарю досить оглянути хворого і вислухати його скарги, щоб виявити певну хворобу. Але одні й ті ж симптоми можуть з’являтися при різних захворюваннях, а зовнішній вигляд хворого і загальні аналізи не завжди в змозі дати підказку для встановлення правильного діагнозу. У таких випадках виникає необхідність у більш точних діагностичних методах. Ультразвукове дослідження (УЗД) – діагностичний метод, який допомагає поставити правильний діагноз при багатьох захворюваннях. Особливо актуальний він для діагностики хвороб органів черевної порожнини.

Щоб зазирнути всередину тіла

Для уточнення діагнозу часто виникає необхідність «заглянути» всередину тіла. Зробити це, не розкриваючи тіло скальпелем, дозволив рентген. Але процедура отримання рентгенівських знімків «дарує» пацієнтові дозу радіації, тому вчені продовжили шукати інші способи побачити стан внутрішніх органів. У результаті був розроблений більш безпечний і ефективний спосіб діагностики – ультразвукове дослідження. Цей метод швидко завоював популярність і став застосовуватися для діагностики різних захворювань.

УЗД діагностика дозволяє «стежити» за процесами, що відбуваються в черевній порожнині людини і виявляти порушення в роботі органів.

Як працює УЗД?

Ультразвукові коливання поширюються в людському тілі також як промінь світла в воді. Світло частково проходить через товщу води, а частково відбивається від її поверхні. Так і ультразвук, спрямований на людину, відбивається від органів і допомагає побачити їх розміри і контури.

Різні органи по-різному відображають певний спектр ультразвукових хвиль, це властивість враховується при застосуванні УЗД діагностики. При ультразвуковому скануванні органів черевної порожнини і малого тазу використовується частота 2,5 – 3,5 МГц.

УЗД черевної порожнини: що обстежуємо?

Цей ефективний і інформативний метод дозволяє діагностувати захворювання багатьох органів черевної порожнини. За допомогою УЗД проводять дослідження:

 • печінки
 • жовчного міхура і жовчовивідних проток
 • селезінки
 • підшлункової залози
 • нирок
 • лімфовузлів заочеревинного простору
 • судин заочеревинного простору

Кваліфікований фахівець за допомогою УЗД зможе визначити розмір і розташування органів черевної порожнини, структуру їхніх тканин, виявити новоутворення та будь-які інші зміни в черевній порожнині.

Кому рекомендовано УЗД черевної порожнини?

УЗД черевної порожнини призначається у випадках, якщо:

 • має місце біль у верхній частині живота
 • є підозра на наявність захворювань органів, розташованих в черевній порожнині
 • при підозрі на апендицит
 • при захворюваннях травлення
 • відчувається важкість і біль у правому боці
 • є підозра на наявність в черевній порожнині пухлин

За допомогою УЗД можна виявити гострі стадії хвороб і хронічні запалення, а також виявити внутрішні травми органів.

Підготовка до УЗД черевної порожнини

Головним підготовчим фактором для проведення УЗД черевної порожнини є підготовка кишечника. Це необхідно, щоб побачити реальну картину стану органів черевної порожнини. Перед проведенням УЗД діагностики потрібно дотримуватися певних правил підготовки до процедури:

 • УЗД найчастіше проводиться вранці натщесерце або через 5-6 годин після їжі. Іноді дозволяється випити перед дослідженням несолодкий чай.
 • За кілька днів до проведення діагностичного дослідження потрібно утриматися від вживання фруктів, сирих овочів, бобових, квашеної капусти, газованої води та інших продуктів, здатних викликати рясне утворення газів.
 • У деяких випадках перед проведенням УЗД можуть призначити клізми.
 • Перед дослідженням також не рекомендується пити спиртні напої і палити.

Більш докладно про те, як підготуватися до УЗД у вашому конкретному випадку повинен розповісти лікар, який направить вас на це обстеження.

Як проводиться діагностика?

УЗД – абсолютно безболісний метод діагностики. При проведенні дослідження пацієнт лежить в зручній позі на тапчані, під голову підкладається валик або подушка. На живіт наноситься спеціальний гель для кращого проникнення ультразвукових променів. Лікар водить по поверхні живота спеціальним датчиком і отримує картинку на екрані монітора. На підставі даних з цієї картинки і робиться висновок.

Обстеження триває приблизно 30 хвилин.

Ультразвукове дослідження – ефективний і безпечний спосіб провести діагностику стану органів черевної порожнини, який допоможе виявити хвороби на ранніх стадіях і відновити здоров’я в найкоротший термін!