Багаторічні спостереження показали, що за деякий час до смерті люди бачать незвичайні сни.

Американські вчені розповіли про підсумки свого масштабного дослідження, присвяченого відходу з життя. Фахівці протягом десяти років спостерігали за пацієнтами паліативних відділень і тяжкохворими людьми. Всього в експерименті взяли участь 13 тисяч осіб.

Були виявлені деякі цікаві деталі. Наприклад, приблизно за три тижні до смерті люди починали бачити незвичайні сни. 90% пацієнтів раптом помічали, що їх сни стали більш яскравими. Багато людей говорили, що сни стали практично не відрізнятися від реальності і дарували позитивні емоції.

Але і це ще не все – як з’ясувалося, багато спільного є і в змісті сновидінь. Так, більше 70% учасників експерименту розповідали, що почали бачити уві сні померлих родичів або друзів. Більше половини респондентів в останні тижні життя бачили уві сні, як готуються до подорожі – купують квитки, збирають валізу, планують маршрут. Близько 30% уві сні заново переживали найкращі моменти свого життя. Деякі згадали про події, які давно здавалися забутими, наприклад, перший в житті танець з дівчиною на вечірці.

Фахівці вважають, що пояснення цьому феномену є і воно досить просте. Мозок людини схильний захищатися від усвідомлення власної смертності – нам здається, що це буває тільки з іншими. Коли швидкий кінець неминучий і людина про це знає, включається механізм захисту від страху смерті. Тому і виникають незвичайні сновидіння.