Всі ми знаємо, що нітрати в овочах і фруктах – це отрута. Чим же загрожує вживання «отруйних» плодів у їжу, і яким чином можна уникнути негативних наслідків?

Перш за все, давайте розберемося, що таке нітрати і чим вони шкідливі. Нітрати – це солі азотної кислоти, що містяться в малих кількостях в грунті і використовуються як добрива в сільському господарстві. У надлишковій кількості нітрати небезпечні для здоров’я людини. Вони здатні спровокувати серйозні порушення і розлади в роботі організму людини, а також привести до деяких хронічних захворювань.

Основна небезпека

Метаболіти нітратів (продукти їх життєдіяльності) називаються нітритами. Саме вони вступають у взаємодію з гемоглобіном, у результаті чого утворюється метгемоглобін, що утруднює процес циркуляції кисню в організмі. Нормальний вміст метгемоглобіну знаходиться в межах 2%, а коли ця норма підвищується до 30%, у людини починаються симптоми гострого отруєння. Крім того, нітрити сприяють швидкому розширенню периферичних судин і зниження артеріального тиску.

Отруєння нітратами найбільш небезпечно для малюків до року. Організм дитини практично не здатний компенсувати «зіпсований» гемоглобін самостійно, тому в разі підозри на отруєння нітратами, слід відразу ж звернутися до лікаря. Знаючи про небезпеку «заражених» овочів і фруктів, багато мам просто бояться вводити дітям натуральний прикорм – соки та пюре.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

На переконання педіатрів існує цілком прийнятний компроміс, лікар-педіатр Ю.В.Фадеева говорить:

«Соки, вироблені компаніями по випуску продуктів дитячого харчування, не містять ніяких нітратів або інших хімічних речовин. Звичайно ж, свіжовичавлений сік, наприклад з домашніх яблук, більш прийнятний, але тільки якщо ви впевнені в тому, в яких умовах було вирощено це яблуко. Так що якщо свого саду у вас немає – рекомендується віддавати перевагу перевіреним продуктам дитячого харчування, чим фруктам, купленим на базарі ».

Вагітні жінки і люди похилого віку також відносяться до групи підвищеного ризику отруєння нітратами, оскільки у них і без втручання солей азотної кислоти забезпеченість органів і тканин киснем недостатня. Важливо пам’ятати, що шкода від токсинів, утворених надлишковою кількістю нітратів, посилюється прийомом спиртних напоїв і курінням.

Допустима доза

НітратомірДобова доза нітратів, переносима без наслідків здоровим організмом дорослої людини, становить 2000 міліграмів (нітрати, одержані не за один раз, а протягом доби). Слід враховувати, що нітрати потрапляють в організм людини не тільки разом з овочами та фруктами, але й разом з повітрям і водою. Тому затверджена ВООЗ допустима норма нітратів, що надходять у їжу разом з їжею становить усього 300 міліграмів.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Не так давно процес визначення кількості нітратів в овочах, фруктах і воді був дуже складним і дорогим. Але науковий прогрес, як відомо, не стоїть на місці. Сьогодні при бажанні можна придбати прилад, який називається нітратомір. За допомогою цього приладу за лічені секунди, з досить високою точністю можна провести тест на вміст шкідливих нітратів.

Весняні овочі, до яких варто придивитися

Найбільше нітратів накопичується в капусті, огірках, моркві, редисці, буряках. Кріп, салат і петрушка також не є винятком. Зазвичай плоди, що містять багато нітратів, мають більш значні розміри. При покупці зверніть увагу на те, щоб овочі були твердими, без вм’ятин і тріщин, а петрушка, кріп і салат мали свіжий вигляд і не містили гнилих елементів.

У капусті нітрати концентруються в качані та верхніх листках, у морквині і редисці – у серцевині, а огірки містять найбільше нітратів у «хвостовій» частині і шкірці. Тому ретельне очищення овочів і обрізання «хвостових» частин не будуть зайвими.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Перед приготуванням салату замочіть овочі та зелень у воді на годину. Цей процес дозволяє зменшити отруйність. Додавайте в салати ложку лимонного соку. Вітамін С, в надмірній кількості міститься в цитрусових, допомагає знизити утворення небезпечного з’єднання нітритів і гемоглобіну майже в три рази. Ви також можете знизити потенційний ризик отруєння нітратами, випивши перед їжею склянку цитрусового соку.

Всі знають, що краще всього приступати до вживання овочів і фруктів з настанням сезону їхнього природного дозрівання. «Найкращий вітамінний комплекс-це повноцінне різноманітне харчування по сезону, а так само сухофрукти, компоти із заморожених ягід і т.д.», – говорить лікар-гомеопат І.А.Колпакова.

Перша допомога при отруєнні нітратами

Активоване вугілляЯкщо після вживання весняної зелені у вас почався головний біль і загальне нездужання, випийте півтори-дві склянки холодної очищеної води і спробуйте викликати блювоту, щоб вивести отрути з шлунку. Після цього прийміть активоване вугілля, смекту або інший сорбент, і постарайтеся не їсти протягом півтори години.

Будьте пильні!