Прощайте, «три шматочки ковбаски»! До побачення, шинка! Ми будемо сумувати за тобою, бекончик!

Ми вже обговорювали, з якими овочами і фруктами варто бути обережніше людям старшого віку.

Тепер прийшов час поговорити про ще один сегмент звичного українського раціону!

Сьогодні ми обговоримо, що не так з ковбасами, сосисками, копченостями, пельменями і замороженим напівфабрикатами – і чому варто відмовитися від них після п’ятдесятирічного ювілею (і навіть раніше!).

Що таке перероблене м’ясо?

М’ясо безумовно корисно для нас, якщо воно пісне і, по можливості, біле.

Грудка індички або курочки, яка ніколи не знала польоту — прекрасний варіант для приготування смачних і корисних страв з високим вмістом білка.

Але якщо м’ясо було нарубано разом зі шкірою і хрящиками, кілька разів перекручене через промислову м’ясорубку, густо посолене, присмачене спеціями, полите «рідким димом» і упаковане в плівку… то користі в ньому практично не залишається, зате купується чимало шкоди для здоров’я.

Про які продукти йдеться?

Ось кілька прикладів:

 • Сосиски і сардельки
 • Ковбаса
 • Шинка
 • Копчений бекон і сало
 • Солоне і в’ялене м’ясо
 • Копчене м’ясо
 • М’ясні консерви

Чому ці продукти можуть бути шкідливі?

Статистики помітили, що люди, в чиєму раціоні багато перероблених продуктів, рідше ведуть здоровий спосіб життя в цілому.

Вони їдять менше свіжих фруктів і овочів, а ось вживають алкоголь і курять — частіше.

Вчені, які проводять дослідження про шкоду і користь тих чи інших продуктів, намагаються враховувати ці фактори, щоб отримати більш точні результати.

Ряд досліджень показав, що при частому вживанні продуктів з переробленого м’яса підвищуються ризики розвитку хронічних захворювань.
До них відносяться:

 • Підвищений артеріальний тиск
 • Серцево-судинні захворювання
 • Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ)
 • Рак кишечника і шлунка

Зрілий і літній вік вимагає більш ніжного поводження з організмом, тому варто знизити ризики там, де це можливо.

При чому тут нітрати?

Нітрати самі по собі не є небезпечними для людини. Але якась їх частина в їжі (або нашому організмі) може перетворитися в нітрити, а ті — в канцерогенні нітрозосполуки.

Вчені вважають, що саме ці речовини частково «винні» у шкідливих наслідках вживання переробленого м’яса.

Нітрити в невеликій кількості додають в м’ясні продукти навмисно-для збереження рожевого кольору м’яса — боротьби з прогорканием і запобіганням псування під час зберігання.

В общем-то, в цьому немає нічого жахливого-щіпка нітриту в ковбасі набагато краще харчового отруєння, а сама ковбаса рідко є основою раціону.

Однак не всі нітрити однакові, і не завжди вони нешкідливі.

Нітрит, який перетворився на нітрозосоединения (найбільш вивченими є нітрозаміни), може надавати канцерогенний ефект.

Можливі джерела нітрозамінів:

 • Продукти з переробленого м’яса.
 • Забруднена питна вода.
 • Тютюновий дим.
 • Солоні і мариновані овочі.

В їжі нітрозаміни, в основному, утворюються, коли перероблені м’ясні продукти піддаються високій температурі (вище 130°C) — це відбувається при обсмажуванні бекону або ковбас.

Чим шкідливі копченості?

Копчення м’яса – один з найстаріших методів консервування, тому не дивно, що багато хто з нас люблять цей запах і смак в м’ясних делікатесах.

Однак, процес копчення призводить до утворення потенційно шкідливих речовин, до них відносяться поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ).

ПАВ – це сполуки, які утворюються при спалюванні органічної сировини — вугілля, деревини, тютюну, харчових продуктів і т. д.

Шкідливі речовини переносяться з димом і виявляються на поверхні копчених продуктів, а також м’яса, приготованого на відкритому вогні, на грилі або в духовці.

Джерела ПАВ в харчовій промисловості

 • Спалювання вугілля або деревини.
 • Жир, який капає у вогонь в процесі приготування.
 • Згоріле або обвуглене м’ясо.

Дослідження показали, що деякі з поліциклічних ароматичних вуглеводнів можуть шкодити здоров’ю, в тому числі, підвищуючи онкологічні ризики.

Неважко зробити висновок, що так улюблені нами шашлики теж не дуже безпечні, але їх ми їмо пару раз за літо, а копчена ковбаса продається цілий рік.

Але проблема не тільки в ПАВ. Приготування м’яса або риби при високій температурі призводить до утворення гетероциклічних амінів (ГА).

Дослідження показали, що через ГА вживання сильно просмаженого м’яса і перероблених продуктів може підвищувати ризики розвитку раку товстої кишки, молочної залози і простати.

Рівень гетероциклічних амінів в нашому раціоні можна звести до мінімуму, якщо віддавати перевагу готуванні при невисоких температурах або на пару, і уникати обвугленого м’яса.

Чим небезпечна сіль?

Практично у всіх м’ясних делікатесах повно солі-вона не тільки робить їх смачними, але і виступає консервантом.

Де натрій-там і підвищення артеріального тиску, де гіпертонія – там і серцево-судинні захворювання.
Ну а ССЗ – на жаль, перша причина смертності в Україні.

Найбільше натрію в беконі і салі. В одному єдиному скибочку його 194 мг! Але ж рекомендовані норми споживання натрію – від 1500 до 2300 мг на добу.

Це означає, що з’їдаючи всього один шматочок бекону, ми отримуємо від 8% до 13% від денної норми.

Але будемо чесними – чи багато хто може з’їсти тільки один?

З сіллю є ще одна проблема – кілька досліджень показали, що харчування з високим вмістом натрію може збільшити ризик розвитку раку шлунка.

Вчені з’ясували, що сіль може збільшувати зростання бактерії Helicobacter pylori. Вона викликає виразку шлунка, що є фактором ризику розвитку раку.

Чим шкідливі жири в перероблених продуктах?

М’ясні делікатеси зазвичай дуже жирні (це робить їх смачними), але майже весь цей жир — насичений, що приводить до ожиріння і серцево-судинних захворювань.

Для збільшення обсягу і зниження собівартості в ковбаси, сосиски та інші продукти додають шкіру, шкуру, обрізки сала, шпик і інші джерела насиченого жиру.

Делікатеси шкідливі, це зрозуміло. Але що з замороженими напівфабрикатами?

Пельмені або вареники — прекрасна їжа, якщо вони приготовлені з зрозумілих інгредієнтів і не містять нічого зайвого.

На жаль, купуючи заморожені напівфабрикати в магазині, ви не можете бути впевнені, що в них немає великої кількості солі, надлишку насичених жирів, зайвого цукру і крохмалю.

Це також відноситься до численної армії млинчиків, нагетсів, рибних паличок, гарячих кишенькою, чебуреків та інших рятівників людини втомленого.

У якийсь момент економія часу починає все очевидніше позначатися на здоров’ї негативним чином. Тому не пошкодуйте часу — самостійно приготуйте запас смачної корисної їжі і заморозьте її.

Щоб довгі роки зберігати здоров’я, нам всім варто вибудувати раціон з овочів, фруктів, круп, пісного м’яса і жирної риби.

Звичайно, ритм життя не завжди дозволяє готувати кожен день, і тут на допомогу приходять консерви і заморожені продукти.
Але вибирайте розумно – тунця в банці замість тушонки, заморожені фрукти замість вареників і овочеві консерви (наприклад, квасоля) з низьким вмістом солі.

Будьте здорові!