Морозна і вітряна погода може стати причиною розвитку сильних головних болів, позбавитися від яких можна, усунувши дратівливий чинник.

Головний біль – один з найпоширеніших неспецифічних симптомів різних захворювань і станів. У переважній більшості випадків причиною болю виступають порушення, що призводять до спазму судин всередині або зовні черепної коробки.

Нерідко головний біль виникає під впливом зовнішніх чинників, наприклад, шуму, яскравого світла або холоду. Що стосується останнього подразника, то в медицині навіть існує термін «холодові головні болі», які розвиваються через вплив внутрішнього або зовнішнього холодового подразника.

За статистикою, приблизно 15-20% дорослих людей страждають від таких «холодових» головних болів. Найчастіше цей симптом спостерігається у молодих жінок і у метеочутливих осіб. Як правило, такі болі повторюються в одних і тих же ситуаціях, а при усуненні основного подразника біль поступово зникає. В більшості випадків наявність «холодових» головних болів у людини свідчить про низький поріг чутливості до холоду.

напад головного болю

Головний біль від холоду, як і біль напруги, інтенсивний, локалізується в області чола.

Основні причини “холодових” головних болів

Даний різновид головних болів розвивається у відповідь на дію низької температури і може виникнути при наступних обставинах:

 • істотне зниження температури повітря;
 • морозна або вітряна погода;
 • прийом холодного або контрастного душу;
 • купання в холодній воді;
 • вживання холодної їжі і холодних напоїв, які впливають на область піднебіння і глотки. Так, головний біль може розвинутися від вживання морозива або холодного напою.

Сам приступ головного болю викликається змінами судинного тонусу, тому якщо в даній ситуації намагатися зігрітися алкогольними напоями, то біль може придбати затяжний характер. Погіршити стан хворого може і куріння, оскільки воно також провокує розвиток головного болю.

Головний біль

Як зняти головний біль?

Якщо у вас розболілася голова від холоду, то потрібно розтерти щоки і скроні руками, а також якомога швидше зайти в тепле приміщення. Постарайтеся випити якийсь гарячий напій, наприклад, бульйон або трав’яний чай. Як правило, після цих нехитрих прийомів головний біль проходить вже через 20-30 хвилин.

Для того щоб «холодовий» головний біль надалі вас не турбував, намагайтеся дотримуватися наступних рекомендацій:

 • регулярно займайтеся фізичним навантаженням, а ввечері хоча б півгодини присвятіть прогулянці;
 • на вечерю не вживайте продукти, що володіють сечогінною дією (картопля, чай, кава, фрукти);
 • приблизно за 1,5-2 години до сну прийміть ванну з заспокійливими ефірними маслами. Це допоможе вам розслабитися і швидко заснути. Приймаючи ванну, помасажуйте кисті рук і стопи;
 • перед сном провітрюйте спальню;
 • вранці приймайте контрастний душ (якщо він не викликає у вас головних болів). Тепла вода повинна бути приблизно 32-34 градусів, а прохолодна – не нижче 23-25;
 • для підвищення загального тонусу вранці приймайте настоянку елеутерококу;
 • сніданок повинен бути калорійним. Для цього підійде каша, яєчня або яке-небудь інше ситне блюдо. Також слід віддавати перевагу гарячих страв і напоїв. При цьому від кави бажано відмовитися, оскільки вона підвищує чутливість рецепторів до температурних коливань, через що посилюється головний біль;
 • відмовтесь від вживання алкогольних напоїв та куріння;
 • налагодьте свій режим. Постарайтеся лягати спати, прокидатися і харчуватися в один і той же час.

Окремо варто сказати про одяг і аксесуари, що захищають нас від холоду. Якщо ви болісно реагуєте на холод, то шарф і головний убір повинні стати невід’ємними елементами вашого гардеробу. Перед виходом на вулицю слід надійно захистити голову і шию від холоду. При цьому одяг не повинна облягати шию або голову, оскільки це тільки погіршить кровопостачання.

Джерело: Likar.info