Це запальне захворювання слизової оболонки порожнини рота зустрічається досить часто і має багато різновидів.

Найчастіше стоматити бувають у дітей – приблизно 70 % діточок першого року життя хворіють тією або іншою формою стоматиту , що пояснюється тонкою і вразливою слизовою рота і поки ще слабкою імунною системою. Стикаються зі стоматитом приблизно до 50 % підлітків і близько 20-25 % дорослих .

При лікуванні стоматиту дуже важливо з’ясувати його причину , тому що від цього залежить тактика лікування , наприклад , якщо стоматит має бактеріальну природу , то будуть призначені антибіотики , а якщо вірусну , то , відповідно, противірусні препарати. Залежно від ситуації можуть знадобитися знеболюючі препарати і антисептики. Основне лікування стоматиту здійснює стоматолог , проте в деяких випадках може знадобитися консультація та іншого фахівця , наприклад , лікаря-алерголога або імунолога . На даний момент фахівці виділяють такі основні види стоматиту :

Інфекційний стоматит

Будь-яке інфекційне захворювання , особливо в ранньому дитячому віці , може викликати появу стоматиту . Тобто , стоматит в такому випадку є одним із симптомів основного захворювання , викликаного різними бактеріями , грибками або мікробами. Це можуть бути і ангіна , і гайморит , і отит , і пневмонія , а також традиційні «дитячі» хвороби , такі як вітрянка і кір .

Читайте також:  Чи потрібно видаляти зуби мудрості без причин?
Мікробний стоматит

Це різновид захворювання також часто зустрічається у малюків , що трапляється при попаданні бактерій на слизову оболонку. При цьому губи дитини покриваються товстою жовтою кіркою і злипаються , через що рот важко відкривається , а на слизовій рота з’являється наліт і бульбашки , наповнені гноєм .

Грибковий стоматит або молочниця

Основний симптом цього різновиду стоматиту – густий білий наліт на слизовій рота , що нагадує сир. При цьому уражаються і язик , і внутрішня поверхня щік , і піднебіння . Захворювання викликає особливий дріжджевидний грибок , наявний в порожнині рота кожної людини. Основним чинником зростання грибка є ослаблений імунітет або тривалий прийом антибіотиків . У новонароджених розвиток грибкового стоматиту можливо при проходженні по родових шляхах матері , якщо у неї є кандидозний вульвовагініт . Зустрічається захворювання і у дорослих , особливо літніх людей з ослабленим імунітетом.

Травматичний дерматит

Причиною розвитку цього виду дерматиту стають різні пошкодження слизової оболонки рота. Це може бути опік гарячою їжею , рідиною або будь-яка випадкова ранка . Зазвичай такі ранки , особливо якщо вони невеликі , проходять без будь-якого лікування , але в ряді випадків навколо рани з’являється почервоніння і починає розвиватися стоматит . Щоб цього не допустити , будь-яку ранку , подряпину або поріз потрібно відразу ж обробити розчином марганцівки , навіть якщо це подряпина , отримана від льодяника .

Читайте також:  Как выбирать стоматологические автоклавы?
Герпетичний стоматит

Цей вид стоматиту розвивається досить часто не тільки у дітей , але і у дорослих. Але частіше , звичайно , у дітей, оскільки передається повітряно-краплинним і контактним шляхом , а діти до певного віку дуже люблять тягнути до рота все , що їм потрапляє в руки. Крім місцевих проявів ( висипань у вигляді бульбашок на губах і слизових оболонках , які через 3-4 дні перетворюються на виразки ) , у хворого може підвищуватися температура до 38-39 градусів , він відчуває загальну слабкість. А у дітей нерідко додаються такі симптоми як нудота , блювота і діарея. Захворювання може тривати до двох тижнів.

Алергічний стоматит

Цей різновид стоматиту протікає особливо важко , а проявляється як один із симптомів алергічної реакції на певний продукт харчування. Основними симптомами алергічного стоматиту є набряк слизової оболонки рота , свербіж , печіння , відчуття сухості , на язиці можуть з’явитися яскраво-червоні або білі плями. Нерідко підвищується температура , як і у випадку з герпетичним стоматитом можуть з’явитися блювання і діарея .

Крім основного лікування, призначеного лікарем-алергологом і стоматологом , важливо також з’ясувати , що саме в меню могло б викликати таку реакцію і в майбутньому уникати цього продукту.

Читайте також:  Правила видалення зубного каменю в домашніх умовах
Афтозний стоматит

Цією формою частіше страждають дорослі , а пов’язаний розвиток захворювання в першу чергу з ослабленням місцевого та загального імунітету , тому розвивається , як правило , афтозний стоматит в період весняного авітамінозу. І навіть після лікування нерідко саме в цей період виникають рецидиви. Характерна особливість цього виду стоматиту – дрібні утворення на слизовій оболонці рота , що з’являються як в одиничній , так і в множині кількості. Ці круглі або овальні утворення , покриті жовто-сірим нальотом і оточені червоною облямівкою , називаються афтами .

Нікотиновий стоматит

Цей вид стоматиту може бути викликаний багаторічним курінням , а розвивається таким чином: гарячий дим , постійно впливає на слизисту рота , з часом призводить до хронічного подразнення твердого та м’якого піднебіння , через що тканини поступово ущільнюються і утворюються множинні виразки. Стан це досить небезпечний , так як нікотиновий стоматит може дуже довго не доставляти ніяких проблем ( захворювання протікає безболісно ) , а потім вдарить грім у вигляді онкологічного захворювання – рак порожнини рота.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОВЕРХНЕВІ УТВОРЕННЯ НА ЗУБАХ

ГЛОСИТ АБО ЗАПАЛЕННЯ ЯЗИКА