Перша асоціація , пов’язана з поверхневими утвореннями на зубах – зубні камені . Але це остання стадія зубного відкладення , що ж їй передує ?

Поверхневі утворення на зубах діляться на органічні і набуті.

Органічні утворення на поверхні зуба

Органічні освіти розвиваються в процесі формування зуба , сюди відносяться:

  • Редукований зубний епітелій , або його ще називають вторинна кутикула , яка утворилася після дозрівання емалі. Вторинна кутикула покриває і захищає емаль зуба.
  • Коронковий цемент , або цемент зуба – одна з тканин , з якої складається зуб. Цемент зуба схожий на кісткову тканину , але в своєму складі не має судин , а також не має властивості постійно перебудовуватися .
  • Зубна кутикула . Коли зуб прорізується , його поверхня покрита тонкою двошаровою плівкою – кутикулою . Внутрішня частина кутикули ( первинна ) розміром 0,5 – 1,5 мікрометра. Після прорізування первинна кутикула повністю стирається , її залишки можна знайти тільки в шийці зуба.
Набуті утворення на поверхні зуба

До набутих відкладеннях відносяться кілька поверхневих утворень :

Пеллікула . Замість стертої кутикули зуб покривається пеллікулою , тому пеллікула ще називається набута кутикула . Це органічне утворення являє собою тонкий шар білого кольору , який не видно не озброєним поглядом. Пеллікула утворюється з слини , і міцно кріпиться на поверхні емалі , товщина даного утворення 1-4 мікрометра.

Читайте також:  Естетичні брекети від виробників

Пеллікула захищає зубну емаль від пошкоджень кислотами , які потрапляють в рот. Але з іншого боку , якщо утвориться занадто багато пеллікули (внаслідок нерегулярного чищення зубів) , то , відповідно, утворюється велика кількість бактерій на зубах. А якщо на зубах утворюється безліч бактерій і мікроорганізмів , то відразу з’являється зубна бляшка (зубний наліт) .

Зубний наліт , також називається зубна бляшка , відноситься до м’яких зубних відкладень – скупчення безлічі різних мікроорганізмів , які існують за рахунок власної життєдіяльності і постійного утворення нових бактерій. Утворюється зубний наліт в результаті вживання їжі , і накопичується як на зубах , так і на пломбах , коронках , протезах і на твердих зубних утвореннях .

Склад зубного нальоту непостійний і змінюється в процесі його старіння. Але вважається , що більшу частину бактерій складають стрептококи (приблизно 70 % всіх колоній ), кількість вейлонел і нейсирій – близько 15 %, і ще 15 % складають інші бактерії.

Зубний наліт утворюється швидше при частому вживанні солодких страв і продуктів. Виділяють такі різновиди зубного нальоту :

  • Білий зубний наліт – залишки їжі і мікроорганізмів на поверхні зубів. Утворюється протягом дня чи ночі .
  • Зелений зубний наліт утворюється в дитячому та підлітковому віці. У період дорослішання в ротовій порожнині людини утворюються хромогенні бактерії , в результаті життєдіяльності , яких з’являється фарбувальний зелений пігмент , що забарвлює білий зубний наліт .
  • Коричневий зубний наліт утворюється в результаті надмірного куріння сигарет , частого вживання міцного чаю або кави. До складу нікотину і кофеїн містять напоїв входять пігменти , які забарвлюють зубний наліт у жовтий колір.
  • Чорний зубний наліт утворюється як у дорослих , так і у дітей. Чорний наліт у дітей – ознака порушення травлення , дисбактеріоз , наявність гельмінтів , грибкові захворювання ротової порожнини. У дорослих чорний зубний наліт свідчить про наявність в ротовій порожнині мідних виробів , або може бути ознакою роботи на шкідливих підприємствах .
Читайте також:  Що таке брекети та для чого вони потрібні?

Сильне скупчення м’якого зубного нальоту швидко перетворюється в тверді зубні відкладення – зубний камінь.

Зубний наліт треба знімати обов’язково , тому що подальше збільшення кількості нальоту призводить до карієсу і парадонтиту .

Зубний камінь – зубний наліт , який мінералізований , відноситься до твердих зубних відкладеннь. Утворення зубного каменю з зубного нальоту займає 2-12 днів . Зубні камені бувають надясневими і підясневими .

Надясневий зубний камінь найчастіше утворюється на нижніх передніх зубах і на нижніх корінних зубах ( моляри ) , утворюється на вставних зубах в тому числі. Надясневий зубний камінь розташований на поверхні зуба , над яснами , його легко виявити , при огляді зуба.
Зазвичай надясневий зубний камінь білого кольору , але під дією фарбувальних речовин може змінити колір в жовтуватий колір. Якщо камінь досяг свого максимального розміру ( у кожної людини цей процес індивідуальний ) , то з часом камінь може стертися при жуванні , і повністю розсмоктатися . Утворення каменя на декількох зубах одночасно називається кам’яним мостом.

Читайте також:  Естетичні брекети від виробників

У більшості випадків утворення зубного каменю призводить до розвитку карієсу і захворюванню ясен.

Підясневий зубний камінь утворюється на шийці зуба , під яснами , міцно кріпиться до поверхні зуба. При візуальному огляді підясневий зубний камінь не видний , виявляється при проведенні процедури зондування .

Зазвичай підясневий зубний камінь коричневого кольору , твердий за своєю консистенцією . Утворюється з ясенної рідини , яка нагадує сироватку крові. Іноді , через утворення підясневого каменя на яснах утворюються виступи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАЛІТ НА ЗУБАХ

ЗУБНИЙ КАМІНЬ І ЗАСОБИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ

ТЕОРІЇ ВИНИКНЕННЯ КАРІЄСУ