Турбує суха і болюча шкіра? Можливо, вся справа в недоліку деяких вітамінів.

Шкіра – найбільший орган, що виконує різноманітні функції. Завдяки цьому органу ми надійно захищені від зовнішніх подразників: вірусів, бактерій, грибків, високої і низької температури та інших. Завдяки наявності потових залоз шкірний покрив здатний віддавати надлишки теплової енергії з потом, тим самим підтримуючи оптимальну температуру тіла. Крім того, шкіра виконує і обмінні функції: секреція рідин, екскреція і дихальна активність.

Для того щоб шкіра могла без проблем справлятися з покладеними на неї функціями, їй необхідні вітаміни і мікроелементи. Якщо ж шкіра відчуває нестачу вітамінів, то можуть відзначатися наступні симптоми:

  • червоні плями на обличчі, вугрі;
  • дерматити;
  • випадання волосся, лупа;
  • поява синців на шкірі навіть при найменшому натисненні;
  • рани, які довго не загоюються;
  • респіраторні захворювання.
Вітамін А (ретинол)

Завдяки цьому вітаміну в шкірі здійснюється процес потовщення рогового шару. Вчені та медики вважають, що вітамін А – це один з основних компонентів шкіри, який допомагає противитися старінню. Ретинол допомагає зберегти вологість шкіри, а також підтримує її еластичність.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Джерела: жири тваринного походження, печінка, риб’ячий жир, яєчний жовток. У рослинних продуктах (морква, цибуля, абрикос, і інших фруктах і овочах) міститься попередник вітаміну – провітамін А, або каротин.

Недолік: «гусяча шкіра» на стегнах і ліктях, сухість шкіри, різь в очах, «куряча сліпота» – нездатність розрізняти предмети в темноті.

Надлишок. Вітамін А – жиророзчинний вітамін, який відкладається в жировій тканині. Надлишок вітаміну А може бути токсичним для організму, відзначаються тріщини на губах, болючі набряки, головні болі, свербіж шкіри.

Вітамін С (аскорбінова кислота)

ЯблукоНайвідоміший вітамін, недолік якого відображається практично на всіх органах і системах, в тому числі і на шкірі. Нещодавні дослідження вчених показали, що вітамін С є антигістамінним засобом. Гістамін – це речовина, яка продукується клітинами під час алергічної реакції. З’являється свербіж, набряки, почервоніння та інші алергічні симптоми. Таким чином, можна говорити, що вітамін С пригнічує алергічні реакції, полегшуючи перебіг хвороби.

Крім того, вітамін С бере участь в процесі утворення колагенових волокон, сприяє швидкому загоєнню ран, також запобігає утворенню синців.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Джерела: шипшина, чорна смородина, капуста білокачанна, обліпиха, брусниця, шпинат, лимон, апельсин, солодкий перець і зелень.

Недолік: схильність до утворення синців, поганий колір обличчя, слабкість (крихкість) судин.

Надлишок. Вітамін С – водорозчинний вітамін. Це означає, що передозування цим вітаміном не несе загрози для організму. Хоча в деяких медичних джерелах вказується, що надлишок вітаміну С сприяє утворенню оксалатних каменів у нирках.

Вітамін Е (токоферол)

Вітамін Е ще називають вітаміном молодості. Він захищає капіляри від ламкості, зберігає цілісність м’язових тканин, особливо при виконанні важкої фізичної роботи. Вітамін Е захищає від згубного впливу вільних радикалів, а також підтримує оптимальний рівень вологості шкіри.

Джерела: рослинна олія, насіння, авокадо, масло зародків пшениці, горіхи.

Недолік: сухість шкіри, в’ялість, м’язова слабкість.

Надлишок: нудота, розлад шлунково-кишкового тракту.

Вітаміни групи В (В1, В2, В3, В6, В9, В10)

Ця група вітамінів регулює обмінні процеси в шкірі (білковий, вуглеводний і жировий метаболізм), а також деякі з цих вітамінів беруть участь в окисно-відновних процесах. Крім того, вітаміни групи В, зокрема вітамін В3, відповідають за пігментацію волосся.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Джерела: злаки, яйця, стручкові овочі, бобові, молочні продукти, риба.

Недолік: вугровий висип, тріщини на шкірі, заїди (тріщини в куточках губ), ламкість і тьмяність волосся.

Надлишок: вітаміни групи В – водорозчинні вітаміни, і передозування не несе ніякої небезпеки вашому організму.

Вітамін РР (нікотинова кислота)

Ця речовина бере участь в окисно-відновних процесах організму, підтримуючи в клітинах шкіри біохімічну рівновагу.

Джерела: дріжджі, печінка, м’ясо, гречана крупа, горіхи, картопля, боби.

Недолік: пелагра (шершава шкіра), дерматити, діарея, психічні порушення.

Надлишок: негативних наслідків не відзначено.

Лікар-дерматолог Васлаух Ігор Михайлович настійно рекомендує вживати ті овочі і фрукти, які вирощені безпосередньо в тому регіоні, де людина живе. – Слід пам’ятати, що потрібно вживати ті продукти, які потрапили на ваш стіл і росли на землі, де проживає людина. Ніякі екзотичні фрукти та овочі бажаної користі не принесуть.