Коли мова заходить про вплив алкоголю на внутрішні органи, в першу чергу згадують про його токсичну дію на печінку. Статистика говорить, зокрема, про те, що у людей, що зловживають спиртними напоями, виникнення цирозу печінки спостерігається в сім разів частіше, ніж у непитущих.

Печінку недарма називають головною хімічною лабораторією нашого організму. За добу вона пропускає близько 720 літрів крові. Причому цей процес далеко не механічний: 300 мільярдів клітин печінки – гепатоцитів невпинно переробляють хімічну та біологічну “сировину”, трансформуючи одні речовини в інші. Тут, в клітинах печінки, знешкоджуються багато токсичні речовини, що утворюються в організмі або потрапляють в нього ззовні. Тут відбуваються основні хімічні перетворення складових елементів їжі; обробку печінковими ферментами, перш ніж потрапити в загальний кровотік, проходять всі речовини, які всмоктуються в кров зі шлунка і кишечника. Алкоголь не становить винятку: весь цикл його хімічних перетворень здійснюється за участю клітинних ферментів печінки. Але продукти розпаду алкоголю, що утворюються при його окисленні, втручаються в тонко збалансовані процеси обміну, що протікають в гепатоцитах, і порушують їх, зокрема грубо спотворюється жировий обмін.

Читайте також:  Огляд доступних методів лікування алкоголізму в Рівному

З допомогою спеціальних методів дослідження вдалося встановити, що навіть одноразовий прийом значної дози спиртного веде до серйозних змін функції печінкових клітин. Правда, в здоровому організмі завдяки його високим компенсаторним можливостям ці порушення швидко усуваються. Але якщо людина випиває систематично, патологічні зміни набувають стійкий характер. І чим частіше і масовані атаки алкоголю, тим більша кількість гепатоцитів втягується в патологічний процес. Настає перша фаза алкогольного ураження печінки – ожиріння. Ожиріння печінкових клітин (жирова дистрофія) у людей, що пристрастилися до спиртного, спостерігається досить часто. Всі структурні компоненти – органели клітини – деформуються, цитоплазма майже цілком заповнюється жиром, ядро ​​зміщується до периферії. Клітина збільшується в розмірах, але її корисна, робоча площа зменшується. Ожирілі гепатоцити не в змозі виконувати свої обов’язки. Якщо в початкових стадіях ураження печінки спостерігається підвищена активність алкогольдегідрогенази – основного ферменту, що розкладає алкоголь, то згодом настає її зниження, що пояснюється виснаженням клітин. У печінці не тільки погіршуються обмінні процеси, але і страждає її бар’єрна функція. Клініцистам відомі випадки, коли жирове переродження печінкових клітин ставало причиною раптової смерті.

Читайте також:  Огляд доступних методів лікування алкоголізму в Рівному

Ожиріння печінки, як правило, супроводжується запальними процесами її тканини – створюється сприятливий фон для розвитку алкогольного гепатиту. З’являються тупі, болісні, ниючі болі в правому підребер’ї, нудота, блювота, рідкий стілець, відразу до їжі. На ранній стадії, коли запальний процес не зайшов надто далеко, вдається домогтися часткової, а іноді і повної нормалізації структури і функції органа (це в рівній мірі відноситься і до ожиріння). Важливу роль відіграє фактор часу: чим менше стаж зловживання алкоголем, тим більше надій на зцілення. Головне в тактиці боротьби з алкогольним гепатитом – усунення першопричини захворювання. Це означає категоричну відмову від спиртного, включаючи вино та пиво. Якщо ж людина продовжує (навіть зрідка і потрошку) випивати, клітини печінки, не витримуючи хронічної алкогольної інтоксикації, гинуть. Розвивається цироз печінки. Місце загиблих клітин займає сполучна тканина, печінка покривається рубцями. Сполучнотканинні тяжі деформують печінкові часточки, змінюється архітектоніка судинного русла, і пропускна здатність печінки зменшується. Кров починає застоюватися в кровоносних судинах шлунка, стравоходу, кишечника, підшлункової залози: створюються передумови для розриву стінок судин і внутрішніх кровотеч. Уражена цирозом печінка перестає бути «найвірнішим вартовим організму».

Читайте також:  Огляд доступних методів лікування алкоголізму в Рівному

Різко падає її функціональний потенціал, що веде до різних патологічних змін обміну речовин, травлення, кровообігу, бо ці складні процеси життєдіяльності організму знаходяться в прямій залежності від діяльності печінки. Дослідження показали, що при ураженні печінки цирозом порушується білковий обмін, і це самим несприятливим чином позначається на складі крові. Знижуються захисні сили організму, і зростає його сприйнятливість до різних захворювань. Страждає і вуглеводний обмін, у зв’язку з чим підвищується рівень цукру в крові, менше утворюється глікогену в печінці, утрудняється засвоєння вуглеводів тканинами організму.

Відомо, що печінка грає важливу роль в регуляції згортання і антизсідальної систем крові. У алкоголіків порушення рівноваги цих систем виражається по-різному: в одних легко виникають кровотечі, в інших – тромби, що призводить до закупорки кровоносних судин. Дослідження останніх років дозволяють простежити прямий зв’язок між необільнимі, але систематичними випивками і ураженням печінки. Численні дані свідчать: жирова дистрофія печінки розвивається в середньому через 5-10 років зловживання алкоголем, цироз – через 15-20 років. Над цим варто замислитися …