Чим відрізняються звичайне алкогольне сп’яніння і отруєння алкоголем? Симптоми і лікування описані в нашій статті.

Зловживання міцними спиртними напоями і алкогольними сурогатами призводить до гострого отруєння алкоголем. Жертвами алкогольного отруєння часто стають люди, які випили напій неякісний, а також залишені без нагляду діти. Наслідки цього можуть бути дуже небезпечними чи навіть смертельними. Про симптоми і лікування отруєння алкоголем ви дізнаєтеся з нашої статті.

Чому алкоголь викликає отруєння?

В процесі перетравлення їжі в кишечнику природним чином утворюється 0,4 проміле алкоголю. Така кількість вважається нормою. Будь-яке перевищення цієї цифри діє на організм як отрута і призводить до алкогольної інтоксикації. В алкогольних напоях міститься етиловий спирт (етанол).

Особливість алкоголю в тому, що він всмоктується з шлунку швидше, ніж переробляється в організмі. Печінка не встигає знешкодити надійшовший у кров етанол. Чим швидше і більше людина п’є, тим вища концентрація етанолу та продуктів його неповного розпаду в крові. В результаті з’являються симптоми отруєння алкоголем.

Смертельною вважається разова доза алкоголю 4-12 г на кілограм ваги. Але цей показник дуже індивідуальний і залежить від різних чинників: маси тіла, віку, статі, прихильності, фортеці і якості напою, від загального стану здоров’я людини.

Отруєння сурогатами алкоголю – результат впливу на організм активної речовини – «замінник алкоголю». Це може бути нехарчовий етиловий спирт, метиловий або ізопропіловий спирт. Додатковий удар наносять інші компоненти, що входять до складу таких «напоїв». Наслідки отруєння цими речовинами ще більш небезпечні.

Симптоми отруєння алкоголем

При попаданні в організм етанол пригнічує активність центральної нервової системи. Чим вища його концентрація в крові, тим сильніше він пригнічує дихальний і судиноруховий центри головного мозку. Цим пояснюється поява характерних ознак алкогольного сп’яніння та отруєння.

Алкогольне отруєння розвивається гостро і супроводжується втратою свідомості (кома). Людина не може самостійно сидіти або стояти, а тільки лежить з закритими очима. На відміну від сплячого п’яного, людину в алкогольній комі неможливо розбудити і привести в свідомість криками, ні поплескуванням по щоках. У кращому випадку він буде цілеспрямовано рухати головою або кінцівками в бік больового подразника.

Зовнішній вигляд і реакції людини при алкогольному отруєнні залежить від глибини коми.

  • При поверхневій комі шкіра тепла і має звичайне забарвлення. Зіниці звужені, але реагують на світло. При спробі привести в почуття з допомогою нашатирю він реагує відповідним виразом обличчя і рухами рук, але не приходить в себе. Можливі рясне слиновиділення і мимовільне сечовипускання. Тиск зазвичай підвищений.
  • Кома середньої тяжкості відрізняється від поверхневої коми вираженим розслабленням м’язового тонусу. Реакція на вдихання парів нашатирного спирту слабка.
  • При глибокій комі шкіра стає блідою, іноді синюшною. Кінцівки стають холодними. Зазвичай реакція на подразники відсутня. Зіниці звужені, а при порушенні дихання – широкі. Кров’яний тиск падає до критичних цифр.

Будь-який з видів алкогольної інтоксикації може супроводжуватися западанням язика, який перекриває доступ повітря в дихальні шляхи, попаданням слини або блювотних мас у дихальні шляхи. Механічна перешкода диханню може стати причиною його зупинки і смерті людини.

Симптоми отруєння сурогатами алкоголю залежать від виду токсичної речовини, яка потрапила в організм. Зокрема, якщо людина спожила одеколон, духи або інші парфумерно-косметичні засоби, ознаки отруєння такі ж, як при вживанні алкогольних напоїв.

Першою ознакою отруєння метанолом є порушення зору аж до сліпоти. Пізніше з’являються головні болі, біль у ногах, порушується робота серця і свідомість, з’являються судоми.

Лікування при отруєнні алкоголем

Людину в стані алкогольного отруєння потрібно укласти на м’яку постіль набік. Не можна укладати його на спину або живіт, щоб запобігти ризику затікання слини або блювотних мас у дихальні шляхи. При блювоті потрібно механічно очистити порожнину рота за допомогою підручних засобів (наприклад, серветкою, носовою хусткою) і притиснути язик, щоб він не запав.

Якщо виникла підозра, що вміст шлунка потрапив в трахею, постукайте хворому рукою по спині між лопатками. Це має спонукати його відкашлятися.

  • Спробуйте привести людину до тями за допомогою ватки з нашатирним спиртом. Заборонено торкатися ваткою до шкіри, щоб уникнути хімічного опіку. Якщо хворий прийшов в себе, дайте йому випити 3-4 склянки теплої води з додаванням однієї чайної ложки соди на склянку. Потім викличте у нього блювоту натисканням ложкою на корінь язика. Коли блювота закінчиться, людина повинна випити міцний гарячий чай.
  • Якщо хворий не приходить у себе, терміново викличте швидку допомогу і не намагайтеся самостійно викликати в нього блювоту для промивання шлунка.
  • При поверхневій комі медики «швидкої допомоги» зроблять людині промивання шлунка за допомогою шлункового зонда, і він швидко прийде до тями. Якщо людина знаходиться в комі середньої тяжкості або в тяжкій комі, вона потребує госпіталізації в токсикологічне відділення.

Від того, наскільки своєчасно людині з алкогольним отруєнням буде надана перша допомога, залежить її життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ ОТРУЄНЬ – ЯКІ ВОНИ БУВАЮТЬ