За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у всьому світі близько 30% дорослих людей страждають захворюваннями печінки. В основному це гепатити В і С, а також їх наслідки, до яких відноситься і цироз. Що важливо знати про печінку і фактори, що впливають на неї, щоб уникнути цього смертельно небезпечного захворювання?

Що таке цироз?

Цироз – це хронічне захворювання, яке пов’язане з переродженням тканини печінки. Поступово, під впливом різних факторів, здорову тканину органу заміщає фіброзна (сполучна), яка вже не може виконувати належні функції. А так як печінка є найважливішим органом детоксикації, швидко погіршується і загальний стан організму. Процес переродження тканини печінки незворотній, тому при діагноз «цироз» необхідно проводити лікування, яке допоможе максимально зберегти функцію органу.

Чому буває цироз?

Вважається, що основна причина цирозу – вживання алкоголю. Це дійсно так: захворювання розвивається через 10-15 років від початку регулярного вживання алкоголю в дозі 60 грам на добу для чоловіків і 20 грам на добу для жінок (у перерахунку на спирт).

Але це не єдина причина. Цироз часто є наслідком гепатиту, токсичного впливу на печінку, порушення обміну речовин, порушення роботи жовчовивідних проток і т. д.

Як зрозуміти, що це цироз?

Консультація у лікаря

Цироз небезпечний тим, що протягом тривалого часу він може ніяк себе не проявляти. Пацієнти відчувають загальну слабкість, стомлюваність, що потягають болі в районі печінки, відзначають зниження ваги, але не розцінюють це як серйозну загрозу.

Коли робота печінки вже серйозно порушена, то симптоми стають більш явними: нудота, блювання, проблеми з переварюванням їжі, здуття живота, асцит (скупчення рідини в животі), жовтяниця. Зазвичай цироз виявляють на підставі аналізу крові, коли виявляють в ній печінкові ферменти. Проте вже розроблений ультразвуковий метод діагностики, який допомагає виявити цироз на ранній стадії з точністю 85-90%.

Чи існує лікування?

Постраждалі при цирозі тканини печінки відновити вже неможливо. Головна мета лікування – зберегти “працюючі” клітини. Для цього пацієнт повинен дотримуватися особливого режиму харчування (Дієта №5 з обмеженим вмістом жиру) і приймати гепатопротектори – препарати, що зберігають і захищають клітини печінки. Також лікар призначає спеціальні ліки для нормалізації травлення, яке при цирозі теж страждає.

Вчені зі Стенфорда дають надію

Медична школа Стенфордського університету не так давно розробила методику відновлення печінки. Завдяки їй стало можливим робити препарати для боротьби з цирозом і старінням клітин печінки. Як встановили в Стенфорді, регенерації печінки сприяє помірне збільшення активності ферменту теломерази в гепатоцитах. Саме це дозволяє домогтися відновлення тканини печінки.

Профілактика цирозу

Консультація у лікаря

Найчастіше цироз є наслідком гепатиту. Тому основним заходом профілактики є заходи, які дозволяють уникнути цього підступного вірусу:

  • Зробіть собі і членам сім’ї щеплення від гепатиту В.
  • Дотримуйтесь правил особистої гігієни.
  • Гепатитом С можна заразитися при відвідуванні, наприклад, стоматологічної клініки або косметичного кабінету, якщо інструменти погано продезінфіковані. Тому вибирайте салони та клініки, що працюють з усіма необхідними ліцензіями.
  • Уникайте випадкових незахищених статевих контактів.

Також для профілактики цирозу необхідно обмежити споживання алкоголю, уникати токсичного впливу на організм, дотримуватися дієти з низьким вмістом жиру.

Приємна новина – пийте каву! Він захистить від цирозу

Споживання в день двох чашок кави може врятувати від хвороб печінки при рясному вживанні алкоголю. І навіть якщо ви не зловживаєте спиртним, регулярне споживання кави на 44% скорочує ризик цирозу печінки. Про те свідчать результати дослідження фахівців Університету Саутгемптона (Великобританія).

Вони простежили приблизно за 500 000 чоловік з шести країн і зробили висновок, що кава знижує частоту епізодів аномальної роботи печінки. Зокрема, сповільнюється фіброз, який є головним проявом цирозу.