Приблизно 4 мільйони жінок захищаються з допомогою гормональних таблеток. Поки це все ще самий надійний і простий метод. Однак через можливі побічні дії він знову і знову потрапляє під перехресний шквал критики. Тому багато жінок відчувають занепокоєння, приймаючи таблетки. Може бути, вам вже впало в очі при покупці нової упаковки таблеток, поки ще не при всіх є нова інструкція, що текст інструкції не тільки став довшим, але в деяких важливих пунктах навіть змінився. Що стоїть за новими застереженнями? Як гормони діють на молочні залози? Ми вирішили з’ясувати, чим можуть бути небезпечні гормональні таблетки і як вони впливають на організм жінки, якщо їх вживати регулярно.

Застереження при прийомі гормональних таблеток

У пункті «Дія гормональних препаратів на тканину молочної залози» в інструкції може бути сказано про можливий взаємозв’язок між прийомом таблеток і виникненням раку грудей. Отже, таблетка може викликати рак? Фахівці запевняють: результати понад 30 міжнародних досліджень, проведених за останні роки, ніяк не підтверджують такого припущення. Правда, якщо жінка захворює на рак грудей, в цьому майже завжди винні багато факторів.

А результати одного дослідження у Великобританії дають деяку, хоча й хитку, підставу припустити, що одним з таких факторів можуть бути таблетки, що містять естроген, не міні-таблетки і не тримісячні ін’єкції. Насамперед це стосується жінок, які стали користуватися таблетками вже в молоді роки і приймають їх протягом тривалого часу, 10 років і довше. Але навіть і в цьому випадку ризик дуже малий. Небезпека значно зростає лише тоді, коли рак грудей хворі близькі родички, наприклад матір, сестра, тітка. В цьому експерти з протизаплідними таблеткам єдині.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Чи може прийом гормональних таблеток призвести до тромбозу? В нових інструкціях до таблеток більш докладно говориться про те, що таблетки підвищують ризик тромбоемболії, тобто небезпеку інсульту, інфаркту міокарда, закупорки легеневої артерії або тромбозу, утворення згустків крові в кровоносних судинах. Цим небезпекам піддаються насамперед жінки з великою надмірною вагою, варикозним розширенням вен, високим кров’яним тиском, порушеннями згортання крові або жирового обміну. Підвищується ризик також для тих, у кого в минулому вже були запалення вен (флебіт) або тромбоз. Але особливо сильно збільшується ризик для завзятих курців – майже в 10 разів! Мабуть, жінкам-курцям слід користуватися іншими протизаплідними засобами.

Чи небезпечні гормональні препарати?

Усі ці застереження не нові, але, очевидно, гінекологи, та й самі жінки, ставилися до них в останні роки недостатньо серйозно. Це показало і опитування, проведене два роки тому Федеральним відомством: лікарі повідомляли про незвичайно часті випадки тромбоемболії, причому саме в зв’язку з прийомом протизаплідних таблеток. Однак майже у всіх випадках мова йшла, як з’ясувалося, про жінок, які приймали таблетки, ігноруючи зазначені фактори ризику.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

В інструкціях, які додаються до протизаплідним таблеткам, з’явилися нові застереження. Отже, з’явилися нові попередження, які спонукають і жінок, і лікарів до більш обережного поводження з цим протизаплідним засобом, однак не дають підстави для паніки. Адже в тому, що стосується здоров’я, гормональних таблеток є і позитивні сторони. Так, вони наполовину зменшують ризик захворювання раком матки і яєчників, причому цей захист діє навіть через 10-15 років після припинення прийому таблеток. Крім того, гормональні таблетки захищають від утворення деяких доброякісних пухлин грудей і від кісти яєчника, зменшують імовірність появи вугрової висипки, пом’якшують менструальні нездужання або розлади місячного циклу.

Пити чи не пити гормональні таблетки?

Чи небезпечно пити гормональні контрацептиви? Звичайно, вирішувати, чи варто приймати гормональні препарати, потрібно в кожному окремому випадку індивідуально. Однак, не варто це робити самостійно, важливо проконсультуватися з лікарем, а крім того, важливо здати аналізи, які покажуть загальний стан здоров’я і допоможуть визначити потенційний шкоду таблеток. Також варто підібрати гормональні препарати, які підходять саме вам. Ось кілька порад, які можуть вам допомогти, якщо ви раніше не пили ніколи оральні контрацептиви, але вирішили все-таки спробувати цей метод контрацепції.

1. Хвороби, якими хворіла жінка або хто-небудь із її родичів, можуть бути аргументом проти вживання гормональних таблеток або, принаймні, на користь проведення додаткових обстежень. Тому перш ніж виписувати рецепт, лікар повинен докладно поговорити з жінкою.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

2. Хороший лікар детально поінформує жінку, якій не можна приймати таблетки, наприклад, тому що вона курить, про інші надійні протизаплідних засобах.

3. Мінімум раз на рік, краще раз в півроку, кожна жінка повинна пройти звичайний огляд у гінеколога. При цьому треба обов’язково розповісти про нездужання, які з’явилися останнім часом, наприклад, болі в ногах, причиною яких можуть виявитися таблетки.

4. При кожному обстеженні необхідні перевірка стану і розмірів матки і яєчників, пальпація для виявлення кісти, вимірювання кров’яного тиску, огляд ніг для виявлення змін кровоносних судин (варикозне розширення вен), взяття мазка з шийки матки. Що стосується пальпації грудей для виявлення вузлів, то вона скоріше належить до профілактики раку. Незалежно від цього жінка може, звичайно, попросити гінеколога розповісти, як і в які дні циклу вона сама може перевірити свою груди. Крім того, на 30-35-му році життя слід пройти базисну мамографію (рентгенографію грудей).

Обов’язково звертайтеся до лікаря, якщо при прийомі гормонів у вас з’явилися які-небудь проблеми зі здоров’ям, навіть, якщо це неочевидні проблеми, краще перестрахуватися, ніж порушити гормональний баланс організму невідповідними препаратами.