Багато людей стикаються з утвореннями шкіри, природу яких не можуть зрозуміти. Атерома, а в народі просто «жировик», – це доброякісна кіста сальної залози шкіри, яка утворюється внаслідок її закупорки. Атерома має округлу форму, чіткі кордони з щільною капсулою всередині, легко рухається при пальпації. Закупорка вивідного протоку сальної залози призводить до того, що у середині капсули скупчується шкірне сало та клітини епітелію. Вміст атероми має біло-жовте забарвлення і часто, неприємний запах. Атероми зазвичай з’являються на волосистій частині голови, обличчі, але можуть виникати і на інших ділянках тіла.

Це доброякісне утворення не наносить прямої шкоди здоров’ю людини, але являє собою естетичний дефект, до того ж, атерома схильна до росту, та може стати осередком запалення. В складних випадках процес переростає в патологічний – гнійне запалення, яке супроводжує набряк, хворобливість, підвищення температури. Чим більша за розміром стає атерома, тим складніше буде її видалення, довший процес реабілітації, до того ж, від видалення великої атероми може залишитись рубець. Тому з видаленням атероми не слід затягувати, особливо якщо вона локалізується на обличчі чи інших видимих ділянках тіла.

Діагностикою та видаленням атером займаються лікарі-хірурги. Тільки лікар зможе встановити точний діагноз, адже атерома подібна до ліпоми – інше, схоже на перший погляд, утворення. На первинній консультації лікар проведе огляд, візуальну діагностику, пальпацію утворення, якщо необхідно, може бути призначено УЗД м’яких тканин. Хірург визначить локалізацію, розмір утворення та підбере оптимальний метод видалення.

 В сучасній медичній практиці найбільш використовуються наступні методи видалення атером:

  • Радіохвильве або лазерне видалення – завдяки безкровному розрізу кісти та коагуляції судин, виключається ризик кровотечі, загоєння проходить швидко. Даний метод частіше використовується у нескладних випадках, на ранній стадії захворювання, коли утворення має невеликий розмір (до 1 см) або в інших випадках, коли доцільніше використати лазерний розтин тканин.
  • Класичне хірургічне видалення атероми– універсальний метод, який застосовують в будь-яких випадках, у тому числі, ускладнених гнійним запаленням, та навіть, абсцесом. Капсула видаляється повністю, а на рану накладаються шви.

Видалення атероми займає до 1 години часу, виконується під місцевою анестезією.

Особливої уваги потребує видалення атером на волосистій частині голови. Така операція часто викликає страх, особливо у пацієнтів жіночої статі, та питання – чи потрібно буде вистригати волосся на ділянці атероми – відповідь ні, наразі хірурги проводять видалення атером на голові не вдаючись до таких радикальних дій, але зволікати з візитом до лікаря не варто, адже розмір утворення має значення. Пам’ятайте, якщо звернутися до лікаря вчасно, видалення біде швидким, а шов з часом стане зовсім непомітним.

Який метод видалення атероми обрати? На це питання може дати відповідь тільки досвідчений лікар-хірург. Багато медичних закладів пропонують послуги з видалення атероми, обирайте кращих!

*На правах реклами