Хліб: користь чи шкода?

Чому весь сучасний хліб і будь-які макаронні вироби шкідливі для здоров’я? Як і чим обробляють і відбілюють борошно, щоб здешевити кінцевий продукт?

Хліб

Чи можна назвати хліб хлібом?

По суті, сучасний хліб складно вважати хлібом – так, це те ж саме борошно, вода і сіль, але тільки якість борошна кардинально погіршилося. Все це обумовлено первинним завданням хліба – стати дешевим продуктом харчування, здатним нагодувати мільйони.

Сама назва «борошно вищого гатунку» вводить в оману – це не характеристика користі продукту, це характеристика найбільш агресивної обробки вихідного зерна. Причому, будь-якого зерна: неврожай чи погана якість пшениці давно не грають ніякої ролі.

Як роблять борошно?

Поживна цінність борошна дійсно висока, оскільки вона містить багато калорій. Але з точки зору біологічної цінності – це високовуглеводна пустушка, оскільки в борошні вищих сортів не залишається ні білків, ні справжніх вітамінів і мінералів.

У сучасній технології виготовлення борошна зерно розмелюють, а потім просівають. Дрібний помел вищих сортів відсіває такі що містять вітаміни, мінерали та клітковину «домішки», як оболонка і зародок зерна, залишаючи лише крохмаль.

Чи містить хліб клітковину?

Навіть в борошні грубого помелу (так званого «шпалерного борошна») міститься всього 2,3% клітковини, а в борошні вищого сорту – не більше 0,1%. Іншими словами, в 100 грамах звичайного хліба знаходиться якихось 0,1 грам клітковини, а в хлібі з «висівок» – 2 грами.

Денна норма споживання клітковини становить приблизно 20-30 грамів. Очевидно, що покрити цю потребу хлібом не так вже й просто. Те ж саме стосується вітамінів і мінералів: в хлібі їх міститься мінімальна кількість.

Навіщо відбілюють борошно?

Борошно самих вищих сортів дійсно має білий колір, але його вихід становить 10 кг на одну тонну зерна . Очевидно, що в масовому хлібопеченні його використовувати просто не вигідно, а так як покупцеві подобається білий хліб, то борошно відбілюють штучно.

Для відбілювання борошна використовують діоксид хлору, перекис бензоїлу і кальцію, піросульфіт натрію та інші хімічні сполуки. Відзначимо, що ці ж речовини використовуються в пральних порошках і побутовій хімії для дезінфекції і відбілювання.

Використання добавок

Розкладаюча крохмаль до глюкози хеміцелюлаза; консерванти бромат калію і аскорбінова кислота, емульгатор лецитин, одержуваний з генетично змінених соєвих бобів, і заборонений в ряді європейський країн – звичайні добавки при хлібопеченні.

Оскільки всі ці добавки («ферменти») класифікуються як «технічні допоміжні засоби», не виявляються в кінцевому продукті, то виробник не зобов’язаний згадувати їх на упаковці продукту як компоненти готового хліба .

Дріжджі: користь чи шкода?

Дріжджі, які використовуються в сучасній хлібопекарській промисловості виходять промисловим шляхом з відходів целюлозної промисловості, бавовняного лушпиння, відходів спиртових виробництв та інших малоприємних продуктів .

У шлунку такі дріжджі розмножуються в геометричній прогресії (нагадаємо, що дріжджі – свого роду живий організм), пригнічуючи природну мікрофлору кишечника. Не рідкісні висловлювання лікарів про те, що вживання дріжджів шкодить здоров’ю.

Чи корисний житній хліб?

Сірий колір магазинного хліба не повинен вас обманювати: по суті, цей той же самий продукт, що і білий хліб, але з іншими барвниками і смаковими ароматизаторами. Вкрай малоймовірно, що ви зможете придбати в звичайному магазині справжній хліб.

Все вищесказане поширюється на будь-які хлібобулочні і макаронні вироби: борошно з твердих сортів пшениці обробляється так само, як і будь-яке інше. Навіть найдорожчі промислові макарони містять відбілювачі і емульгатори.

Продукти, що продаються в магазинах під назвами «хліб» і «макаронні вироби» такими давно не є. По суті, це вироби з різною мірою хімічно обробленої муки. Якщо ви хочете харчуватися правильно, виключіть всі ці продукти з раціону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИ КОРИСНИЙ ЗЕРНОВИЙ ХЛІБ

ЯК ПРАВИЛЬНО ЇСТИ ХЛІБ, ЩОБ НЕ НАБИРАТИ ВАГУ

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News