Зерновий хліб – цінний продукт, який містить велику кількість вітамінів, мікроелементів і баластних речовин, необхідних для нормальної роботи кишечника.

З давніх часів

Споконвіку хліб і хлібобулочні вироби входили в щоденний раціон харчування переважної більшості народів світу. Найчастіше хліб печуть із пшеничного борошна, однак у багатьох місцях домінують інші зернові культури, наприклад кукурудза, рис, ячмінь, сорго та інші.

Як відомо, в насінні злаків міститься велика кількість вітамінів, мікроелементів і ряд найважливіших біологічно активних речовин, тому хліб – це дуже корисний продукт, який необхідний для підтримки нормальної життєдіяльності організму. Однак хліб хлібу ворожнеча. Далеко не всі сорти цього продукту йдуть нам на користь.

Якщо кілька століть тому для приготування хліба використовувалася борошно грубого помелу, до складу якої входили і висівки, то сьогодні в основному використовується борошно вищого гатунку. Однак у цьому випадку «вищий сорт» зовсім не є характеристикою користі продукту. Поживна цінність такого борошна дійсно дуже висока, так як вона є джерелом великої кількості калорій. Однак з точки зору біологічної цінності в ній практично немає ніякої користі. Сучасні технології приготування борошна передбачають невеликий помел і кілька стадій просіювання для видалення домішок, в яких якраз і містяться вітаміни, мінерали та цінні протеїни. У цьому зв’язку лікарі-дієтологи рекомендують по можливості вживати хліб, приготовлений з цільнозернового борошна, яка була отримана шляхом лише одноразового подрібнення зерна. Розмір розмелених частинок такого борошна не перевищує 0,5-1 мм. І за зовнішнім виглядом вона нагадує манну крупу.

На щастя, за останні кілька років у нашій країні все частіше стали віддавати переваги саме зерновому хлібу. У виду неоціненної користі зернового хліба, цей продукт рекомендують додавати в раціон дієтичного та лікувального харчування.

У чому користь зернового хліба?

Оскільки зерновий хліб містить крупнодисперсні частинки зерен (або цільні злакові зерна), то всі вітаміни і мікроелементи, що містяться в основному в оболонці насіння, зберігаються. Такий продукт містить велику кількість вітаміну В, А, Е і РР. Крім того, зерновий хліб багатий і на утримання таких елементів, як калій, натрій, молібден, фосфор, йод, залізо і кальцій.

Особливо корисний зерновий хліб тим, що в ньому міститься достатня кількість вітамінів групи В (зокрема, вітаміну В1). На початку минулого століття в країнах Південно-Східної Азії виникло страшне захворювання бері-бері, яке в основному вражало заможних людей. Польський вчений Казимир Функ встановив, що дане захворювання розвивається через нестачу вітаміну В1 (тіаміну), який міститься в лушпинні рису. А так як заможні люди могли собі дозволити рисове борошно вищого гатунку і шліфований рис, то тим самим вони позбавили себе джерела цього вітаміну, що і стало причиною хвороби.

Європейцям хвороба бері-бері не загрожує, оскільки окрім рису, ми харчуємося ще й рядом інших злаків. У яких достатній вміст вітамінів групи В. Вчені встановили, що найбільше цього вітаміну міститься саме в зерновому хлібі, особливо якщо він приготовлений з різних злакових культур.

Цінні харчові волокна

Але саме головне достоїнство зернового хліба – це високий вміст харчових волокон, які благотворно впливають на діяльність шлунково-кишкового тракту. Харчові волокна покращують стан кишкової мікрофлори, виводять зайвий холестерин і пов’язують кишкові жовчні кислоти, що мають атерогенную активність. Тому регулярне вживання зернового хліба знижує ймовірність розвитку атеросклеротичних змін в судинах.

Крім того, клітковина благотворно впливає на обмінні процеси в організмі і уповільнює крохмалю, чим знижує показники глікемічного індексу.

Худнучим на замітку

Більшість людей, що збираються сісти на дієту, повністю виключають зі свого раціону харчування хліб, чим роблять велику помилку. Якщо хліб їсти в розумних кількостях, то від нього не одужаєш, а от повністю відмовившись від цього продукту ви позбавляєте себе низки вітамінів і мікроелементів, зокрема вітамінів групи В, які беруть участь у продукції ендорфінів – гормонів щастя. Ось чому через 1-2 дні після такої дієти у людини помітно псується настрій. Один-два шматочки зернового хліба на добу підуть вам тільки на користь, а що міститься у такому хлібі клітковина поліпшить процес травлення, що тільки благотворно впливає на процес схуднення.