При цьому захворюванні тканина нирок поступово відмирає і нирки вже не можуть виконувати свої функції.

Нирки – дуже важливі органи сечостатевої системи. З їх допомогою підтримується постійна концентрація солей і рідини в організмі і здійснюється виділення надлишків цих речовин. Також нирки виводять токсичні речовини, беруть участь у синтезі гормонів і відіграють важливу роль у підтримці кров’яного тиску. Тому порушення в їх роботі позначаються на роботі всього організму і призводять до появи безлічі проблем зі здоров’ям. Коли ці парні органи не можуть нормально виконувати свої функції, говорять про ниркову недостатність.

Гостра та хронічна ниркова недостатність

Ниркова недостатність являє собою стан, при якому порушується робота нирок і вони втрачають здатність забезпечувати нормальне виведення солей, води і токсинів з організму. При цьому спостерігається розлад водного, електролітного та лужного балансу.

Розрізняють гостру і хронічну ниркову недостатність. Гостра ниркова недостатність виникає різко і являє собою значне порушення функціонування нирок. При правильному лікуванні гостра ниркова недостатність часто повністю зникає, і система виділення знову може працювати на повну силу. Хронічна ниркова недостатність розвивається поступово, при цьому робота нирок постійно погіршується внаслідок незворотного руйнування ниркової тканини.

Ниркову недостатність вважають хронічною, якщо протягом п’яти і більше років спостерігаються стійкі ознаки порушення роботи нирок.

Причини хронічної ниркової недостатності

Хронічна ниркова недостатність (ХНН) може виникнути з різних причин. Серед них:

 • хронічні хвороби нирок: хронічний пієлонефрит, хронічний гломерулонефрит
 • спадкові захворювання нирок: полікістоз, недорозвинення нирок
 • гіпертонія та інші судинні захворювання
 • цукровий діабет, подагра, ожиріння та інші хвороби обміну речовин
 • аутоімунні захворювання
 • сечокам’яна хвороба
 • інфекції сечових шляхів
 • новоутворення, які порушують відтік сечі з нирок
 • пошкодження нирок токсичними речовинами

Вірогідність розвитку хронічної ниркової недостатності збільшується з віком. Сприяють виникненню ХНН ​​куріння і зловживання алкоголем. Спровокувати хворобу можуть також тривале вживання певних ліків.

Стадії хронічної ниркової недостатності

Хронічна ниркова недостатність розвивається поступово. Виділяють чотири стадії розвитку цього захворювання:

 • Латентна. Часто протікає безсимптомно. На цій стадії ХНН виявляється найчастіше при біохімічному дослідженні крові. Іноді з’являється стомлюваність, сухість у роті. Клубочкова фільтрація на цій стадії знижується до 50-60 мл / хв.
 • Компенсована. Симптоми, ті ж що і в першій стадії, посилюються. Підвищується вміст сечовини і креатиніну в сироватці крові. На цій стадії показники клубочкової фільтрації 49-30 мл / хв.
 • Інтермітуюча. Ще більше креатиніну та сечовини в крові. Розвивається ацидоз – тобто зсув кислотно-лужного балансу в кислу сторону. З’являються сильна стомлюваність, постійне відчуття спраги, шкіра стає сухою і жовтуватою. На цій стадії часто чергуються поліпшення і погіршення стану. Спостерігається зниження швидкості клубочкової фільтрації до 29-15 мл / хв.
 • Термінальна. Здатність нирок виконувати свої функції стає мінімальною. Людина ще кілька років може відчувати себе задовільно, але при цьому у неї постійно збільшується кількість сечовини, креатиніну та сечової кислоти в крові. Спостерігається також потрапляння сечі в кров, різко зменшується виділення сечі.

Поступово уражаються інші системи та органи. Погіршується зір, розвивається дистрофія серцевого м’яза, перикардит, порушується кровообіг, виникає набряк легенів. Можуть з’являтися нудота, блювота, діарея, м’язові судоми і болі в кістках. З’являється аміачний запах з рота. Порушується вироблення гормонів, змінюються нервово-психічні реакції. Так як нирки не справляються з виведенням непотрібних речовин з організму, частина речовин виділяється з потом, і від людини постійно пахне сечею.

Рецидив запалення нирок швидше спровокує нелікована інфекція в організмі, ніж препарат, який лікує цю інфекцію. Навіть якщо в анотації є ниркові протипоказання.

Лікування ХНН

При виявленні хронічної ниркової недостатності в першу чергу потрібно визначити захворювання, що її провокує, і лікувати його. Крім того, проводять лікування, спрямоване на уповільнення патологічних процесів у тканинах нирок, відновлення балансу речовин в організмі і усунення проявів ХНН.

Людині, яка страждає хронічною нирковою недостатністю, важливо обмежувати вживання білкової їжі. Потрібно також уникати надмірних фізичних навантажень і приділяти достатньо часу відпочинку.

На четвертій стадії консервативне лікування вже малоефективно, тому для очищення крові від продуктів метаболізму застосовують гемодіаліз. Це процедура, при якій кров людини забирається з поверхневої судини кінцівки і проганяється через спеціальну очищувальну її систему.

При повному порушенні роботи нирок ефективним методом лікування є пересадка нирки.

При появі симптомів, що нагадують ознаки ниркової недостатності, негайно звертайтеся до лікаря. Чим раніше буде розпочато лікування, тим легше буде уповільнити патологічні процеси в нирках і нормалізувати стан здоров’я.