Про цю проблему не прийнято говорити. Але вона зачіпає мільйони людей. Часте сечовипускання у чоловіків і жінок – причини, лікування і профілактика – чи можливо позбутися проблеми без лікування?

Часто проблеми з сечовим міхуром бувають при старінні. Однак, є багато способів, як змусити сечовий міхур краще працювати в будь-якому віці, що сприятливо позначиться на якості життя людини.

Наприклад, можна змінити свою дієту. Нещодавно японські вчені з Університету Нагасакі провели дослідження і з’ясували, що якщо в раціоні людини багато солі, то через це нирки виділяють велику кількість сечі. А це в свою чергу призводить до надмірного сечовиділення.

У Великобританії, наприклад, проблема з частим сечовипусканням є у дев’яти мільйонів жінок і чотирьох мільйонів чоловіків. У США за офіційними даними, 16% населення страждає від синдрому гіперактивного сечового міхура (але насправді ця цифра може бути набагато більше).

часте сечовипускання у чоловіків

Часто бігаєте в туалет – а наскільки часто?

Сечовий міхур – це орган з еластичними стінками для накопичення сечі, яка періодично виводиться через сечовипускальний канал. В середньому його місткість складає 500-700 мл, в залежності від організму.

Перший позив для спорожнення сечового міхура ми відчуваємо при його заповненні приблизно на 150 мл. Сильний позив відчувається при заповненні на 250-300 мл.

За словами професора Роджера Кірбі, консультанта-уролога з Центру Простати (Лондон), у більшості людей в сечовому міхурі може перебувати 300-500 мл рідини (якщо протягом дня вони випили близько двох літрів води).

Як довго людина може тримати в сечовому міхурі 300-500 мл рідини? Англійський хірург-уролог Річард Віні з Лікарні Королеви Єлизавети в Бірмінгемі каже, що теоретично у людини така кількість рідини в сечовому міхурі може триматися п’ять годин. На чому базується такий висновок? Справа в тому, що нирки виводять 50 мл сечі в годину.

Читайте також:  Что лечит невролог

«Більшість людей частіше ходять в туалет через те, що вони п’ють чай, каву, алкоголь більше, ніж потрібно організму в силу того, наприклад, що «всі п’ють». В цьому полягає проблема», – сказав Річард Вини.

Таким чином, людина в середньому спорожняє сечовий міхур приблизно шість або сім разів протягом 24 годин. Навіть якщо чоловік дев’ять-десять разів ходить у туалет за одну добу, то це теж нормально. Але якщо ви спорожняєте сечовий міхур більше десяти разів за день або більше двох разів за ніч, то вам потрібно звернутися до лікаря. Не виключено, що у чоловіків в цьому разі є проблема з передміхуровою залозою.

«Деяким людям через свою професію, наприклад, вчителям, доводиться довго тримати рідину в сечовому міхурі. У них сечовий міхур тренується і звикає до більшого обсягу рідини», – розповів Вини.

часте сечовипускання у жінок

Стрес і сечовий міхур

Часто люди під час іспитів або перед публічним виступом відчувають потребу спорожнити сечовий міхур. Це відбувається через нервове перенапруження, стреси.

При нервовому перенапруженні організм виробляє адреналін, частішає серцебиття, підвищується артеріальний тиск. Людина усвідомлює, що скоро вона увійде в «стресовий режим», і ця інформація передається в головний мозок, в стретч-рецептори сечового міхура, який хоче скористатися можливістю заздалегідь позбутися від рідини.

Холодна погода і сечовий міхур

Холодна погода також може впливати на частоту сечовипускання. Справа в тому, що при холоді тіло людини намагається зігрітися, зменшуючи приплив крові до кінцівок. Кров починає циркулювати по меншій площі, і в результаті підвищується артеріальний тиск. Нирки втручаються в ситуацію і відфільтровують зайву рідину з крові, яка виводиться з організму з сечею. При жаркій погоді може відбуватися все навпаки.

Читайте також:  Чому болить спина та що з цим робити?
Часте сечовипускання як ознака серйозних проблем зі здоров’ям

Діабет

Спрага і занадто часте бажання спорожнити сечовий міхур – це симптоми діабету. При діабеті організм здатний регулювати рівень цукру в крові. Через зайвий цукор через нирки проходить більше рідини, і тому людині доводиться частіше ходити в туалет. У свою чергу, це викликає зневоднення – звідси і спрага.

Збільшена простата

Деякі літні чоловіки занадто часто відчувають потребу спорожнити сечовий міхур (особливо вночі) через доброякісну гіперплазію передміхурової залози (ДГПЗ), яка також відома як аденома простати. При ДГПЗ простата (передміхурова залоза, яка лежить під сечовим міхуром і оточує уретру), збільшується. В результаті можуть виникнути проблеми з випорожненням сечового міхура.

Проблеми сечового міхура в літніх людей

Якщо людина після 65 років встає вночі в туалет, щоб спорожнити сечовий міхур, – це нормально. Після 80 років нормально, коли людина два рази за ніч може піти у ванну кімнату. З віком сечовий міхур слабшає, і тому частіше доводиться його спорожняти.

Однак, деякі експерти стверджують, що літні люди більш чутливі. Тому вони прокидаються вночі навіть від невеликого шуму або світла, і потім йдуть у ванну кімнату. У цих випадках лікарі рекомендують вішати в спальні більш щільні темні штори і використовувати спеціальні затички для вух.

Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

часто бігаєте в туалет?

Перестраховка шкідлива

Деякі люди перед тим, як куди-небудь піти, спочатку заходять у ванну кімнату, щоб спорожнити сечовий міхур, хоча організму це ще не потрібно. Така перестраховка тільки завдає шкоди цьому органу, який звикає до невеликої кількості рідини. Через це позиви до сечовипускання подаються, наприклад, коли сечовий міхур наповнюється на 150 мл, замість 300 мл.

Річард Віні рекомендує рівномірно розподіляти пиття рідини протягом усього дня, а також намагатися не пити пізно вночі. Крім того, якщо у вас проблема з сечовим міхуром, то менше пийте напої з кофеїном, включаючи каву, чорний і зелений чай. Також менше пийте солодкі газовані напої та алкоголь (особливо кисле біле вино). Ці напої можуть дратувати сечовий міхур, в результаті частіше буде хотітися його спорожнити.

Дратують сечовий міхур прянощі і цитрусові фрукти, такі, як, наприклад, лимон, лайм, грейпфрут, апельсини. До речі, такою ж властивістю володіє і томатний сік.

Уникайте зневоднення організму, так як через це сечовий міхур частіше отримує сигнал про те, що йому потрібно випорожнитись.

Великою сечогінною властивістю володіють солоні продукти. Тому обмежте їх споживання, якщо не хочете занадто часто відвідувати ванну кімнату.

часте сечовипускання вагітна

Вагітність та пологи

Вагітність і пологи пошкоджують тазове дно, що часто призводить до нетримання сечі. Для того, щоб вирішити цю проблему, потрібно потренувати м’язи. Стискайте м’язи на 10 секунд 10-15 разів в день.