Псоріатичний артрит (ПсА) іноді з’являється при псоріазі, хронічному неінфекційному захворюванні, що вражає шкіру на ліктях, ногах, грудях і голові. При псоріатичному артриті страждають суглоби, які набухають, в них відчувається біль і скутість.

У людей, які хворіють на псоріаз та псоріатичний артрит, збільшується ризик проблем з серцем, високого артеріального тиску і діабету. Спільним між цими захворюваннями є запалення, а з ним можна цілком успішно боротися за допомогою правильної дієти.

Відразу скажемо, що вилікувати псоріатичний артрит за допомогою якої-небудь дієти неможливо. Зате можна полегшити симптоми цього захворювання та контролювати його.

Для лікування ПсА потрібно вживати продукти, які знижують ризик захворювань серця, діабету і раку, зменшуючи запалення. Це різні овочі і фрукти, бобові, риба, квасоля, горіхи. Страви краще всього готувати з корисними жирами, наприклад, з оливковою олією. Їх потрібно приправляти свіжими травами і спеціями (імбир, куркума, кориця, розмарин, орегано, часник і шавлію).

Як відомо, протизапальна дієта передбачає високий вміст дієтичних антиоксидантів.

Обов’язково включайте ці продукти в своє меню, якщо страждаєте псоріатичним артритом

Зелений чай і маття

Зелений чай маття

В чаї у великій кількості містяться катехіни, потужні антиоксиданти, які володіють протизапальними і протипухлинними властивостями. Зелений чай може до того ж надавати протиартритну дію, захищаючи таким чином людину від запалення.

Маття (матчу) – це класичний японський порошкоподібний зелений чай. Його листя їдять під час чаювання і використовують в якості харчової добавки до деяких страв (наприклад, його додають в морозиво, пироги, печиво і пончики). Маття має такі ж корисні властивості (і навіть більше), як і традиційний зелений чай.

Авокадо

Авокадо

Авокадо – єдиний плід, що забезпечує організм людини здоровим, корисним жиром. В цьому тропічному фрукті міститься велика кількість вітамінів і мінералів. Особливо багато в ній калію, лютеїну, бета-каротину і вітамінів C, E і K.

Зелень

шпинат

У листовій зелені (капуста, шпинат, швейцарський мангольд) дуже багато вітамінів, мінералів і антиоксидантів. Зверніть увагу на те, що ще більше поживних речовин міститься в листовій зелені, яка виросла тільки наполовину. Обов’язково їжте її, якщо у вас псоріатичний артрит.

Імбир

імбир

В імбирі у великій кількості містяться антиоксиданти, а також більше 14 різних корисних біоактивних сполук (серед них можна назвати, наприклад, гінгерол, шогаол і парадол). Все це дає йому дуже хороші протизапальні властивості.

Продукти, від яких варто відмовитися

Люди з псоріатичним артритом повинні їсти менше продуктів, що викликають запалення. Шкідливі насичені жири з оброблених харчових продуктів, прості вуглеводи, цукор і спирт. Тому при ПсА слід відмовитися від солодких газованих напоїв, білого хліба, білого рису, тістечок, обробленого м’яса (сосиски), цукерок, жирної їжі, алкоголю (особливо від алкогольних напоїв з цукром).

Вченими доведено, що зайва вага і ожиріння збільшує ризик розвитку псоріазу та псоріатичного артриту. А як раз насичені жири з оброблених харчових продуктів, прості вуглеводи, цукор і спирт можуть призвести до зайвої ваги. Це ще одна причина, чому потрібно скоротити до мінімуму їжу з такими речовинами.

У 2014 році італійські вчені в результаті дослідження дійшли висновку, що схуднути за допомогою дієти і фізичних вправ зменшує загальне запалення, а також полегшує симптоми псоріазу та псоріатичного артриту.

Здорова мікрофлора кишечника

пробіотики

Бактерії в кишечнику відіграють величезну роль у здоров’ї людини. Те, що людина їсть, безпосередньо впливає на мікрофлору кишечника.

У 2016 році американські вчені опублікували в журналі Arthritis & Rheumatology результати дослідження, в якому вони порівняли кишкові бактерії здорових людей із кишковими бактеріями людей з псоріазом і ПсА. Виявилося, що при псоріазі і ПсА в кишечнику містяться менше видів бактерій, ніж у здорових людей. При цьому у хворих на псоріатичний артрит також менше деяких видів кишкових бактерій, як і у людей із запальними захворюваннями кишечнику (наприклад, хвороба Крона).

Для того, щоб підтримувати в здоровому стані мікрофлору кишечника, слід включити в свій раціон харчування більше фруктів і овочів (клітковина з рослинних продуктів є хорошою їжею для кишкових бактерій).

Пробіотики

Люди з псоріатичним артритом можуть поліпшити мікрофлору свого кишечника за допомогою пробіотиків. У цьому випадку потрібен пробіотик, що містить штами декількох бактерій, так як вони мають різну функцію в кишечнику. Краще всього порадитися з лікарем, він підкаже, який пробіотик потрібен конкретно вам.

Немає спеціальної дієти для лікування псоріатичного артриту. Однак, за допомогою тих або інших продуктів можна зменшити симптоми цього захворювання і знизити ризик подальших ускладнень.