Менструація і неприємні відчуття, пов’язані з нею – теми, які особливо не обговорюють. Але біль при місячних – проблема, актуальна для більшості жінок. Учені стверджують, що кожна за своє життя переживає більше 450 циклів, що становить в середньому 6 років. А дискомфорт під час місячних відчувають 80% жінок. 6 років болю! Не дуже?..

Як забути про болі при місячних?.. Якщо можна, назовсім

Говорити про проблему, швидше, навіть заявляти про неї. Тоді й рішення знайдеться. Два роки тому в Англії одна з учасниць Лондонського марафону пробігла дистанцію забігу без тампона і зібрала 6 тисяч доларів на боротьбу з раком грудей. Музикант Кіран Ганді (вона грає на ударних) заявила, що таким чином показала нікчемність “забобонів про жіночу менструацію”.

“Сестринство, кров і груди в Лондонському марафоні 2015”, – написала про це марафоні на своєму сайті Кіран Ганді, випускниця Гарвардської школи бізнесу і професійна барабанщиця.

Поетеса Рупі Каур, в прагненні перемогти святенництво, виклала в Instagram фото з плямою крові на своєму одязі, що призвело до активної дискусії про доречність публічності в такому питанні.

А британська тенісистка Хізер Уотсон на весь світ заявила: причиною її невдачі на відкритому чемпіонаті Австралії послужив початок менструального циклу.

При чому тут біль? При тому, що його, як і збентеження, відчувають мільйони жінок. І лише одиниці говорять про це.

Психолог – про способи боротьби з болем при місячних

Як розповіла Леся Ковальчук, психолог, член професійної психотерапевтичної ліги, відмова від обговорення теми менструації в нашому суспільстві пов’язана з соціальним стереотипом сприйняття, що склався в минулому. Тоді жінка майже весь час перебувала у стані вагітності або після пологів, а значить менструацій в її житті було не багато.

До того ж, в ті часи, коли нижня жіноча білизна не використовувалося, молоді парафіянки під час менструації могли випадково забруднити поверхні в церкві. Природно подібні випадки засуджувалися в суспільстві, що змушувало жінок приховувати свій стан.

Чому не варто терпіти біль

Багато мам з дитинства привчають своїх дочок терпіти біль, вважаючи таку поведінку нормальною, замість того, щоб шукати вирішення проблеми. Це сприймається ними, як частина обов’язкової жіночої жертовності заради дітей, чоловіка і батьків.

Подібне особливо типово для українок, але не для сучасних європейок, які часто не бажають підлаштовувати своє життя під період болю. І це правильно. Адже біль – сигнал, що в даній частині організму не все в порядку!

До того ж, звичка терпіти біль сприяє формуванню якості особистості, притаманного психологічному типу “жертва”. А це може негативно вплинути на подальшу її долю. І навпаки, якщо дівчинка з дитинства привчена звертати увагу на те, що для неї добре чи погано, то вона не стане смиренно терпіти, а постарається поліпшити умови свого життя.

Читайте також:  Какие продукты помогают восстановиться после инсульта?

За словами експерта, деякі чоловіки і сьогодні звертаються за допомогою до психолога з приводу “ненормальної поведінки жінок під час місячних. Більшість з них не здогадується, що жінки в цей період стають більш уразливими, а різкі зміни настрою і важкий емоційний фон – всього лише спосіб захисту від нерозуміння їх стану оточуючими.

“Жінки відчувають себе самотніми, їх не розуміють – саме в той час, коли їм боляче і відбувається зміна настрою. Про це всі знають, але ніяк собі не допомагають”, – каже Леся Ковальчук.


Як відображаються критичні дні на психологічному стані жінки

Поради психолога

Існують прості поради, як пережити фізичний і психологічний дискомфорт у критичні дні:

1. Головне, не варто терпіти біль.

2. Знайдіть спосіб розслабитися.

Кожна жінка може вибрати свій спосіб релаксації, який не йде врозріз з принципами здорового способу життя. Пробуйте різні варіанти, поки не знайдете найбільш підходящі. Це може бути будь-яка творчість, йога, плавання або щось інше, що допоможе перезавантажити вашу нервову систему, оновити енергію організму, повернути позитивний психологічний настрій.

3. Знайдіть джерело насолоди

Психолог радить в менструальні дні замість пасивного страждання проявити турботу про фізичні і психологічні якості свого життя. Наприклад, почати правильно харчуватися, більше відпочивати і гуляти на свіжому повітрі, піклуючись про власний комфорт і безпеку.

Існує закономірність: у залежності від того, чим зайнята ваша увага, туди ж прямує і ваша енергія. Якщо ж продовжувати терпіти біль і дискомфорт, умовляючи себе, що це нормально, то тим самим тільки збільшуєте свої страждання.

4. Домовтеся з близькими людьми про їхню допомогу в ці дні

Під час місячних жінка потребує особливої уваги і турботи оточуючих. Часто вона сама не розуміє, що саме їй потрібно в такий момент, Так як її сприйняття реальності в такий момент може спотворюватися, то будь-які дії чи слов в її адресу можуть сприйматися особливо гостро. Тому від близьких потрібне розуміння її стану і хоча б мінімальна турбота у вигляді пропозиції випити таблетку знеболюючого або заспокійливих ліків.

5. Не бійтеся просити і приймати допомогу

Ставтеся уважно до свого здоров’я і навчайте цьому своїх дочок з самого дитинства. Намагайтеся підтримувати довірчі й відкриті взаємини з рідними в даному питанні. Адже в цьому стані немає нічого ганебного або забороненого. Тоді ви зможете сміливо розраховувати на їх підтримку і допомогу.

Як розповісти дівчинці про менструації?

По-перше, готуйте дитину до майбутніх фізіологічних змін ще до їх настання, щоб в такий момент вона не злякалася, а поставилася до подій як до нормальної ситуації.

Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

По-друге, цю інформацію треба подавати в нейтральній формі, без сорому і натяку на сором. Спокійно і відкрито відповідайте на відверті запитання дитини по цій темі, якщо такі виникнуть.

У третіх, повідомте їй, що більшість жінок в ці дні відчувають хворобливі відчуття, які немає необхідності терпіти.

Розкажіть, що дбайливе ставлення до власного тіла і його здоров’я, правильний спосіб життя допомагають легше переносити цей стан. З допомогою мами або бабусі вона повинна усвідомити – все, що відбувається з її сечостатевою системою та репродуктивною функцією важливо і заслуговує її уваги і турботи.

Акушер-гінеколог Людмила Шупенюк

Акушер-гінеколог Людмила Шупенюк

Акушер-гінеколог про причини болю під час менструації

На жаль, мільйони дівчат у всьому світі погано поінформовані про функціонування свого тіла в цей період, способи позбавлення від дискомфорту, болю і поганого настрою, стверджує медичний експерт, лікар акушер-гінеколог вищої категорії з 25-річним стажем Людмила Шупенюк. Тому вона вважає важливим вести просвітницьку діяльність про те, що відбувається з організмом під час менструації.

За словами медичного експерта менструальні болі мають два різновиди – первинні і вторинні. Первинні обумовлені особливостями анатомії і фізіології жіночого організму і не повинні викликати тривоги. Вторинні пов’язані з тим або іншим захворюванням. При хворобливій менструації слід обов’язково відвідати гінеколога. Тільки фахівець медик зможе правильно визначити причину дискомфорту в критичні дні і порекомендувати як вирішити цю проблему.

Що викликає біль при менструації?

У критичні дні матка активно скорочується, намагаючись відірвати внутрішній шар ендометрія, який виходить назовні разом з кров’ю. Цей процес може супроводжуватися схваткообразним або ниючим болем. Якщо евакуація крові з матки утруднена в силу анатомічних особливостей, то жінка відчуває спазматичні болі. Зменшити неприємні відчуття допоможе спазмолітик, рекомендований лікарем.

Відомо, що приблизно у 10% жінок хворобливі місячні пов’язані з генетичними особливостями організму. В результаті такі жінки практично випадають з життя в такі дні. Однак терпіти цей біль зовсім не обов’язково.

Біль – це тривалий спазм, який є сигналом, що в організмі щось не в порядку. При тривалому спазмі тканини органу відчувають нестачу кисню і кровообігу (гіпоксія). Ігнорувати больовий сигнал неправильно, необхідно знайти його причину і допомогти своєму організму.


Що відбувається з жіночим організмом у критичні дні

Як позбавитися від болю в критичні дні?

Існує чимало методів, багато з яких можна віднести до міфічних. Наприклад, гаряча ванна або секс. Прийняття ванни можливо допоможе, але це вкрай негігієнічно. Те ж саме відноситься і до занять сексом.

Я рекомендую приймати спазмолітики, седативні препарати, налагодити правильне харчування, при якому слід виключити гарячу або дуже холодну їжу, каву, шоколад і все, що може спровокувати спазм. Крім того допоможе помірне фізичне навантаження, вправи на розтягування (йога, пілатес).

Читайте також:  Применение сосудосуживающих капель при насморке

Спазмоліки при менструації

Такі препарати сприяють скороченню матки, усуваючи спазми м’язів внутрішніх органів і знижуючи при цьому частоту спастичних скорочень. Для кожної жінки важливо підібрати підходящий саме їй спосіб боротьби з болем. Наприклад, при ендометріозі або підвищеній нервовій збудливості одного спазмолітика може виявитися недостатньо. А при рясних менструаціях, пов’язаних з особливостями анатомії, спазмолітик дасть хороший результат.

Ганна Різатдінова

Українська гімнастка, бронзовий призер Олімпійських ігор з художньої гімнастики Ганна Різатдінова

Спортсменка: Менструація – не привід відкладати життя на потім!

Українська гімнастка, бронзовий призер Олімпійських ігор з художньої гімнастики Ганна Різатдінова розповіла, як вона справляється з проблемою критичних днів.

За її словами, дана тема дуже актуальна, так як художньою гімнастикою займаються виключно жінки. І, звичайно ж, всі вони стикаються з даною проблемою. При цьому тренери, як правило, йдуть на поступки спортсменкам в цьому стані.

“У нас можуть бути переломи, розтягнення зв’язки, удари, але тренер скаже терпіти біль і однаково виконувати все навантаження. Але коли ти говориш, що в тебе менструація, жоден тренер жодного разу за всю мою спортивну кар’єру не змусив працювати понад зусиль”, – розповіла Ганна.

На думку гімнастки, не варто соромитися свого стану. Краще зрозуміти, чим викликаний поганий настрій, роздратування і погане самопочуття, а також вжити заходів для його полегшення.

Спортсмени повинні дотримуватися обережності при прийомі лікарських препаратів через суворий контроль на допінг. Тому для зменшення болю багато використовують народні методи або безпечні спазмолітики.

Гімнастка так само розповіла, що для неї важливий психологічний настрій, особистий аутотренінг, допомагає “не піддаватися поганому настрою і роздратуванню, пам’ятати про те, що у тебе є мета, на яку ти стільки працювала. І зараз якийсь нюанс тобі не повинен заважати”.

Що стосується фізичного впливу, то вона використовує масаж або йогу, які допомагають розслабитися і сконцентруватися на гармонії душі і тіла. В подальшому для цієї мети спортсменка мріє освоїти техніку медитації.

Вона також зізналася, що теж приймає спазмолітики в перші два дні, коли біль заважає повноцінно тренуватися. Прийом препарату дозволяє прибрати біль і забути про нього.

Вона також зізналася, що не стежить за циклом по календарику, але завжди знає про наближення своїх критичних днів. Виявляється у цей період тіло стає гнучкішим і деякі елементи даються легше, ніж зазвичай.

На закінчення хочеться додати, що менструація – нормальний фізіологічний процес. Шукайте свій спосіб боротьби з менструальним болем і живіть повним життям у будь-який день календаря!

Джерело: Likar.info