Якщо ви відчуваєте запаморочення, коли встаєте – це поширене явище під назвою початкова ортостатична гіпотензія і, як правило, не є ознакою серйозних проблем. А простий та легкий у виконанні маневр може усунути цей дратівливий симптом.

Про це йдеться у новому дослідженні канадських учених, опублікованому в журналі Heart Rhythm. У дослідженні брали участь молоді жінки, оскільки саме у цієї групи найчастіше виникає запаморочення.

Учені попросили дівчат, у яких в анамнезі симптоми проявлялися відразу після вставання, виконати два простих рухи ногою – один після цього, а інший до – щоб подивитися, чи можуть ці заходи зменшити падіння артеріального тиску, що викликає симптоми.

Маневри дійсно призвели до зменшення падіння артеріального тиску, а також до зменшення симптомів, які відчувають жінки.

Жінок спочатку попросили сісти, а потім встати, як завжди. Далі вони виконали одну з двох вправ: перш ніж підвестися, потрібно підняти коліно приблизно на 35-40 секунд або схрестити ноги і напружити їх після підйому.

Жінки виконали прості вправи

Потім ті, хто виконував підйоми колін, робили схрещування та напруження ніг і навпаки. Між кожним із трьох експериментальних раундів проходило щонайменше 20 хвилин.

Коли жінки вставали, дослідник реєстрував симптоми – затьмарення свідомості, помутніння зору, задишку, прискорене серцебиття, тремтіння, дискомфорт у грудях, головний біль і нудоту – кожен за 10-бальною шкалою інтенсивності, де 10 – найінтенсивніша.

Потім дослідники порівняли симптоми у жінок під час вставання без вправ із тими, хто виконував вправи. Вони виявили, що виконання вправ призвело до меншого падіння артеріального тиску та зменшення кількості балів за симптомами.

Симптоми, з якими стикаються жінки у цьому дослідженні, дуже поширені, пояснив NBCnews професор медицини та директор програми клінічної серцевої електрофізіології в Університеті Піттсбурга Н. А. Марк Естес.

“Від 50 до 60 відсотків людей зазнають падіння артеріального тиску та легкого запаморочення, коли встають”, – сказав він. Симптоми виникають переважно у молодих людей, особливо у молодих жінок.

“Артеріальний тиск падає, і тоді в мозок надходить недостатньо крові, через що люди відчувають запаморочення, а іноді й непритомніють”, – сказав Естес.

За його словами, незважаючи на те, що дослідження невелике, воно пропонує просте розв’язання цієї проблеми.