У статті розглядаються найбільш відомі захворювання крові і способи їх лікування.

Агранулоцитоз

Агранулоцитоз – це повне або практично повне зникнення з крові гранулоцитів (зернисті лейкоцити). Найчастіше, агранулотоз є симптомом когось загального захворювання. Найбільш часто зустрічаються імунний агранулоцитоз і мієлотоксичний агранулоцитоз. Імунний агранулоцитоз виникає в результаті аутоімунної агресії, наприклад, при системному червоному вовчаку. Мієлотоксичний агранулоцитоз може розвинутися при дії радіації або прийомі цитотоксичних препаратів.

Лікування агранулоцитозу: обов’язкова госпіталізація, із забезпеченням стерильних умов. Хворому призначаються великі дози глюкокортикоїдів. Після нормалізації числа гранулоцитів в крові, здійснюється поступове зниження дози препарату, з подальшим припиненням його застосування.

Гемофілія

Гемофілія – ​​це спадкове захворювання, що характеризується втратою крові здатності згущуватися. Захворювання виникає через зміни 1-го з генів в Х-хромосомі. Як правило, хворіють на гемофілію тільки чоловіки. Жінки можуть бути носіями захворювання. Ймовірність розвитку хвороби у жінок мала.

Розрізняють три типи гемофілії:

  • Гемофілія типу A – найбільш поширений тип. Пов’язаний з недостатністю фактора крові VIII.
  • Гемофілія типу B – порушення утворення вторинної коагуляційної пробки. Пов’язаний з недостатністю фактора крові IX.
  • Гемофілія типу С – спадковий тип гемофілії, буває і в чоловіків, і у жінок. Пов’язаний з недостатністю фактора крові XI.

Лікування гемофілії: на жаль, на сьогоднішній день вилікувати дане захворювання неможливо. Хворим переливають кріопреципітат, антигемофільну плазму, концентрати відсутніх факторів. У лікуванні застосовуються також нестероїдні протизапальні засоби, глюкокортикоїди (місцеве застосування).

Залізодефіцитна анемія

Залізодефіцитна анемія (ЗДА) – стан, для якого характерне зменшення числа еритроцитів і / або зниження гемоглобіну в крові. ЗДА супроводжує багатьох хвороб, і найчастіше, є лише їх симптомом.

Лікування ЗДА: Основний принцип лікування ЗДА лежить в усуненні причин розвитку анемії: виразкової хвороби, лікування ентеритів, пухлин кишечника і т.д. У ряді випадків – призначення залізовмісних препаратів.

Лейкоз (рак крові)

Лейкоз – це злоякісне захворювання кровотворної системи. Розвивається хвороба в результаті мутації першої з клітин кісткового мозку. В результаті така клітина стає раковою.

Лікування лейкозу: лікування лейкозу залежить від типу, стадії хвороби, віку і стану хворого.

Основні способи лікування:

  • Хіміотерапія.
  • Променева терапія, або радіотерапія
  • Трансплантація стовбурових клітин.
Лейкопенія

Лейкопенія – це зниження числа лейкоцитів у крові. Причинами розвитку хвороби можуть стати такі захворювання, як лейкоз, сепсис, хвороба Аддісона-Бірмера, аплазія, гіпоплазія кісткового мозку, тиф і паратиф, і тд. Лейкопенія також може спровокувати іонізуюче опромінення. Іноді причиною лейкопенії може стати прийом антибіотиків або протиепілептичних препаратів. Існує дві форми захворювання, кожна з форм вимагає серйозного і тривалого лікування.

Лікування лейкопенії: лікування спрямовується на усунення першопричини. Велику роль відіграє підтримання асептичних умов. Бактеріальні ускладнення лікуються антибіотиками. Використовуються лікарські препарати, що стимулюють метаболічні процеси, а також препарати, що повторюють колонієстимулюючі фактори.

Порфирія

Лікування лейкозуПорфирія – це захворювання, обумовлене високим рівнем вмісту порфіринів у крові (майже завжди спадкове). При даному захворюванні червоні кров’яні тільця синтезуються неправильно, в результаті шкіра стає тонкою, набуває коричневого відтінку, і лопається від сонячного світла.

Лікування порфірії: при даному захворюванні показано комплексне лікування медикаментозними препарати, а також вітамінна терапія. Показані вітаміни групи В, фолієва кислота, ліпоєва кислота. Для зниження кількості порфіна, призначають прийом сорбентів.

Тромбоцитопенія

Тромбоцитопенія характеризується зниженням кількості тромбоцитів у крові, в результаті їх руйнування або порушень продукування. Ця хвороба може виникнути на тлі гематологічних захворювань, а також на тлі гепатитів, інфекційних захворювань. Тромбоцитопенію, причину розвитку якої не вдається встановити, називають ідіопатичною.

Лікування тромбоцитопенії: тромбоцитопенія лікується за допомогою кортикостероїдів. Коли розвиток тромбоцитопенії обумовлений прийомом лікарських препаратів, скасування препаратів відновлює кількість тромбоцитів до нормального рівня. Якщо тромбоцитопенія зумовлена ​​недостатністю вітаміну В12 і / або фолієвої кислоти, призначення цих препаратів вирішує проблему. У деяких випадках (при різкому зниженні тромбоцитів або їх відсутності) вдаються до переливання крові.

Еритремія

Еритремія – це злоякісне захворювання крові, пов’язане з порушенням еритропоезу і збільшенням еритроцитів і гемоглобіну в крові. Найчастіше хвороба розвивається у людей у ​​віці після 40 років, чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. У дитячому віці еритремія зустрічається рідко.

Лікування еритремі: основним завданням при лікуванні еритремі є нормалізація гемоглобіну і показника гематокриту. Хворим призначаються кровопускання по 500 мл через день в умовах стаціонару, і через 2 дні при амбулаторному лікуванні. Альтернативою кровопусканню служить еритроцитаферез. У важких випадках використовують препарати і методи лікування, які пригнічують активність кісткового мозку. Прогноз залежить від віку хворого та наявності ускладнень. Смертність висока, коли еритремія поєднується з іншими раковими захворюваннями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ПІДВИЩИТИ ЛЕЙКОЦИТИ?

АПЛАСТИЧНА АНЕМІЯ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ