Буддистом можеш ти не бути, але медитувати зобов’язаний. Саме до такого висновку сьогодні приходить все більше фахівців з різних галузей медицини. Спокійніше, скептики, справа тут не стільки в душевній гармонії і просвітлінні, скільки в реальній й відчутній користі для нашого здоров’я. Розбираємося, які переваги медитації виявила офіційна наука.

Медитація як знеболюючий засіб

Вчені медичного центру Уейк Форест (США) на чолі з доцентом нейробіології і анатомії Фадели Зейданом в березні 2016 року оприлюднили дослідження, яке демонструє, як усвідомлена медитація допомагає пацієнтам, чий організм виробив толерантність до знеболювальних препаратів. Таке часто відбувається з людьми, страждаючими від хронічних болів при остеохондрозі, мігрені або депресії.

78 добровольців експерименту розділили на чотири групи. Перша отримувала тільки препарат плацебо, друга – тільки знеболююче налоксон, третя – налоксон і медитацію, четверта – медитацію і плацебо. Всім учасникам ввели невеликий термозонд, який розігрівав ділянку шкіри до температури 49 ° C.

Під час експерименту випробувані повинні були оцінити рівень болю за спеціальною шкалою. Виявилося, що найкомфортніше почувалися люди, “які отримали” медитацію і налоксон. У їхній групі хворобливі відчуття знизилися на 24%. Схожим ефектом володіла медитація і плацебо (21%). А ось у добровольців, які приймали тільки знеболююче або плацебо, рівень болю невблаганно ріс.

Чи означає це, що всі пацієнти з хронічними болями повинні викинути ліки і займатися медитацією? Звичайно, ні. Однак медитативні практики дійсно здатні зменшити біль і поліпшити якість життя.

медитація

Медитація проти аритмії і підвищеного тиску

Серцево-судинні захворювання – основна причина смертності в усьому світі, тому не зайвим буде зайнятися їх профілактикою за допомогою медитації. Дослідження вчених з Університету королеви Софії (Швеція) показало, що медитативні практики і йогівські дихання покращують здоров’я пацієнтів з аритмією і артеріальною гіпертензією.

Виявити це допоміг експеримент, в якому 80 осіб з порушеннями серцевого ритму протягом 2,5 місяців займалися йогою раз в тиждень. У програму входили прості асани, йогівські дихання і медитація. Дослідники вимірювали кров’яний тиск і частоту серцевих скорочень учасників, а потім порівняли їх з показниками контрольної групи, що не практикувала йогу.

Виявилося, глибоке дихання, плавні рухи і медитація здатні врівноважити симпатичний і парасимпатичний відділи нервової системи, нормалізує серцевий ритм і артеріальний тиск у пацієнтів з аритмією.

медитативні практики

Медитація допомагає кинути палити

– Медитація і тренування самоконтролю зменшують вплив несвідомих факторів, які мотивують людину курити, – стверджує Нора Волкова, директор Національного інституту США по боротьбі зі зловживанням наркотичними засобами. Чи варто в цьому сумніватися?

МРТ-сканування мозку курців підтвердило слабку активність в областях, що відповідають за самоконтроль. Щоб перевірити, як на їх поведінку вплине медитація, дослідники Техаського технологічного університету (США) зібрали 60 студентів-добровольців, впевнених, що навчати релаксації їх будуть заради зниження рівня стресу і поліпшення когнітивних функцій.

Дослідження тривало 2 тижні, а загальний час, присвячений медитативним практикам, зайняло 5 годин 30 хвилин. До і після експерименту добровольці пройшли МРТ-сканування мозку і заповнили опитувальник, в якому вказали кількість сигарет, що викурюються щодня.

Завзятим курцям, чия добова «норма» сигарет дорівнювала 20, вдалося знизити її до 10, не відчуваючи ніякого дискомфорту. З чим пов’язаний такий результат? Тренуючи самоконтроль і знижуючи стрес-реактивність за допомогою медитації, студенти почали поступово позбавлятися від тютюнової залежності.

Наукові дослідження медитації тривають, і вчені мають ще багато чого довідатися про користь древніх практик. Все ще сумніваєтеся в її ефективності? Тоді візьміть до уваги ще один результат МРТ-сканування: під час медитації на жаль нейронна активність, що відповідає за переживання щастя, підвищувалася на 700-800%. Чим не привід випробувати це на собі?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВПРАВИ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ НАСТРОЮ

ЙОГА ТА ЇЇ ВИДИ: ЯК ВИБРАТИ МЕТОДИКУ ДЛЯ СЕБЕ

ЧИ МОЖНА ДІТЯМ ЗАЙМАТИСЯ ЙОГОЮ