ГоловнаСтоматологіяЯк правильно чистити зуби: найбільш детальна інструкція

Як правильно чистити зуби: найбільш детальна інструкція

Грамотна чистка зубів починається з вибору пасти.

чистити зуби

Як правильно чистити зуби

1. Вибирайте пасту з грамотним вмістом фтору

Фтор — це газ. Щоб ввести його в зубну пасту, його з’єднують з іншими елементами і отримують тверді речовини фториди. Вони здатні знищувати бактерії, що викликають карієс, а також зміцнювати зубну емаль.

Дорослим людям дантисти рекомендують вибирати пасту, яка містить 1 350-1 500 ppm фториду (fluoride). Значення повинно бути зазначено на тюбику або упаковці.

Дітям — від 1 000 ppm. Правда, тут треба стежити, щоб кількість зубної пасти на щітці не перевищувала розмірів горошини.

Використання зубних паст з фтором стоматологи вважають одним з найефективніших способів профілактики карієсу.

Крім фтору, пасти можуть містити й інші елементи.

2. Підберіть зручну зубну щітку

Більшості дорослих людей підходять щітки з невеликою голівкою і перехресними короткими і довгими округлими щетинками.

Якщо у вас нормальні зуби, вибирайте середню жорсткість. А ось дітям і людям з чутливими зубами варто взяти м’яку щетину.

Буде ця щітка електричної або ручної, не так вже й важливо. Використовуйте той варіант, який здається вам більш комфортним.

3. Чистіть зуби двічі на день і не менше 2 хвилин за один раз

В середньому люди чистять зуби всього 45 секунд, щиро вважаючи, що цього досить. Торопыги помиляються. Щоб ефективно видалити зубний наліт, треба працювати щіткою як мінімум 120 секунд.

Читайте також:  Чищення зубів у стоматолога: Air Flow або ультразвук

4. Слідкуйте за технікою чищення

Американська стоматологічна асоціація наполягає на такому алгоритмі:

  • Починайте чистку з лівих або правих трійок-четвірок верхньої щелепи.
  • Помістіть зубну щітку під кутом 45 градусів до поверхні зуба.
  • Чистіть зуби короткими зворотно-поступальними рухами в горизонтальному і вертикальному напрямку. Слідкуйте, щоб кожному зубу дісталося мінімум 10 рухів. Пройдіться таким чином по зовнішній поверхні всіх зубів на верхній і нижній щелепах.
  • Зворотно-поступальними рухами почистіть жувальні поверхні зубів на нижній і верхній щелепах.
  • Почистіть внутрішні поверхні зубів. Для цього розташуйте щітку по можливості вертикально і виконуйте нею рухи вгору і вниз.
  • Завершіть процедуру чищенням язика. Щетиною або спеціальною рельєфною накладкою на тильній стороні щітки зметіть наліт, починаючи з підстави язика і рухаючись до його кінчика.

Наочну інструкцію, як правильно чистити зуби, дивіться тут:

5. Не нехтуйте зубною ниткою

Бактерії, які викликають карієс, нерідко ховаються від щітки у вузькому просторі між зубами. Щоб дістати їх звідти, а заодно позбутися які повгрузали між зубами шматочків їжі, раз в день користуйтеся зубною ниткою.

Читайте також:  Види брекетів. Які бувають види брекет систем

6. Не використовуйте рідину для полоскання рота відразу після чищення

Вона може змити фтор. Якщо відчуваєте необхідність, полощіть рот в інший час: після їжі або хоча б через 20-30 хвилин після того, як обробили зуби пастою.

Які помилки при чищенні зубів можуть викликати карієс

Ось кілька поширених прорахунків, які роблять чистку в кращому випадку малоефективним, а в гіршому — марним і навіть шкідливим заходом.

1. Ви користуєтеся однією і тією ж зубною щіткою довше 3-4 місяців

Зношені і зламані щетинки не можуть якісно видаляти наліт з зубів. Американська стоматологічна асоціація (ADA) рекомендує міняти зубну щітку на нову раз в квартал.

2. Ви занадто енергійно тисніть на щітку при чищенні

Можливо, вам здається, ніби більш жорстка чистка видалить більше бактерій і залишків їжі. Але це не так. Щоб якісно «відмити» поверхню зуба, досить акуратних і навіть ніжних рухів. А ось зайва напористість може пошкодити ясна, а то і зубну емаль.

Читайте також:  Навіщо потрібна професійна чистка зубів?

З цієї ж причини не варто використовувати щітку із занадто жорсткою щетиною.

3. Ви чистите зуби відразу після їжі

Стоматологи рекомендують почекати не менше 60 хвилин. Це особливо важливо в тому випадку, якщо ви їли щось кисле (наприклад, лимони, грейпфрути) або пили газовану воду. Такі продукти розм’якшують зубну емаль, і чистка може виявитися шкідливою.

Якщо вам запекло хочеться освіжити рот відразу після їжі, прополощіть його водою або пожуйте жуйку.

4. Ви неправильно зберігаєте щітку

Не варто тримати щітку в закритому контейнері: в таких місцях активно розмножуються мікроби, яких ви потім прямо на щетинках понесете до себе в рот. Кращий спосіб зберігати щітку — у вертикальному положенні на відкритому повітрі.

5. Ви не дотримуєтеся техніки чищення зубів

Важливо ретельно і вдумливо очищати всі зубні поверхні, а не тільки ті, дістатися до яких найпростіше. Пам’ятайте про те, навіщо ви чистите зуби. Ця процедура не для галочки, її мета — зберегти зуби здоровими і захистити їх від карієсу. Так що працюйте щіткою вдумливо.

Наукові джерела:

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News