Лікарі знаходять зв’язок між відкладеннями жиру навколо і вище талії, характерними для чоловіків і немолодих жінок, і хворобами серця, а також діабетом, гіпертонією, інсультом і збільшенням ризику виникнення раку.

Дослідження, проведені в Університеті Південної Флориди, показали, що у жінок, хворих на рак грудей, глибокі абдомінальні відкладення жиру зустрічаються частіше на 45 відсотків, ніж у тих, у кого немає цього захворювання. А вивчення пар однояйцевих близнюків, проведене в Національному інституті серця, легенів і крові, показало, що у тих близнюків, які вже дорослими набрали надмірну вагу, було значно більше передумов для виникнення серцево-судинних захворювань.

Більшість з нас вважає, що, якщо, ущипнувши себе, ми захоплюємо два сантиметри жиру, потрібно перестати їсти морозиво. Але той жир, що можна захопити пальцями, тобто розташований безпосередньо під шкірою, насправді є безпечним. Набагато більш серйозні проблеми виникають через вісцеральний жир, який відкладається навколо таких життєво важливих внутрішніх органів, як кишечник і печінка. “Загроза для здоров’я визначається не тим, що у вас є зайвий жир, а тим, де він зосереджений”, — говорить д-р Артур Франк, медичний директор програми по боротьбі з ожирінням в Університеті Джорджа Вашингтона.

Як дізнатися, чи потрібно вам скидати жирок на животі, не вдаючись до дорогих обстежень на скануючому томографі або з допомогою магнітно-ядерного резонансу? Є простий і вірний спосіб: підрахуйте відношення обсягу талії до обсягу стегон. Розділіть окружність талії (в самому тонкому місці) на окружність стегон (в самому широкому місці). У людини з об’ємом талії 68,5 см і об’ємом стегон 98 сантиметрів цей коефіцієнт дорівнює 0,7. Фахівець з проблем ожиріння з Вашингтона д-р Узин Калауей вважає, що при коефіцієнті вище 0,8 для жінок і 0,95 для чоловіків їм слід зганяти черевце.

Незважаючи на всі страхи, багато виявляють, що позбутися від зайвого жиру на животі дуже легко — якщо відділити міфи від фактів. Ці поради допоможуть вам досягти успіху там, де багато зазнають поразки.

1. Пам’ятайте, чоловіки і жінки худнуть по-різному.

Будь-яку жінку, що почала боротьбу з животом в компанії з чоловіком, чекає розчарування. Д-р Френк роз’яснює: “Коли чоловік і жінка однакового зросту і ваги отримують одне і те ж харчування і одні і ті ж фізичні навантаження, чоловік швидше скидає вагу. Чому? Тому що на кілограм ваги у чоловіків припадає більше “пісної” тканини, а це те, що спалює жир”. Щоб досягнути хоча б половини того, чого домагаються чоловіки, більшості жінок доводиться докладати набагато більше зусиль, ніж вони очікують.

Деякі вважають, що у чоловіків більше сили волі, але це неправда. “Обидві статі люблять жирну їжу”, — говорить Адам Древновскі, директор програми харчування людини в Мічиганському університеті. Його дослідження показують, що жінки воліють споживати жири в солодкому вигляді: пироги, торти і шоколад, в той час як чоловіки їдять більше солоної, жирної їжі: смажена картопля, копчену ковбасу, сосиски. Тому підтримуйте один одного, якщо ви разом з чоловіком вирішили повернути стрункість фігури. Враховуйте біологічні відмінності між вами.

2. З’ясуйте для себе правду про знежирені продукти.

Химерні і суворі дієти часто допомагають швидко скинути кілограми, але в основному за рахунок води і м’язової маси. Щоб назовсім прибрати черевце, потрібно позбутися зайвого жиру. Більшість фахівців рекомендують дієту з низьким вмістом насичених жирів, що включає свіжі фрукти, овочі та продукти, багаті крохмалем, наприклад, коричневий рис, хліб з цілісного зерна і макаронні вироби. Ви, звичайно, чули, що макарони “шкідливі” для вас, що, коли ви їсте їх, в організмі відбувається хімічна реакція з участю інсуліну, в результаті якої ви стаєте ще товстішими. Але д-р Джералд Рівень з Стенфордського університету каже, що це неправда. “Інсулін не сприяє збільшенню ваги. І товстішими люди стають не від макаронів, — заявляє він. — Вагу набирають через надлишок калорій”.

Якщо ви здорові, забудьте ці страхи. “Спокійно їжте спагетті. Вони корисні, — говорить д-р Джеймс Хілл, заступник директора Центру харчування людини в Університеті Колорадо. — Просто не їжте занадто багато. Від будь-якого продукту, якщо його занадто багато, можна погладшати”. Єдине важливе застереження: якщо ви страждаєте порушенням обміну речовин, яке називається інсулінорезистентністю, будьте обережні з дієтами з низьким вмістом жиру. Якщо ви заміните занадто багато калорій, які дають організму насичені жири (масло, вершки і яйця) калоріями, одержуваними з вуглеводів (макаронні вироби, рис, картоплю і знежирені десерти), попереджає Рівень, то у вас може піднятися рівень цукру в крові або збільшитися ризик виникнення хвороби серця. Якщо ви не знаєте, чи страждаєте ви інсулінорезистентністю, проконсультуйтеся з лікарем.

Вся ця плутанина з макаронами виявляє дуже важливий момент: не існує однієї “правильної” дієти для всіх і для кожного, тому що не всі товстіють однаково. Не в тому річ, скільки жирів у вашій їжі, головне — скільки в ній калорій. Щоб прибрати живіт, ви повинні отримувати калорії з різних корисних для здоров’я продуктів.

3. Займайтеся фізичними вправами у своєму темпі.

Присідання допомагають підвищити тонус черевних м’язів. Але для того щоб прибрати глибинний жир, ви повинні зміцнювати всі м’язи тіла. Може бути, ви не відчуваєте, як ваш живіт стає більш плоским, коли ви тренуєте плечові або сідничні м’язи або м’язи стегон, але це відбувається. Серед фахівців немає єдиної думки про те, які вправи дають більший ефект. Деякі воліють силові вправи, підняття гантелей і заняття на тренажерах; інші рекомендують біг, їзду на велосипеді і плавання, при яких посилюється кисневий обмін.

Наслухавшись суперечливих порад, ви можете вирішити поєднувати вправи обох типів, щоб домогтися максимального ефекту. Але для початківців важливо просто почати рухатися. В ході дослідження Королівського університету в Онтаріо, Канада, дві групи жінок, що страждають ожирінням, отримували однакову, бідну жиром дієту. Одна група “зганяла” вага бігом і плаванням, інша займалася на силових тренажерах. Через 16 тижнів виявилося, що у жінок в обох групах кількість жиру на талії зменшилася приблизно однаково.

В якому темпі слід виконувати вправи? Здається дивним, але, коли ви не в кращій спортивній формі, вправи, які повільні і виконуються без особливої напруги можуть принести більше користі. У дослідженні, проведеному в Куперовському інституті аеробних досліджень в Далласі, жінок з надмірною вагою розділили на три групи: швидких ходоків, помірних ходоків і “черепах”. Хто скинув більше жиру? “Черепахи”! “Поки це тільки теорія, — говорить Джон Лунках, що очолював дослідження, — але суть в тому, що наш організм спалює два види пального: глікоген, який можна порівняти з високооктановим бензином, і жир, який швидше подібний до низькооктанового бензину. По всій імовірності, якщо ви змушуєте ваш організм працювати в режимі гоночного автомобіля, вам потрібно високоякісне паливо, а при неквапливій прогулянці ваш організм може використовувати більше низькоякісного палива, тобто жиру”.

4. Зверніть увагу на шкідливі звички.

Курці і питущі люди мають більший коефіцієнт талія — стегна і в них більше небезпечного, глибоко залягаючого, жиру.

Збільшення ваги в стресових станах — звичайна справа і стосується не тільки чоловіків. Коли науковці з Єльського університету обстежили групу з 41 жінки з надмірною вагою у віці від 18 до 40 років, вони виявили, що у тих, у кого були відкладення жиру в черевній порожнині, вироблялося значно більше гормону кортизону при стресах, з якими вони не могли впоратися. “Ми знаємо, що стресовий гормон кортизон в поєднанні з адреналіном стимулює відкладення жиру в черевній порожнині, — говорить д-р Редфорд Вільямс, професор психіатрії в Університеті Дюка. — Мабуть, стрес змушує наш організм перерозподіляти жир, переносити його з інших ділянок, наприклад з стегон, на живіт”.

Спроби подолати стрес за допомогою паління чи випивки можуть призвести до подвійних неприємностей. У порівнянні з некурящими того ж зросту і ваги курці мають більший коефіцієнт талія — стегна і в них більше небезпечного, глибоко залягає, жиру. “Більшість худих курців скажуть: “Я не можу кинути палити, тому що тоді я розтовстію і помру”, — говорить д-р Вільям Кастеллі, директор Фремінгемського серцево-судинного інституту. — Але навіть якщо, кинувши палити, вони дійсно стануть товстими, вони все-таки продовжать собі життя, відмовившись від куріння. Смертність серед худих курців в дев’ять разів вище, ніж серед повних некурящих”.

Точно так само сильно питущі люди мають вищий коефіцієнт талія — стегна” і більше глибоко залягає, жиру, ніж непитущі. Але не можна сказати, що кожен випитий вами келих вина таїть небезпеку. “Якщо ви випиваєте не більше двох порцій спиртного в день, то це навряд чи приведе до збільшення відкладень жиру в черевній порожнині”, — говорить д-р Скотт Вайс, доцент медичного факультету Гарвардського університету.

5. Не шукайте собі виправдань.

Вони тільки шкодять вашому здоров’ю. Існує розхожа думка, що “з віком деякі люди неминуче товстіють”. Це просто смішно: людина не може бути занадто старою для того, щоб прибрати черевце. В медичній школі Вашингтонського університету в Сент-Луїсі група чоловіків і жінок у віці 60-70 років вперше за багато років почала займатися фізкультурою. Через 9-12 місяців чоловіки схудли більше, ніж жінки, але в пропорції до ваги тіла і ті й інші скинули однакову кількість жиру, особливо на талії.

А як щодо модного виправдання, ніби ваші проблеми з вагою пояснюються генетичною схильністю? Забудьте про це. Навіть якщо у вас в роду багато товстунів, ви все одно можете зменшити об’єм своєї талії. Клод Бушар, професор фізіології з Університету Лаваль у Квебеку, зробив висновок, що лише на 35-40 відсотків різниця у вазі між людьми одного зросту пояснюється генетичними факторами. На решту 60-65 відсотків все залежить від вас.

Так що відкиньте всі виправдання, виберіться з крісла і займіться своєю талією — і своїм здоров’ям.