Багато людей вважають себе здоровими, якщо “нічого не болить”, але часто забувають, що організм працює 24 години на добу. Насправді здоров’я постійно знаходиться під загрозою через різні підводних каменів, які ніяк не дають знати про себе до певного моменту, розповів вчений, доктор медичних наук Вільям В. Лі (William W. Li).

За його словами, прожити довге і здорове життя можна скорегувавши раціон харчування. Лікар виділив п’ять головних функцій і систем організму, які можна захистити в тому числі за допомогою дієти.

Соя, чай і овочі для ангіогенезу

Щоб прожити довше, необхідно підтримувати баланс в організмі між його здатністю утворювати нові кровоносні судини і зростанням клітин. В іншому випадку збільшується ризик розвитку раку та інших захворювань, розповів Лі. Одними з найбільш ефективних продуктів для поліпшення ангіогенезу є соя, чорна малина, помідори, чай, гранат, сир. “Люди в Азії, які споживають багато сої, овочів і чаю, мають значно нижчий ризик розвитку раку молочної залози та інших видів злоякісної пухлини”, – додав Лі.

Риба для регенерації стовбурових клітин

Стовбурові клітини знаходяться в кістковому мозку, легенях, печінці та кишечнику. Їх робота полягає в підтримці, відновленні і регенерації тканин організму. Одним з кращих продуктів, що впливають на працездатність цих клітин, вчені називають жирну рибу, розповів Лі. Як приклад він навів дослідження Монреальського університету, які показали, що багата риб’ячим жиром дієта збільшує вироблення стовбурових клітин. Інші продукти, що стимулюють регенерацію, – містять антиоксиданти темний шоколад, чорний чай, червоне вино, манго і оливкова олія.

Антиоксиданти для захисту ДНК

Продукти, які можуть підтримати процес відновлення ДНК і уповільнити старіння клітин, повинні бути багаті антиоксидантами і різними вітамінами. До них відносяться вітаміни А, С, D, Е, бета-каротин, лікопін, лютеїн і селен, пояснив учений. Щоб заповнити їх запаси в організмі, важливо включати в раціон шпинат, капусту та іншу листову зелень, а також моркву, броколі, апельсини, ягоди, червоний перець, сочевицю, куркуму, квасолю, сардини і мигдаль, додав Лі.

Правильні продукти для захисту імунітету

Регулярне вживання деяких продуктів може як зменшити запалення, так і зміцнити ослаблену імунну систему, розповів лікар. Щоб посилити імунний захист, він порадив вживати продукти з протизапальними властивостями: оливкова олія, журавлинний і виноградний сік, чорну малину, волоські горіхи, корінь солодки, чорницю і перець чилі.

Ферментовані продукти для мікробіома

За словами Лі, ще один простий спосіб підтримати імунну систему-приділити увагу кишечнику. Він пояснив, що мікробіом відіграє важливу роль в природному захисті організму і, щоб його поліпшити, необхідно включити в раціон певні продукти. Зокрема, збільшити кількість корисних бактерій в кишечнику можуть улун і зелений чай, ківі, боби і темний шоколад. Особливу користь принесуть ферментовані продукти: кимчи, квашена капуста, йогурт і кефір.