Вагомий аргумент не кидати заняття спортом.

Користь фізичної активності давно відома. Але за новими даними, багаторічні тренування надають ще й омолоджуючий ефект. У людей за 70, які десятиліттями регулярно займалися спортом, серце, легені і м’язи за станом близькі до показників здорових людей, які на 30 років молодше.

Хороший приклад-74-річна Сьюзан Маграт (Susan Magrath). Вона бігає майже кожен день протягом 45 років. За її словами, пробіжки на природі затягують і дають відчуття звільнення. Сьюзан – живе підтвердження того, що багаторічні тренування зміцнюють серцево-судинне і м’язове здоров’я.

Нещодавно Маграт взяла участь у дослідженні під керівництвом спортивного фізіолога Скотта Траппа (Scott Trappe). Він одним з перших став вивчати покоління тих, хто тренувався все життя.

У 1970-ті в США стався бум популярності бігу і аеробних вправ. Тому багато людей, яким зараз за 70, регулярно займалися спортом близько 50 років. Дослідникам було цікаво дізнатися, в якому стані їх серцево-судинна система і скелетна мускулатура.

Ми виявили, що люди, які регулярно займаються рік за роком, в цілому здоровіші за своїх ровесників, які ведуть сидячий спосіб життя. У цих 75-річних чоловіків і жінок серцево-судинна система схожа на ту, що зустрічається у 40 – і 45-річних.

Скотт Трапп, автор дослідження

Дослідники розділили 70 здорових учасників на три групи. До першої увійшли ті, хто все життя займався спортом. Їм в середньому по 75 років, вони бігали і каталися на велосипеді в середньому 4-6 днів на тиждень (в цілому близько 7 годин).

Читайте також:  Нічні кошмари зв'язали з підвищеним ризиком серцевих захворювань

У другу групу включили 75-річних учасників, які не займалися регулярно, але іноді ходили пішки або грали в гольф. У третю – молодих людей близько 25 років, які тренуються з тією ж частотою, що і учасники першої групи.

Здоров’я серцево-судинної системи оцінювали за максимальним споживанням кисню (VO2 max). Це найбільша кількість кисню, яку людина здатна споживати протягом хвилини під час інтенсивного навантаження.

Такий показник служить критерієм аеробної витривалості. Учасники займалися на вело-тренажері, поступово нарощуючи інтенсивність, і видихали в прилад, що вимірює рівень кисню і вуглекислого газу.

Також у них взяли зразки м’язової тканини розміром з горошину. Вчені досліджували капіляри, що проводять в м’язи кров, і ферменти, які забезпечують працюючі м’язи паливом.

Читайте також:  Сир і вино здатні знизити ризик розвитку хвороби Альцгеймера

Хоча вибірка учасників була невеликою, результати дозволяють говорити про значну користь багаторічних тренувань.

У людей, які тренувалися все життя, серцево-судинна система виглядає на 30 років молодше.

Скотт Трапп, автор дослідження

Це примітно, тому що у середньостатистичної людини здатність переробляти кисень знижується приблизно на 10% кожні десять років після 30. Це поступовий процес, майже невідчутний, поки вам 30 або 40. Проблема стає помітною пізніше: з’являється задишка, труднощі при фізичній активності.

Вікове зниження VO2 max безпосередньо пов’язане зі зростаючим ризиком хронічних захворювань, смерті і втрати самостійності. Доведено, що підтримка серця і легенів в здоровому стані знижує ці ризики.

Результати дослідження м’язів вражають ще більше. М’язи 75-річних людей, які тренувалися все життя, практично ідентичні м’язам молодих учасників.

Читайте також:  Медики з Великобританії назвали застережливі ознаки раку легенів

82-річний Девід Костілл (David Costill), заслужений професор спортивної фізіології, ще один приклад, що підтверджує користь фізичної активності. Він активно тренується майже 60 років. Близько двадцяти років він брав участь у марафонах, поки його не почали турбувати коліна, а потім перейшов на плавання.

За його словами, фізично він витриваліший за своїх друзів того ж віку. «Коли я йду куди-небудь з друзями, яким близько 80, мені здається, що вони рухаються впівсили», — говорить він.

Результати цього дослідження ще раз нагадують про важливість руху. Вчені вважають, що 30-60 хвилин активності в день – ключ до здорового життя. Причому необов’язково бігати на марафонські дистанції або брати участь в велосипедних змаганнях.

«Ви отримаєте помітну користь для здоров’я від 30-45 хвилин ходьби в день — говорить Трапп. – Так, це не зрівняється з професійними тренуваннями, але це краще, ніж не вставати з дивана».

Джерело: Exercise Wins: Fit Seniors Can Have Hearts That Look 30 Years Younger

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News