Рука складається з 4 анатомічних областей: плечового пояса (ключиці і лопатки), плеча (плечової кістки), передпліччя (ліктьової та променевої кістки) і кисті (8 кісток зап’ястя, 5 п’ясткових кісток і пальців). Зазвичай під переломом руки розуміють порушення цілісності плечової кістки, передпліччя і кисті, а з переломами променевої кістки до травматологів звертаються найчастіше. Якщо серед перелічених діагнозів ви дізналися свій, читайте, як розробити руку після перелому і домогтися її повного відновлення.

1. Як розробляти руку після перелому променевої кістки

Лікувальна фізкультура після перелому променевої кістки в типовому місці спрямована на відновлення рухливості променево-зап’ясткового суглоба та дрібної моторики хворої руки. Перед початком заняття необхідно круговими рухами помасажувати кисть масажним м’ячиком з внутрішньої і зовнішньої сторони. Потім за допомогою масажного кільця су джок (ціна – 10-20 гривень) потрібно обробити кожен палець. Це допоможе відновити кровообіг і стимулювати роботу нервових закінчень.

Після перелому променево-зап’ясткового суглоба необхідно відновити згинання і розгинання кисті. З’єднайте долоні пальцями вгору і по черзі нахиляйте їх вліво/вправо і назад і вперед, натискаючи м’яко, але наполегливо. Врахуйте, що таку вправу можна робити тільки при відсутності титанових пластин.

Базові вправи для розробки руки після перелому променевої кістки:

Читайте також:  Замучив кашель — швидке та ефективне лікування

Якщо в результаті травми постраждали пальці, після зняття гіпсу розробляти їх потрібно дуже обережно, згинаючи і розгинаючи кожну фалангу. В іншому випадку є ризик виникнення контрактури – обмеження пасивних рухів, коли пальці не зможуть повністю зігнутися або розігнутися.

Важливо: Після перелому руку можна розробляти при терпимому тупому болі. Якщо ж біль стає гострим, вправу слід припинити.

В період реабілітації корисно перебирати пальцями дрібні предмети. Ідеально, якщо ви заведе собі тренажер: пазли, чотки, намиста або кишенькові шахи.

Після перелому променевої кістки корисними будуть наступні вправи (виконувати 6-12 разів до появи легкого болю):

 • покладіть руку долонею на стіл, зводіть і розводіть пальці, не відриваючи їх від стільниці;
 • натискайте на стіл кінчиками пальців;
 • по черзі піднімайте пальці над стільницею максимально високо;
 • по черзі обертайте кожним пальцем, не відриваючи решту від стільниці;
 • притримуйте хвору руку здоровою і піднімайте передпліччя, затримуючи його над столом на 3-4 секунди.

Більше вправ для розробки суглобів пальців і кисті після перелому – на відео.

2. Як розробляти руку після перелому ліктьового суглоба

Після перелому ліктьового суглоба пацієнту в першу потрібно відновити кровообіг, чутливість і рухливість руки. Для цього лікарі рекомендують лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, масаж.

Читайте також:  Чому болить спина та що з цим робити?

Відразу після зняття гіпсу можна повільно і обережно виконувати вправи по згинанню і розгинанню ліктьового суглоба. Ідеально, якщо в цьому вам допоможе терапевт, родич або друг. Руку обережно підтримують під ліктем, згинаючи і розгинаючи 5-10 разів. Вправи можна робити 3-4 рази в день. Оптимально, якщо ви будете виконувати їх у теплій воді: вона зніме біль і поліпшить відновлення суглоба.

Для розробки ротаційних (обертальних) рухів після перелому необхідно виконувати пронацію і супінацію передпліччя (повертати руку навколо своєї осі на 90 градусів).

Коли рухливість ліктьового суглоба трохи покращиться, обсяг виконуваних рухів збільшують. Хворому дозволяють розробляти руку з допомогою гімнастичних предметів – палиць, тренажерів, обважнювачів. В цей період необхідно повністю відновити силу і координацію рухів з допомогою простих, але ефективних вправ:

 • стисніть кисті в замок і заводіть руки за голову, ніби закидаєте вудку.
 • спробуйте зімкнути руки за спиною: один лікоть спрямований вгору, інший – вниз.
 • займайтеся з гімнастичною палицею як зі штангою. Якщо лікар дозволить, можна використовувати обважнювачі для рук вагою до 2 кг
Читайте також:  Применение сосудосуживающих капель при насморке

Корисні вправи для розробки руки після перелому ліктя:

3. Як розробляти руку після перелому плечової кістки

Розробляти руку після перелому плечової кістки починають ще до зняття пов’язки. Вправи виконують до 8 разів на день по 30 хвилин, повторюючи кожну по 6-10 разів.

 • Щоб зменшити набряк і поліпшити кровообіг в руці, необхідно обертати, згинати і розгинати ліктьовий суглоб і зап’ястя.
 • Зняти біль допоможе рух «маятник»: у положенні стоячи злегка нахиліться вперед і легко погойдуйте розслабленими руками.
 • Зчепивши руки в замок перед грудьми, виконуйте повороти тулуба.
 • Плескайте в долоні перед собою і за спиною.

Коли перелом зростеться, відновлюють колишній обсяг рухів. Для цього використовують блокові тренажери: руки піднімають, опускають і розводять в сторони, долаючи опір. Необхідно виконувати махи руками, відвести їх за спину і зводити лопатки.

Інші вправи для відновлення рухливості плечового суглоба:

Коли функціональність плеча відновиться, можна переходити до більш інтенсивних тренувань і зміцнювати м’язи плечового суглоба: висіти на перекладині або шведській стінці, віджиматися, вправлятися з легкими гантелями, плавати в басейні. Вправи при цьому поєднують з масажем і фізіотерапією.

Джерело: Likar.info