Напевно, найважливіший матеріал напередодні масових виїздів в ліс і на дачі. Лікар клінічної лабораторної діагностики та медичний директор мережі лабораторій KDL Ольга Маліновська розповідає, як максимально убезпечити себе від укусу кліща і куди бігти після укусу, щоб дізнатися, чи заражені ви чи ні.

— Кліщі відрізняються дивовижною здатністю до кровосмоктання. Їх організм складається з двох основних систем: травної системи і системи розмноження. Тулуб при наповненні кров’ю може збільшуватися в кілька разів. Звичайний цикл розвитку кліща — це яйце і три стадії зрілості (личинка, німфа і зрілий кліщ). В кожній стадії кліща треба насититися один раз протягом 3-10 днів. Організм цих павукоподібних виробив величезну кількість механізмів пристосування до несприятливих умов. Відсутність живлення або погані погодні умови не вбивають незрілі форми, а переводять їх в «режим очікування» кращих часів — кліщ може зберігати життєздатність близько двох років в голодному стані. Більш того, імунна система кліща пристосувалася до співжиття з збудниками багатьох захворювань — кліщового енцефаліту, бореліозу, піроплазмозу, ерліхіозу.

Кліщі живуть у лісах і парках (у тому числі міських), особливо багато їх буває близько водойм. Зазвичай вони піднімаються по високій траві чи кущах і вичікують. Потрапивши на одяг людини або шерсть тварин, кліщі інстинктивно прагнуть вгору, після чого знаходять місце з тонкою шкірою, близько розташованими судинами і присмоктуються. Кліща можна знайти в складках пахової області, за вухами, на волосистій частині голови і шиї.

Сліди укусу проявляються в почервонінні шкіри навколо місця присмоктування. Ранку видно не завжди. Хоча укус безболісний, у разі якщо кліщ присмоктався на термін більше доби і сильно збільшився в обсязі, він може викликати деякі дискомфортні відчуття на шкірі — бажання почухати місце укусу або легку хворобливість.

Кліщі в першу чергу асоціюються з кліщовим енцефалітом. Це важке захворювання, що вражає центральну нервову систему. Підступність цієї інфекції в тому, що на першому етапі її можна легко сплутати із звичайним вірусним захворюванням: підвищується температура, може з’явитися скутість і біль у м’язах і нерідко помітні специфічні шкірні явища. Якщо не звернути на це уваги, ускладнення можуть торкнутися серцево-судинної і нервової системи. Ще бореліоз може стати причиною ураження суглобів.

Як розпізнати бореліоз

Попадання борелію в організм людини можна запідозрити за специфічною шкірною реакцією навколо місця присмоктування — так званої мігруючої еритеми (сильне почервоніння шкіри. — прим. ред.), яка представляє собою зміну шкіри навколо місця укусу кліща. Зазвичай це виглядає як почервоніння шкіри, що збільшується в діаметрі або як червоне кільце, яке розходиться від місця укусу. Необхідно зазначити, що цей симптом з’являється не у 100% випадків. За недавніми дослідженнями вітчизняних вчених, близько 50% заражень можуть протікати без утворення еритеми — вони викликаються особливим видом борелій.

Бореліоз лікується антибіотиками. Без правильної терапії інфекція може викликати важкі ускладнення на суглоби, серцево-судинну і нервову системи.

Якщо боррелії потрапили в організм, еритема та локальна болючість у місці укусу можуть дати про себе знати протягом 3-30 днів, але в середньому симптоми проявляються через тиждень. Інші ознаки можуть бути відсутніми або нагадувати банальну ГРВІ. У цей період застосування антибіотиків найбільш ефективно.

Біль

Якщо не виникла хворобливість і почервоніння (при безеритемних формах), бореліоз може бути діагностовано лише на стадії ураження нервової або серцево-судинної систем. У цьому випадку з’являється міалгія (біль у м’язах. — прим. ред.), невралгія (ураження певного нерва. — прим. ред.) або порушення серцевого ритму. Такі явища можуть виникнути в термін від декількох тижнів до декількох місяців після зараження. У цей період поставити діагноз бореліоз для лікаря складно — укус кліща до цього моменту проходить. Пацієнти звертаються до невропатолога або кардіолога, але обстеження на наявність антитіл найчастіше не проводиться. В період від декількох місяців до декількох років після інфікування розвиваються пізні прояви захворювання: артрити великих суглобів, полінейропатії (одночасне ураження різних периферичних нервів. — прим. ред.) і розлади пам’яті.

Ймовірність інфікування бореліозом багато в чому визначається часом присмоктування кліща. Швидке виявлення і вилучення кліща знижує цей ризик. Але якщо кліща вдалося виявити лише через добу або пізніше, є дуже висока ймовірність передачі інфекції. На тілі людини кліщі можуть провести від одного до десяти днів, і визначити на око ступінь ситості паразита неможливо.

Що робити після укусу

В лікарні

Якщо ви виявили на собі кліща, який впився, його необхідно акуратно витягти. Це можна зробити спеціальними пристосуваннями з аптеки або ветеринарного магазину. Інструменти для вилучення кліщів у тварин можуть використовуватися і для людей. Небажано різко відривати кліща від тіла — хоботок може залишитися в шкірі.

Після цього необхідно відправитися в лабораторію. Витягнутого кліща здати на аналіз на інфекції, при цьому перевіритися самому. Результати підкажуть напрямок превентивної профілактики. Факт зараження людини підтверджується аналізом крові на антитіла. Дослідження на антитіла слід проводити через 10-14 днів після укусу і пізніше, а також при підозрі на зараження на бореліоз при симптомах ураження нервової системи, серця і суглобів. При пізніх проявах захворювання більш інформативним методом діагностики може бути не просто аналіз на антитіла (імуноглобуліни М і G до борреліїв), а імуноблот: розширений метод обстеження з визначенням антитіл до різних білків різних видів боррелій. Не можна переоцінити важливість точної діагностики при пізніх проявах бореліозу — прогноз при лікуванні хвороби Лайма на будь-якій стадії сприятливий.

Якщо виявляється бореліоз або виникає підозра на можливість передачі кліщового енцефаліту, слід негайно звертатися за медичною допомогою.

Як запобігти укусу кліща

Прогулянка в лісі

  • В ліс або в парк слід відправлятися тільки в закритому одязі, з довгими рукавами, в штанях, при цьому манжети повинні прилягати до тіла. Краще вибирати одяг світлих тонів. На темному тлі розгледіти паразита, який забрався на одяг, складно.
  • Необхідно носити головний убір, хоча б капюшон.
  • Одяг і шкіру потрібно обробляти спеціальними засобами від кліщів.
  • Необхідно постійно — не рідше одного разу на півгодини — оглядати і перевіряти відкриті ділянки тіла.
  • На дачних ділянках, розташованих поряд з лісами, можна проводити акарицидну обробку.
  • Після повернення з прогулянки необхідно оглянути шкіру: особливу увагу приділіть складкам шкіри (пахові складки, під колінами, за вухами, під грудьми у жінок) і волосистій частині шкіри голови. Кліща легше всього зняти, поки він міцно не присмоктався. У цьому випадку ймовірність передачі інфекції мінімальна.

Джерело: The challenger