Щорічно мільйони українців, дорослих і дітей, хворіють на застуду та страждають від алергії. Причому більше половини людей з алергією не звертаються до лікаря, так як вважають, що просто застудилися. Не виключено, що це стосується ваших друзів або знайомих, а може бути і вас особисто.

У дорослих застуда буває до трьох разів на рік, у дітей – частіше. Симптоми цих захворювань часто бувають схожими, але вони мають різні причини виникнення.

«Багато хто думає, що у них застуда, і зовсім не підозрюють, що вони алергіки. Ви здивуєтеся, дізнавшись, скільки людей у всьому світі лікуються від ГРВІ, замість того, щоб приймати антигістамінні. На жаль, але в століття технологій далеко не всі люди володіють потрібною інформацією», – стверджує доктор Роберт Вейс з медичного центру CT ENT Sinus and Allergy в Коннектикуті, США.

Тривалість і ретроспектива симптомів

Зверніть увагу, що часто різниця між застудою і алергією проявляється в термінах симптомів. Так, симптоми застуди в стандартному варіанті спостерігаються 7-10 днів, а. алергії можуть тривати набагато довше.

Відрізнити ці захворювання один від одного можна, так сказати, в ретроспективі. При алергічних реакціях симптоми можуть з’являтися в певний період року або, наприклад, в залежності від того, де знаходишся.

алергія на трави та пилок

Чим схожі алергія і застуда?

У цих захворювань симптоми часто схожі, починаючи від закладеності носа, нежитю, чхання та кашлю, і закінчуючи болем у горлі та запаленням слизової оболонки ока.

Спробуємо відрізнити застуду від алергії

Директор американського медичного центру Allergy & Asthma Centers Ендрю Кім визнає, що навіть деякі лікарі не можуть відрізнити застуду від алергії: «На жаль, звичайна простуда і алергія мають дуже схожі симптоми. Іноді лікарі вагаються в постановці правильного діагнозу».

Мало того, навіть досвідчені лікарі не можуть самі собі поставити правильний діагноз. Наприклад, доктор медичних наук, професор педіатрії Пол Ерліх кілька років страждав від алергії, але не знав про це – думав, що хворіє на застуду. Одного разу пацієнт Ерліха сказав, вказуючи на відомого лікаря, що, виявляється, і у медичних працівників буває алергія. Професор насторожився і вирішив пройти тести, які показали реакцію на пилок дерев (поліноз). Повчальна історія, погодьтеся.

Для того, щоб зрозуміти, чи маєте ви справу із застудою або алергією, слід відповісти на деякі питання:

 1. Як швидко проявилися симптоми? Якщо у вас застуда, то її симптоми проявляються поступово протягом одного чи двох днів. Якщо ж ознаки хвороби з’явилися раптово, як би з нізвідки, то, швидше за все, це алергія.
 2. Скільки тривають симптоми? При застуді симптоми хвороби зникають зазвичай через тиждень, а ось алергія може тривати довго, доки людина буде перебувати під впливом алергену.
 3. З’являються симптоми в один і той же час року? Якщо відповідь на це питання позитивне, то, швидше за все, мова йде про сезонну алергію. Може здатися, що від сезонної алергії неможливо позбутися, але останнім часом лікарі навчилися боротися і з цим «сезонним» захворюванням.
 4. Є свербіж, екзема, сльозяться очі? Ці симптоми більше характерні для алергії, ніж для застуди.
Як відрізнити застуду від алергії у дитини

Спробуйте відрізнити нежить при ГРВІ від алергічного риніту у дитини. Сумніваємося, що у вас вийде відразу. Але ми підкажемо декілька простих способів це зробити.

Алергічний риніт у дитини можна розпізнати моментально

 • Чхання нападоподібне
 • Виділення з носа “ллються рікою”, прозорі або напівпрозорі
 • Ніс свербить
 • Дитина не може дихати через закладеності носа, особливо вночі, з-за чого часто прокидається і вередує

Визначити алергічний нежить у дитини можна не тільки за характером риніту, але і по його обличчю.

 • Набряклість обличчя і утрудненість дихання малюка повинні відразу насторожити. Дитина дихає ротом, у неї сохнуть губи, і п’є вона більше звичайного.
 • Сильно червоніють очі, з’являється сльозотеча (ознака алергічного кон’юнктивіту). Часто з’являються темні кола під очима. За даними досліджень, такою формою нежитю найчастіше страждають дошкільнята та підлітки.

Якщо мама чи тато страждають алергією, ймовірність появи її у малюка складає 30%. Якщо алергіки обоє батьків – 60-70% того, що у дитини алергічний риніт.

Ступені алергічного риніту у дітей

 • Легка, якщо малюк активний і нормально спить.
 • Середня, якщо у нього знижується активність, порушується сон, він вередує.
 • Важка ступінь алергічного риніту у дитини проявляється в яскраво виражених симптомах і відмові від їжі.

Алергічний риніт класифікують і за порами року: сезонний, який проявляється навесні-влітку і цілорічний, що проявляється протягом всього року, незалежно від сезону.

Сезонний риніт найчастіше виникає через пилок. Так що, якщо з сімейного пікніка на природі ваш малюк приїхав “застудженим”, зверніться до алерголога. Можливо, це серйозна алергічна реакція – сінна лихоманка, а нежить з’явився її провісником. Невиключенно, що за ним піде кон’юнктивіт і бронхіальний кашель.

алергія на цвітіння

Як діагностують алергію у дітей
 • Роблять шкірні проби. Дряпають шкіру на тильній стороні передпліччя і капають алерген. Така діагностика вважається найбільш достовірною, але її не проводять в період загострення хвороби, за 5 днів до процедури припиняють прийом антигістамінних препаратів (якщо такі призначалися) і не дозволяють тестувати вагітних і годуючих мам. В інших випадках, якщо вам від 4-50 років, шкірні проби дозволені.
 • Аналіз крові на особливі імуноглобуліни Е – це основний показник алергологічного профілю, що дозволяє виявити захворювання алергічної природи і диференціювати їх. Його можна робити в період загострення, протипоказань немає, тому вважається більш зручним. Але аналіз крові на імуноглобуліни Е досить дорогий (від 160 грн.), а також спостерігається висока похибка.
Причини ГРВІ і алергії

Спершу розберемося з причинами виникнення цих захворювань.

Застуду з найбільш поширеним риновірусом можуть викликати десятки підтипів вірусів. Це захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Застудою можна захворіти в будь-який час року, але частіше за все, звичайно, взимку.

А ось причина алергії – не вірус. Вона розвивається в тому випадку, якщо імунна система відгукується на звичайну речовину так, як ніби воно являє небезпеку організму. В результаті організм робить біологічно активне з’єднання гістамін, яке викликає багато загальних симптомів алергії.

Чим відрізняється лікування?

З допомогою деяких безрецептурних медичних препаратів лікують як застуду, так і алергію. Однак, є певні відмінності в лікуванні кожної хвороби.

На жаль, вчені поки що так і не придумали препарат для лікування застуди. При застуді рекомендується більше відпочивати, пити багато рідини і т. д. Але є препарати, призначені для поліпшення симптомів цього захворювання. Це протинабрякові препарати для зменшення закладеності носа і знеболюючі препарати, що зменшують біль у горлі або ломоту в тілі.

Кращий засіб боротьби з алергією – це профілактика. Якщо ви знаєте, який алерген викликає у вас алергічну реакцію, то, природно, його слід уникати. А взагалі ж алергію можна лікувати за допомогою антигістамінних препаратів. Вони протидіють гістаміну.

Організм можна привчити до алергену, що викликає симптоми алергії, якщо вводити його протягом певного часу (зазвичай декількох місяців) за допомогою уколів. Природно, мова йде про невеликі дози алергену, які повинен визначити лікар. Називається таке лікування імунотерапії.

Коли йти в лікарню?

Якщо симптоми серйозні або якщо вони тривають більше 2 тижнів, то в цьому випадку, можливо, варто піти до лікаря. За допомогою спеціальних тестів лікарі визначать тригери алергії, а після того, як буде знайдений конкретний алерген, вам призначать лікування.