Весна і літо – сезон, коли у багатьох людей виникають алергія на квітковий пилок. Дізнайтеся, як можна усунути симптоми полінозу.

Хвороба цивілізації

Алергія – захворювання, при якому імунна система надмірно реагує на певні речовини (алергени). На сьогоднішній день алергія – це одне з найпоширеніших захворювань у світі. За даними медичної статистики, від алергії страждає близько 20% населення. Переважно алергією хворіють жителі міст. На думку медиків це в першу чергу пов’язано з надмірною чистотою в житлових приміщеннях. Кандидат медичних наук, лікар-алерголог Медичної мережі «Добробут» Олена Свідрі зазначає, що алергія практично не зустрічається у осіб, що живуть в умовах антисанітарії.

Алергія може розвинутися на шерсть тварин, продукти харчування, хімічні речовини, лікарські препарати та інші об’єкти, здатні викликати імунну реакцію в організмі. Але найчастіше відзначається алергія на пилок. Алергічні прояви виникають в сезон активного цвітіння, навесні і влітку. Сховатися від алергену практично неможливо, так як пилок літає всюди. Навіть вдома ви не застраховані, так як варто відчинити вікно і пилок потрапить всередину.

Симптоми

Симптоми полінозу (алергії на пилок рослин) багато в чому схожі з застудою. При алергічній реакції на пилок відзначається рясний нежить, сльозоточивість, кашель, чхання, почервоніння очей, свербіж і ускладнений подих. Якщо подібні симптоми у вас виникають навесні або влітку і тривають протягом декількох днів, то можливо у вас алергія. Для підтвердження діагнозу необхідно звернутися до лікаря-алерголога.

Пізнє літо і рання осінь – це період цвітіння амброзії, полину і лободи – рослин, які найчастіше стають причиною полінозу.

Діагностика

Алергію діагностує лікар-алерголог. Діагностика захворювання зводиться не тільки до підтвердження діагнозу «алергія», але і пошуку причинного алергену. Спочатку лікар попросить вас докладно розповісти про симптоми захворювання, а також часу, коли вони почалися. Інформація про період початку захворювання дуже важлива, так як це може значно полегшити пошук алергену. Якщо хвороба почалася в період цвітіння певної рослини, то, швидше за все, воно й послужило причиною алергії. Для точного визначення алергену проводиться алергологічна проба. Суть даної процедури зводиться до нанесення суміші різних алергенів на скарифіцированну (подряпану) шкіру. Після нанесення лікар стежить за місцевою реакцією.

При полінозі (і будь-яких формах аллергозів) працювати на хімічному виробництві – це піддавати себе щоденному ризику отримати набряк Квінке.

Що можна зробити?

Як вже згадувалося вище, уникнути контакту з алергеном вам не вдасться, тому сезон цвітіння потрібно зустрічати у всеозброєнні. Найефективніший спосіб уникнути неприємних симптомів – це взяти відпустку на період цвітіння, і виїхати в країну, де подразнююча рослина не росте.

Якщо ж з подорожжю не виходить, то дотримуйтесь наступних правил:

  • Не відчиняйте на ніч вікон, так як в будинок може проникнути пилок.
  • Як тільки вернетесь додому, зніміть з себе весь одяг і киньте її в прання, а самі прийміть душ. Так ви позбавитеся від осілого пилку на одязі і шкірі.
  • Щодня здійснюйте вологе прибирання без застосування дезінфікуючих засобів.
Як лікуватися?

Для усунення алергічних симптомів найчастіше застосовуються антигістамінні препарати. Сучасні антигістамінні препарати володіють мінімальними побічними ефектами, і в цілому безпечні для організму.

Боротися з алергічним ринітом і кон’юнктивітом можна за допомогою кортикостероїдних препаратів, які сповільнюють вироблення медіаторів запалення, тим самим знижуючи вираженість захворювання. Закладеність носа також можна усунути за допомогою протизастійний назальних препаратів у вигляді крапель або спреїв.

Крім медикаментозного лікування також застосовується більш сучасний метод лікування алергії на пилок – гіпосенсібілізація. Суть лікування зводиться до того, що в зимовий сезон перед початком цвітіння в організм людини вводяться алергени з поступовим підвищенням дозування. У підсумку, імунна система алергіка поступово звикає до алергену, і вираженість симптомів у період цвітіння буде вже не такою бурхливою.