Найбільш часто для визначення меж норми ваги використовується ІМТ-індексу маси тіла. Але це далеко не єдина формула розрахунку ідеальної ваги, а багато фахівців вважають її застарілою.

Багато людей спантеличені питанням – а нормальний чи у мене вага? Згідно зі статистикою, третина населення розвинених країн має занадто високу масу тіла. Але може бути і дефіцит, що не менш шкідливо для здоров’я.

В Україні найбільш поширений індекс маси тіла (ІМТ), або body mass index. Вираховується він як вага, поділена на ріст в квадраті. Наприклад, при зрості 165 сантиметрів і вазі 60 кілограмів ІМТ буде дорівнює 22. Нормою вважається діапазон від 20 до 22 для жінок і від 23 до 25 у чоловіків.

Зараз багато вчених вважають цей індекс застарілим, оскільки він не враховує, зокрема, вік. Проте, по ньому можна зрозуміти приблизну картину. Наприклад, при ІМТ вище 25 у жінок рекомендується швидше міняти свій спосіб життя — зайнятися спортом і стежити за харчуванням.

Є спосіб, що дозволяє обчислити свою ідеальну вагу. Це метод Лоренца. Формула виглядає так: Х — 100 — (Х-150) / 2; де Х — взяте в сантиметрах Числове значення зростання. Для прикладу знову візьмемо зростання в 165 сантиметрів. Віднімаємо 150, ділимо результат на два, виходить 7,5. Після від 165 сантиметрів віднімаємо 100 і 7,5. Виходить, ідеальна вага буде 57,5 кілограма. В межах норми по цій системі буде відхилення в два кілограми в ту чи іншу сторону.

Найсучасніша методика, застосовувана рядом американських страхових компаній, враховує вік і статура. Її автори звернули увагу на те, що у астеніка і гіперстеніка одного зросту і віку різниця в нормальній вазі буде майже десять кілограмів.

Тут перш за все потрібно визначити свою статуру. У астеників тонка кістка, довгі кінцівки і невелика прошарок підшкірного жиру. Гіперстеніки зазвичай мають добре розвиненою мускулатурою, таких людей часто називають кремезними. Нормстенікі – до них відноситься більшість людей, це щось середнє між астеніками і гіперстенікамі. З системою вимірювання ваги за методом Metropolitan Life Insurance Co можна ознайомитися в спеціальних таблицях. Наведемо одну для прикладу.

Таблиця