У переддень екзаменаційної пори випускникам, абітурієнтам, студентам належить вивчити важкі масиви інформації. Це складне завдання і для тих, хто старанно займається цілий рік, тренує свою пам’ять, постійно підучує новий матеріал, і вже тим більше для тих, хто відкриває підручник від випадку до випадку, і ось один з них наступив.

Стандартний алгоритм підготовки до іспиту в короткі терміни передбачає створення лаконічного конспекту, регулярне його перегортання протягом кількох наступних днів з обов’язковим перериванням на відпочинок і заповнення відсутньої інформації. Для людини, що бажає освоїти великі масиви інформації, існує два шляхи:

  • або робити це регулярно протягом усього періоду навчання з підсумовим повторенням і закріпленням інформації;
  • або поверхневе ознайомлення з матеріалом в короткі терміни, запам’ятовування ключових моментів з наступним відтворенням повної картини на підставі деколи асоціативного мислення.

Кому що ближче за духом – індивідуальний вибір. Однак часто виникають ситуації несприйняття інформації і при регулярному вивченні матеріалу, і при його поверхневому освоєнні. Що ж робити в такому випадку?

Помилка № 1. Відсутність здорового способу життя

Недостатня кількість часу для здорового сну, незбалансоване харчування і наявність шкідливих звичок підточують нашу пам’ять, і мозок просто відмовляється сприймати будь-які обсяги інформації.

Важливо: спати 7-8 годин на добу; відмовитися від споживання нікотину, алкоголю і тим більше наркотиків, а свій харчовий раціон наповнити продуктами, що містять магній, цинк, селен, хром, вітаміни групи В, ненасичені жирні кислоти Омега-3 і Омега- 6 (цільнозерновий хліб, овочі і фрукти зеленого і червоного кольору, морська риба, оливкова олія).

Помилка № 2. Психологічні блоки та бар’єри

Якщо постійно твердити собі про нездатність небудь запам’ятати, так і станеться. Протилежною крайністю є зайва впевненість у здібностях своєї пам’яті. Одних багато разів пам’ять підводила і вони втратили надію на успішне освоєння інформації, інші ж вважають себе геніями від природи і на навчання не поспішають витрачати багато часу. Це дві крайності, що перешкоджають нормальному вивченню необхідного матеріалу. Істина посередині.

Важливо: постійно тренувати свою пам’ять – і коли ви відчуваєте її слабкість, і коли горді її станом. Постійно щось читайте, “їжа для розуму” вкрай необхідна, вирішуйте логічні головоломки, грайте в інтелектуальні ігри, вивчайте щось нове і неодмінно цікаве, тому що …

Помилка № 3. Відсутність інтересу до інформації

Заучувати нецікаву інформацію вкрай важко. Відбувається те саме горезвісне зубріння, а не вчення. Звичайно, в рамках шкільної або університетської програми вся інформація вкрай рідко буває цікавою, але потрібно вміти її трохи перетворювати.

Важливо: вчити буде цікавіше, якщо пов’язувати теоретичний матеріал з практикою (вчити теорію на прикладах) і якщо уточнювати незрозумілі моменти в авторитетної цікавої людини, та й сам процес підготовки до іспиту краще проводити в “інтелектуальній бесіді”, а не на самоті, лише з підручником.

Помилка № 4. Невикористання раніше вивченої інформації

Адже вона може стати в нагоді як ботаніку-відмінникові, так і двієчнику, ледачому, але різнобічно розвиненому. Складаючи відповідь на екзаменаційний білет, важливо залучати найрізноманітніші приклади з життя, раніше почуту і прочитану інформацію. Одна з здібностей нашої пам’яті полягає в тому, щоб звільнятися від давно непотрібної інформації, тому …

Важливо: постійно повторювати необхідний на певному етапі життя матеріал, поспішайте вдосконалюватися у цікавій вам темі. І нехай всі предмети не можуть бути цікавими і корисними для кожного студента, але знайти інтерес до певних (бажано екзаменаційних) дисциплін необхідно.