Нарешті знайдені ключові компоненти ВІЛ, які можуть привести до абсолютно нових підходів в боротьбі з інфекцією. Британські вчені Ради з медичних досліджень молекулярної біології в Кембриджі і Університетського коледжу в Лондоні вивчили механізм ураження здорових клітин вірусом імунодефіциту людини, і збираються використовувати його проти самої хвороби.

ВІЛ є частиною підтипу вірусів під назвою «ретровіруси». Це означає, що він складається з РНК і здатний перетворювати навіть здорові ДНК в згубні для організму компоненти. Інфікована клітина може виробляти вірусні клітини з різними геномами РНК, яка перезапускає цикл інфекції. Цей незвичайний спосіб зараження і ускладнює розробку вакцини проти ВІЛ.

Раніше було невідомо, як саме вірус отримує генетичні будівельні блоки, необхідні для синтезу ДНК, щоб інфікувати клітини-господаря.

Проте дослідницька команда викрила поведінку вірусу. Вони встановили, що капсид (білкова оболонка, яка оточує вірус) містить пори, які дуже швидко відкриваються і закриваються, подібно людському оку. Це дозволяє їм «всмоктувати» будівельні нуклеотиди і використовувати ці «будматеріали» для зараження здорових клітин. Капсид захищає вірус від імунної системи, навіть коли той проникне в клітку, а усмоктувальні пори постійно постачають вірус «паливом». Тому профілактика і лікування ВІЛ-інфекції була не ефективною.

Читайте також:  Вчені назвали корисний для здоров'я напій

Відкриття, опубліковане в журналі Nature, було зроблено шляхом вивчення атомної структури капсида і створення мутантних вірусів ВІЛ, що і дозволило команді простежити за поведінкою пір.

Але і на цьому їх експеримент не закінчився. Щоб запобігти вірус від клонування самого себе і зараження інших здорових клітин, вчені розробили молекулу-інгібітор, яка успішно блокує пори капсида, знешкоджуючи вірус. Проблема тільки в тому, що ця молекула неспроможна проникати в клітини людини, і, отже, не може дати ради ураженим клітинами.

Проте, дослідники запевняють, що їх результати допоможуть незабаром створити ліки, яке зможе блокувати пори капсида зсередини. Крім того, ця нова молекула-прототип зможе допомогти в розробці ліків для лікування інших ретровірусів, адже механізм зараження ВІЛ вже розгаданий.

Читайте також:  Які напої найкраще рятують від спраги у спеку: поради експертів

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІЛ-ІНФЕКЦІЯ: ЧОМУ ЦЕ СТОСУЄТЬСЯ САМЕ ВАС?

ФАКТИ ПРО ВІЛ / СНІД