Біль у вусі – поширений симптом, турбує дітей та дорослих. Найчастіше мова йде про запальний процес або травми. Лікуванням болю у вусі повинен займатися лікар. Існує декілька рекомендацій, які дозволять вам вгамувати біль до того часу, як ви звернетеся до фахівця.

Чому болить вухо – найпоширеніші причини

Існує безліч різних причин, за яких можлива поява болю у вусі. Важливо вчасно звернути увагу на симптом і вжити заходів. В іншому випадку можливі ускладнення, які можуть призвести до серйозних наслідків, аж до часткової або навіть повної втрати слуху. Найчастіше сильний біль у вусі виникає внаслідок таких обставин:

 • Отит. Це найбільш поширена причина больових відчуттів у вусі. Отит зустрічається як у дорослих, так і у дітей. Отит буває зовнішнім, середнім і внутрішнім. При зовнішньому отиті відзначається ураження елементів зовнішнього вуха або ж вся поверхня вуха. При середньому отиті патологічний процес зачіпає барабанну порожнину. При внутрішньому отиті запалюється лабіринт. Тому внутрішній отит ще називають лабіринтитом. Найчастіше отити мають інфекційну природу. Їх можуть викликати грибкові захворювання, бактеріальні інфекції, віруси, хвороби носоглотки, а також травми і інші ураження різних елементів вуха.
 • Чужорідні предмети у вусі. Якщо вухо болить у дитини, то цілком ймовірно, що вся проблема в чужорідному предмет у вусі. Діти нерідко заштовхують у вухо дрібні предмети, наприклад, намиста, горох та інші. Не потрібно самостійно намагатися витягувати предмет з вуха! Нехай це зробить лікар, використовуючи спеціальні інструменти.
 • Рідина у вусі. Біль у вусі може бути спровокований попаданням, а потім і застоєм рідини в вусі.
 • Сірчані пробки. Це ще одна причини болю у вусі. Сірчані пробки чинять тиск на барабанну перетинку і слуховий прохід, з-за чого людина відчуває дискомфорт і навіть біль.
 • Фурункульоз. Фурункул в області вуха – нерідке явище. Поява гнійника супроводжується сильним часто пульсуючим болем, яка не проходить, поки фурункул не зникне. Фурункул в області вуха – досить небезпечне захворювання, оскільки інфекція може легко проникнути вглиб вуха і навіть поширитися на пазухи. Лікуванням такого захворювання повинен займатися тільки лікар.
 • Баротравма. Занадто високий тиск, який чиниться на вухо носить пошкоджуючий характер і називається баротравмою. Баротравми можуть бути викликані різкими і гучними звуками, а також занадто різкими перепадами атмосферного тиску.
 • Розрив барабанної перетинки приводить до сильних болів у вусі. Такий стан, як правило, провокується травмами.
 • Євстахіїт. Це запалення євстахієвої труби, яке найчастіше виникає при респіраторних інфекціях.
 • Мастоїдит. Дана патологія характеризується запаленням соскоподібного відростка, який розташований на скроневої кістки.
 • Лімфаденіт. Запалення завушних лімфатичних вузлів – ще одна причина болю у вусі. Запалення лімфовузлів може виникати в силу різних причин.
 • Паралічі та порізи лиця – ще одна причина больових відчуттів у вусі.
 • Зубний біль. У ряді випадків зубний біль може поширюватися і на вуха.
 • Високий артеріальний тиск. Як правило, при підвищеному кров’яному тиску крім болю, також людина відчуває шум або гудіння у вухах.
 • Паротит (свинка). При запаленні слинних залоз больові відчуття можуть поширюватися і на вухо.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Будова вуха

Що робити, якщо болить вухо

Як правило, болі у вусі виникають різко. Найчастіше це відбувається в нічний час, коли, на жаль, у людини немає можливості звернутися в поліклініку. У таких випадках важливо знати, що зробити для зняття больового синдрому, щоб дочекатися ранку і вже потім звернутися до лікаря. Якщо у вас заболіло вухо, то ось кілька рекомендацій, які допоможуть вам зняти біль:

 • Сольовий компрес при болю у вусі. Якщо при болю у вусі не відзначається підвищення температури, то можна зробити сольовий компрес, тільки він обов’язково повинен бути теплим. Сольовий компрес прикладають до хворого вуха. Найефективніше використовувати сольові компреси, коли біль тільки дає про себе знати. Тому починайте діяти вже при перших симптомах.
 • Борний спирт. Якщо у вас немає індивідуальної нестерпності та інших протипоказань, то змочіть вату борним спиртом і вставте у вухо. Борний спирт добре знімає вушний біль.
 • Знеболюючі препарати. При больових відчуттях у вусі допоможуть і знеболюючі препарати. В даному випадку слід приймати той знеболюючий засіб, до якого ви звикли, і що вам допомагає зняти біль.
 • Народні засоби. Ви можете скористатися безліччю рецептів народної медицини, яких легко відшукаєте в інтернеті. Однак тут слід бути обережним, особливо якщо мова йде про дітей та людей, які мають схильність до алергій.
Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Застосовувати самостійно вушні краплі або намагатися витягти чужорідне тіло (якщо мова йде про це) з вуха самостійно ні в якому разі не можна. Цим повинен займатися тільки лікар відповідної кваліфікації.

Пам’ятайте, що проводити самостійно лікування в домашніх умовах можна тільки в тому випадку, якщо немає високої температури. Якщо ж температура підвищується, а стан хворого погіршується, то слід викликати швидку допомогу.

Лікування болю у вусі

Який ліккар допоможе при сильному болю у вусі

При болю у вусі слід звернутися до лікаря-отоларинголога (лор). На огляді лікар уважно вислухає вас, проаналізує скарги, проведе огляд і поставить відповідний діагноз. Потім, залежно від поставленого діагнозу, буде проводити лікування. Якщо причина болю в вухах криється в підвищеному артеріальному тиску, то хворий відправляється до кардіолога або терапевта, які складають схему лікування причини болю у вухах.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

У більшості випадків лікування вушних захворювань проводиться в амбулаторних умовах. Лише у тяжких випадках хворого можуть госпіталізувати в стаціонарне відділення.

Лікування хворого проводиться в залежності від причин, що викликали біль у вусі. Якщо мова йде про отит, то в першу чергу проводиться медикаментозна терапія, спрямована на знищення інфекції, яка викликала хворобу. Найчастіше отит викликають бактерії, тому застосовуються місцеві антибіотики. Також використовуються антисептики у вигляді крапель.

Крім антибактеріальної терапії, лікарі також прописують пацієнтам і судинозвужувальні краплі в ніс. Це необхідно для зняття набряклості слизової оболонки євстахієвої труби. Таким чином, зменшується навантаження на барабанну перетинку.

Для зняття набряклості слизової оболонки також доцільно застосування антигістамінних препаратів.

Жарознижуючі препарати призначаються хворому при високій температурі. Крім жарознижуючого ефекту, ці ліки також допомагають трохи зняти біль у вусі. В даний час найбільш безпечними жарознижувальними препаратами є ліки на основі парацетамолу.

При своєчасному зверненні до лікаря-отоларинголога і адекватній терапії хворобу можна вилікувати за кілька днів. Головне – не займатися самолікуванням, а як можна швидше звернутися за медичною допомогою, особливо коли йдеться про здоров’я дітей.