З’явилися гнійні виділення з вуха? Піднялася температура? Можливо у вас гнійний отит!

Отит – запалення вуха. Це захворювання деякими симптомами схоже на звичайну застуду. Так при отиті теж характерне підвищення температури і головний біль. До того ж отит найчастіше виникає одночасно з простудними захворюваннями. Але є й інші характерні для отиту симптоми, які вказують на розвиток запального процесу у вусі. Застуду можна «пережити», не вдаючись до допомоги лікарів, але при появі ознак отиту необхідно звертатися за допомогою до отоларинголога. Тому що якщо не почати своєчасне лікування, це захворювання може призвести до помітного зниження слуху і навіть стати причиною розвитку менінгіту.

Отити

Розрізняють декілька видів отиту. За місцем дислокації виділяють:

 • Зовнішній отит запалення зовнішнього слухового проходу. У цьому випадку запалюється частина слухового проходу, розташована між барабанною перетинкою і отвором зовнішнього слухового проходу.
 • Середній отит.Воспаляется місце між барабанною перетинкою і лабіринтом.
 • Внутрішній отит або лабіринтит – запалюється область внутрішнього вуха.

Розрізняють також гострий і хронічний, катаральний і гнійний отити. Поговоримо про гнійний середній отит.

Причини виникнення гнійного середнього отиту

Причиною появи гнійного середнього отиту є інфекція. Це можуть бути віруси, бактерії або грибки. Найчастіше інфекція потрапляє в область середнього вуха з носоглотки. Ангіна, гайморит, застуда – будь-яке захворювання верхніх дихальних шляхів може спровокувати розвиток гнійного отиту.

Крім того підвищують ризик виникнення гнійного отиту переохолодження, травми вуха, пірнання у відкритих водоймах, де можна «зловити» інфекцію.

Симптоми гнійного середнього отиту

До характерних симптомів гнійного середнього отиту відносяться:

 • головний біль
 • підвищення температури
 • шум у вухах
 • біль у вусі
 • стріляючий біль в щелепу або в око
 • закладеність вуха
 • погіршення слуху
 • гнійні виділення з вуха
Стадії гострого отиту

Перебіг гнійного середнього отиту поділяють на п’ять стадій:

Перша стадія. Все починається з шуму у вухах і відчуття закладеності вух. Часто при розмові чується луна. Якщо отит не супроводжується застудою або ГРВІ, то температура на цій стадії розвитку отиту нормальна.

Друга або катаральна стадія. Слизова оболонка середнього вуха виробляє велику кількість випоту, з’являється відчуття, що у вусі щось перетікає. З’являється біль у вусі і підвищується температура.

Доперфоратівная стадія. На цій стадії захворювання випіт інфікується і розвивається гнійне запалення. При цьому біль посилюється, починає стріляти в щелепу або в око. Сильно погіршується слух.

Четверта або постперфоративна стадія. Запальний процес призводить до того, що проривається барабанна перетинка і гній починає витікати через вушний прохід. Це послаблює тиск на барабанну перетинку, що призводить до зменшення болю і зниження температури.

Репаративна стадія. На цій стадії запальні процеси зменшуються. На місці прориву барабанної перетинки утворюється рубець. Залишається шум у вухах, але слух поступово відновлюється.

Але іноді гній не знаходить виходу назовні. Тоді інфекція може поширитися всередині черепної коробки. У цьому випадку виникає небезпека появи ускладнень.

Ускладнення гнійного отиту

Запалення може перекинутися на кісткову тканину в скроневій області. Це захворювання називають мастоїдит. Гнійний отит може призвести також до виникнення менінгіту і абсцесу мозку. Ще однією серйозною загрозою отиту є сильне погіршення слуху.

Хронічний гнійний отит

Отит може протікати гостро, а може набувати хронічні форми. Хронічний гнійний отит – це постійне джерело інфекції в області середнього вуха. Він також небезпечний внутрішньочерепними ускладненнями і погіршенням слуху.

Щоб не допустити появи ускладнень, при появі симптомів отиту потрібно відразу звертатися до лікаря.

Лікування гнійного отиту

При лікуванні отиту важливо враховувати, на якій саме стадії перебуває хвороба. Завдання лікаря – не просто ліквідувати запалення, а й відновити слух.

Консервативне лікування. Для лікування отиту, як правило, застосовують консервативне лікування. Зазвичай це антибіотики, судинозвужувальні краплі в ніс, знеболюючі засоби. Застосовують також фізіотерапевтичні процедури.

Хірургічні методи. Якщо ви звертаєтеся до лікаря в самій гострій стадії, коли йде активний запальний процес, але гній ще не випливає з вуха, то може виникнути необхідність в особливій процедурі під назвою парацентез. Ця процедура являє собою прокол барабанної перетинки. Вона проводиться під місцевою анестезією. Прокол робиться для того, щоб дати вихід гною і запобігти розвитку ускладнень.

Хірургічне втручання може знадобитися для відновлення слуху після перенесеного отиту, для видалення спайок і виправлення барабанної перетинки.

Лікуєте вуха своєчасно, не допускайте розвитку запальних процесів і нехай ваш слух завжди залишається чуйним!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЛІКИ ПРИ ВУШНИХ ЗАХВОРЮВАННЯХ

ЛІТНІ “СЮРПРИЗИ” ВІД ВУХА, ГОРЛА І НОСА