Зростання пилових і газових забруднень повітря збільшує ризик розвитку інфаркту міокарда, особливо в період низьких температур, – показали дослідження польських фахівців, представлені під час конференції інтервенційних кардіологів в США.

Дослідження велися в декількох центрах у Польщі і показують, як зростає кількість інфарктів в залежності від зростання концентрації пилу. Дослідники з American Heart of Poland S. A. (AHP) проаналізували забруднення, викликані збільшенням концентрації зважених часток PM2.5 і PM10 і діоксиду сірки. Про результати своїх досліджень розповіли на конференції Transcatheter Cardiovascular Therapeutics, яка відбулася в Денвері, штат Колорадо.

Польські фахівці AHP довели, що зростання забруднення повітря (спостережуване особливо в поєднанні з низькою температурою повітря) і більша концентрація зважених часток PM2.5 і PM10 впливає на виникнення серцевих нападів типу NSTEMI як в день забруднення, як і на наступний день після його зростання.

NSTEMI, від англійського non-ST-elevation myocardial infarction, означає інфаркт міокарда без відкритого підйому сегмента ST. Це менш обширний інфаркт, під час якого внаслідок обмеженого надходження крові через коронарну артерію, виникає некроз невеликих ділянок серцевого м’яза. Більш великий серцевий напад відбувається у разі STEMI (з так званої висоти сегмента ST), коли доходить до повного припинення кровотоку в коронарній артерії.

– У випадку серцевих нападів типу STEMI істотний вплив як в день забруднення, так і в наступному дню був пил PM2.5 і PM10, а також діоксид сірки і діоксид азоту, – підкреслює голова AHP, проф. Павло Бушман.

На думку авторів досліджень, подібні забруднення повітря повинні бути розцінено як фактор ризику інфаркту міокарда. – Його зниження повинно стати пріоритетом, який вплине на зниження кількості серцевих нападів і смертності від серцево-судинних причин – звертає увагу доктор наук Петро Бушман, керівник відділу Доклінічних Досліджень Науково-дослідного Центру American Heart of Poland.

Смог не тільки впливає на розвиток захворювань органів дихання, таких як астма, алергія та хронічне обструктивне захворювання легень, але також сприяє багатьом серцево-судинним хворобам, що є основною причиною смерті серед поляків “, – сказав Кшиштоф Мілевський, співавтор дослідження. Директор AHP.

Джерело: PAP