Журнал Scientific Reports розповів про дослідження групи вчених з Іллінойського університету в Урбана-Шампейні (США), зробили незвичайне висновок про природу каменів у нирках. Ці фахівці заявили: камені в нирках то руйнуються, то знову ростуть.

Дотепер у медицині переважала теорія про неможливість розчинення каменів у нирках. Згідно з цим поданням, камені в нирках є однорідними утвореннями, не схожими на інші наявні в природі камені. Проте нова робота вчених спростовує дану концепцію. Фахівці з’ясували, що структура ниркових каменів схожа з природними мінералами, і подібно мінеральним утворенням вони постійно частково руйнуються і знову виростають.

До свого рішення дослідники прийшли, отримавши дані аналізу, в якому була задіяна комбінація передових методів мікроскопії. Фахівці змогли побачити структуру ниркових каменів у масштабі декількох сотень нанометрів і зрозуміти, як утворюється в нирці камінь.

«Зародок утворюється з злипаючих кристалів оксалату кальцію, які потім шар за шаром покривається додатковими рівнями з органічних речовин і оксалату. По мірі зростання шари можуть руйнуватися, а потім знову заповнюватись новими нашаруваннями», – розповіли автори проекту.

Таким чином, ниркові камені постійно знаходяться в процесі росту і розчинення. Це відкриття, на думку вчених, дає надію на те, що медиками все ж буде отриманий метод впливу, що дозволяє домагатися повного розчинення каменів всередині нирок – подібне поки що вважається неможливим.

Джерело: МедікФорум