З настанням літнього сезону, мало хто встоїть перед спокусою повалятися на сонечку, щоб отримати красивий і рівний відтінок шоколаду. Тільки мало хто замислюється, про користь і шкоду прийняття сонячних ванн і про те, кому можна засмагати, а кому не можна. Існує кілька типів людей, яким перебувати на сонці рекомендується мінімальний час і користуватися фільтрами з максимальним захистом. Про те, що таке засмага, про її користь і шкоду, і про типи людей, яким можна і яким не можна засмагати, ми розповімо в цій статті.

Що таке загар?

Шкіра – своєрідний захист для нашого тіла. Коли ми загоряємо, вона викидає всі сили, створюючи ефектний бар’єр. Засмага є зміна кольору шкіри під впливом УФ променів в наслідок утворення та накопичення в нижніх шарах шкіри меланіну. Меланін до певної міри захищає шкіру від згоряння: під впливом сонячних променів шкіра зроговає, стає темнішою і сухішою. Для отримання красивого і рівного загару, необхідне поступове сонячне лікування помірної інтенсивності.

Коли людина проводить багато часу на сонці, роговий шар шкіри руйнується, захисний бар’єр не справляється, що призводить до сонячних опіків. Дерматологи стверджують – шкідливо не засмагати, а згоряти, оскільки опік руйнує живі клітини шкіри, руйнує ДНК-клітини і збільшує ризик виникнення меланоми.

Щоб отримати нешкідливий і правильний загар, потрібно набратися терпіння і не пролежувати цілими днями на пляжі з метою щохвилини отримати бронзовий відтінок на початку відпустки. Починати засмагати слід з 5-10 хвилин, поступово збільшуючи час до 2-3 годин в день. Найбезпечніше сонце – з 8 до 10 години ранку і після 5 години вечора. У цей час сонце не таке агресивне, шкоду шкірі завдає мінімальну. Не забувайте використовувати креми з SPF фільтрами, періодично оновлюючи їх. Не вірте, якщо виробник вказав, що крему вистачить на цілий день і він водостійкий. Після кожного купання у водоймі, крем слід нанести повторно. І так, люди, що купаються згорають набагато частіше тих, хто просто лежить на шезлонгу. Справа в тому, що вода створює ефект дзеркала і здатна за кілька хвилин підсмажити вас під палючим сонцем.

Читайте також:  Вітаміни: що це таке і для чого вони потрібні?

При виборі сонцезахисного крему виходіть зі свого типу шкіри. Чим світліша ваша шкіра, тим вищий рівень SPF захисту повинен бути в кремі. Не забудьте захищати від сонячних променів краще очі, волосся і обличчя. Для лиця необхідно підбирати засіб, відмінний від тіла, оскільки лице ніжніше шкіри на інших ділянках тіла. Забудьте про декоративну косметику на пляжі – тональний крем, пудра, тіні, губна помада і туш можуть викликати алергію під дією активного сонця.

Кому можна засмагати, а кому не можна

Цим питанням задаються не багато, тому після відпочинку на морі приїжджають не шоколадними мулатками, а червоними як раки з різними дерматитами. Засмагати протипоказано людям з алергією на сонце, людям з численними родимками на тілі і людям, схильним до ракових пухлин. Таким людям максимум, що можна зробити, щоб не повертатися з відпустки альбіносом – скористатися автозагаром, благо зараз таких засобів багато. Також загоряти протипоказано людям з різними пухлинами (доброякісними і злоякісними), при захворюваннях щитовидної залози, при туберкульозі, ураженнях ДНК, людям, які приймають антибіотики, аміназин та сульфаніламіди під час лікування.

Також слід звернути увагу на тип своєї шкіри, щоб визначити правильність і можливість засмаги.

Тип № I

Це люди з рудим і світлим волоссям, колір шкіри яких дуже світлий, можна навіть сказати, білий. У таких людей є веснянки, очі, зазвичай, блакитні або сірі. Люди першого типу більше за інших схильні до сонячних опіків, оскільки вироблення меланіну дуже мале. Такі люди просто обгорають, загар на них не лягає, а ризик отримати рак шкіри максимальний. Людям зі шкірою першого типу протипоказаний загар в солярії, при виході на вулицю необхідно використовувати креми з фактором захисту 50, носити на пляжі капелюх з широкими полями і загоряти в затінку під парасолькою. Хоча і в цьому випадку є всі шанси обгоріти.

Читайте також:  Флуконазол при молочнице: особенности лечения и преимущества препарата

Тип № II

У цих людей шкіра світла, без веснянок, волосся світло-русяве, а очі світлі. Їм, як і представникам першого фототипу, краще не засмагати в солярії і мінімізувати проведення часу на сонці, оскільки шкіра погано виробляє меланін і схильна до опіків. Креми також краще вибирати з SPF 50+.

Тип № III

Люди третього фототипу відрізняються смаглявою шкірою, темно-русявим або каштановим волоссям, сірими або карими очима. На таких людей загар лягає чудово, вони згорають при тривалому знаходженні на сонці. Таким людям можна засмагати в солярії, а на сонці важливо використання кремів з захистом 20-30. Так шкіра буде захищена від опіків, наслідків сонячного лікування і від розвитку раку.

Тип № IV

Представники четвертого фототипу мають смагляву шкіру, темне волосся і карі очі. Меланін у них виробляється дуже добре, загар лягає легко і рівно. Такі люди практично не обгорають, але це не означає, що їм можна нехтувати сонцезахисними кремами. Креми слід вибирати з SPF із захистом 20-30. Засмага в солярії не протипоказана.

Тип № V

У людей цього фототипу шкіра дуже смаглява, але не чорна. Волосся і очі практично чорного відтінку. Меланін виробляється без проблем, тому шкіра добре захищена від шкідливого впливу УФ-променів. Креми для людей п’ятого фототипу слід використовувати із захистом 15. У солярії таким людям засмагати можна, ризик раку зводиться до мінімуму, але це не означає, що розвинутися він не може.

Читайте також:  Астма під контролем: кроки до полегшення життя з алергічною астмою

Тип № VI

Це негри з чорними очима, шкірою і волоссям. Захист їх шкіри максимальний, рак шкіри виникає вкрай рідко. Таким людям і засмагати то не потрібно, але в силу проживання в жарких країнах, вони не можуть уникати сонця. Креми від сонця використовувати потрібно, але з мінімальним захистом.

Альбіноси

Особливий фототип людей, у яких меланін взагалі відсутній в шкірі. У альбіносів шкіра має дуже світлий відтінок, а волосся – білосніжне. Таким людям перебувати на сонці протипоказано, але гуляти влітку хочеться всім. Вихід один – використовувати креми з найвищим фактором захисту, в сонячні дні надягати одяг, максимально приховуючий сонячні покриви. Так, в +35 це буде виглядати безглуздо, але здоров’я важливіше.

Що безпечніше: сонце чи солярій

Люди, які хочуть і влітку, і взимку мати гарний смаглявий відтінок шкіри часто вдаються до послуг салонів краси, а саме, ходять в солярій. Від неграмотних фахівців можна почути інформацію, що кілька хвилин в солярії рівносильно декільком годинам на сонці. Але це не так. При засмазі в солярії шкіра отримує таке ж опромінення, як і на сонці: 10 хвилин засмаги в солярії рівні 10 хвилинам проведенні на сонці. Інший момент, загар в солярії виходить рівним, оскільки лампи там інтенсивніші і опромінюється все тіло рівномірно – не потрібно крутитися. Креми для засмаги в солярії забувати використовувати не потрібно.

Є один підводний камінь – не кожен салон краси сумлінно ставиться до своїх обов’язків. Багато хто використовує старі лампи, які не дуже корисні для шкіри. Перед вибором солярію попросіть адміністратора надати вам сертифікати зміни ламп.

Автор: Світлана Мисник

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПРОДУКТИ, ЯКІ ДОПОПОМОЖУТЬ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ГАРНУ ЗАСМАГУ

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАСМАГАТИ?